עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

אוקולאר-שפשפו את העיניים!

חברת אוקולאר עושה מהפכה עם פתרון שיגרום לנו בעתיד הקרוב לשכוח מהדבר הזה שנקרא טיפות עיניים ולהשלכותיו. הכירו את החברה שאיתה לא תשפשפו את העיניים יותר. (16-12-2020)
אוקולאר-שפשפו את העיניים!

אלכס קולפקוב

אני רוצה להציג לכם היום חברה מעניינת מאד בתחום פחות נפוץ.הכירו את-  Ocular Therapeutix, Inc. סימבול OCUL

טיפות עיניים הן צורת הטיפול הנפוצה בעבור הרבה מן מחלות העיניים שאנו מכירים, אולם יש להן המון בעיות. מטופלים מוכרחים לטפטף את הטיפות מספר פעמים ביום בפרקי זמן קבועים, כאשר כישלון בציות להוראות (עקב שכחה למשל) עלול להוביל לירידה ביעילות הטיפול. פעולת הטפטוף אינה פשוטה, בייחוד למטופלים מהגיל השלישי עם תנועות ידיים לא יציבות.

עקב העובדה שטיפות העיניים נשטפות בקלות בגלל הדמעות שזולגות לאחר הטפטוף, מתקיים זמן מגע קצר מאוד ורוב התרופה לא מצליחה להיכנס לעין. כתוצאה מכך, טיפות עיניים מצריכות בדרך כלל שימוש תדיר וריכוזים גבוהים, אשר יכולים לגרום לצריבה או עקצוצים.

לבסוף, על מנת להתגונן מפני זיהום חיידקי, רוב טיפות העיניים מכילות חומרים משמרים אנטימיקרוביאלים שעלולים לגרום לתופעות לוואי למטופלים שמשתמשים בתכשיר לטווח ארוך.

ולכאן נכנסת חברת אוקולאר לתמונה עם פתרון מהפכני שיגרום לנו בעתיד הקרוב לשכוח מהדבר הזה שנקרא טיפות עיניים ולהשלכותיו.

הפתרון של אוקולאר מורכב מסיב הידרוג`לי קטן, בעל כושר ספיגה מלא מחדש בגוף, המכיל את התרופה המיועדת. הסיב מצריך הצבה חד פעמית אל תוך העין על ידי מנתח שישחרר את התרופה באופן איטי ברחבי העין, שיספיק בפוטנציאל עד למספר חודשים, ובכך ימנע או יצמצם הרבה מן הבעיות הנגרמות בעת שימוש בטיפות עיניים.

בשימוש בטכנולוגיה זו, החברה מכוונת לשוק טיפול העיניים השווה ל 24 מיליארד דולר, שבעזרתה לשנות את הצורה והכמות שנוטלים למגוון רחב של תרופות לניוון מקולרי רטוב (שכיח אצל מבוגרים), גלאוקומה, תסמונת העין היבשה, כאבים לאחר-ניתוח, ודלקות.

תרופת Dextenza

לחברת אוקולאר יש כיום רק שני מוצרים זמינים מסחרית בשוק, Dextenza וReSure Sealant, אולם Dextenza הוא מנוע המכירות והצמיחה העיקרי של החברה. Dextenza אושר כרגע לשימוש לכאבים ודלקות לאחר ניתוח, ובקשת sNDA תוגש עד סוף 2020 בעבור מחלת הדלקת הלחמית, מה שנקרא בשפה העממית (והלא מדויקת) "דלקת עיניים", כלומר המוצר יוכל לקבל אישור לדלקת העיניים באיזור הרבעון הראשון או השני של 2021.

רק בעבור שימוש לאחר ניתוח, נצפתה קפיצה משמעותית במכירות של Dextenza. רק בשנה האחרונה, המכירות של התרופה קפצו מ 1,000 יחידות בינואר לכמעט 5,000 בספטמבר למרות השלכותיו של נגיף הקורונה שהחל שהתפרץ באפריל. ניתן לצפות לצמיחה מהסוג הזה להימשך בעתיד, עקב העובדה שרוב המטופלים העדיפו את Dextenza על פני שימוש בטיפות העיניים המסורתיות.

במחקר קליני בן 20 משתתפים שבחן את העדפה של מטופלים לתרופת Dextenza או טיפות עיניים לאחר ניתוח LASIK (שינוי פני הקרנית באמצעות לייזר, ניתוח לתיקון ראייה בלייזר), כ 80% מהלקוחות טענו ש Dextenza היה הטיפול המועדף עליהם.

עם הערכה של 6.1 מיליון ניתוחי עיניים מבוצעים כל שנה, או בסביבות 500 אלף כל חודש, יש עוד מרווח עצום ל Dextenza לצמוח. וזה מבלי שכללנו את ההזדמנות הגדולה בהרבה לדלקת העיניים הנפוצה.

מחלת דלקת הלחמית צפויה לתקוף בין 6% ל 40% מאוכלוסיית ארצות הברית. גם אם ניקח את הקצה התחתון של הערכה, זה אומר כ 18 מיליון סובלים מהמחלה.

בפברואר האחרון, אוקולאר דיווחה תוצאות חיוביות שהראו כי Dextenza הקטינה באופן משמעותי גירוד עיני לאחר זמן ממושך, כפי שניתן בגרף למעלה. עם התוצאות האלה, אוקולאר תגיש בקרוב sNSA שיוביל ככול הנראה לאישור עד אמצע 2021 השקה מסחרית בסוף 2021. ניתן לשער שהקפיצה במכירות ל"דלקת העיניים" תהיה מהירה יותר מאשר לשימוש לאחר ניתוחים בעקוב העובדה שהמותג יהיה מוכר יותר ונציגי המכירות יהיו למודי ניסיון במכירת המוצר.

עם הזדמנות לשוק השווה מיליארדים וצמיחה התחלית מוצקה בשילוב העדפת מטופלים, אפשר להעריך כי Dextenza לבד שווה הון תועפות לחברה.

 

עוד מוצרים מהותיים בצנרת

פרט לשימוש לטיפול ב"דלקת עיניים" ולאחר ניתוחים, לאוקולאר יש עוד מספר מוצרים בצנרת לטיפול במספר רב של מחלות כמו ניוון מקולרי רטוב (שכיח אצל מבוגרים), גלאוקומה, תסמונת העין היבשה.

בתחום מחלת תסמונת העין היבשה, לאוקולר יש שני מוצרים: OTX-CSI ו OTX-DED. OTX-CSI הוא למחלת תסמונת העין היבשה הכרונית, בזמן ש OTX-DED לתסמונת עין יבשה חריפה. תחום זה הינו תחרותי, ויש מספר מתחרות שבאות עם מוצרים ייחודים לשוק, בדמות תרסיס לאף של חברת Oyster Point Pharma ומוצר שאושר על ידי ה FDA לאחרונה בשם Eysuvis של חברת Kala Pharmaceuticals. אולם, לטכנולוגיה של אוקולאר יש יתרון משמעותי בהתאמה לדרישות של הFDA בריצוי המטופלים, מה שיאפשר לה בעתיד לכבוש חלק ניכר מהשוק. סביר מאוד שהמוצרים טיפול בתסמונת העין היבשה יהיו מהראשונים שיצאו לשוק עקב טבעה החמור של המחלה. על פי הערכות ההשקעה המסחרית של OTX-DED תיהיה בתחילת 2023 וOTX-CSI בתחילת 2024.

 

בתחום מחלת ניוון מקולרי רטוב, יש לאוקולאר כשני מוצרים. התרופה OTX-TKI נמצאת כרגע בניסוי בשלב הראשון, ותוצאותיו צריכות להתפרסם בקרוב. אם הנתונים יצאו טובים, אז השלב השני ייצא לדרך עד תחילת 2021, ומסחור התרופה יוכל לצאת לפועל באמצע 2025 על פי ההערכות. כמו כן, אוקולאר משתפת עם חברת Regeneron העצומה (שווי שוק 64 מיליארד דולר) על מנת לספק את המוצר שלה Eylea המשתמש בטכנולוגייה של אוקולאר.

אוקולאר צפויה להרוויח למעלה מ 300 מיליון דולר בפעימות במהלך השנים עם פוטנציאל לתמלוגים על תרופה שדיווחה מכירות של 8 מיליארד דולר ב 2019.

 

גלאוקומה היא מחלה כרונית שבה נגרמת עלייה ברמת הלחץ התוך-עיני שכתוצאה מכך קטן באיטיות שדה הראיה עד לעיוורון. ויעילותן של טיפול בטיפות עיניים במחלה הינו נמוך מאוד.

על פי הערכות, מחלת הגלאוקומה פוגעת בכמעט 3 מיליון אנשים בארצות הברית. התרופה OTX-TIC של אוקולאר שוטפת לשנות את המצב בעזרת פתירת המכשול הגדול ביותר - תאימות. יש למה לצפות לתרופה זו למרות שככל הנראה זה ייקח תקופת זמן ממושכת, בהתחשב בעובדה שקלח כמעט 3 שנים לסיים את הניסוי בשלב הראשון.

לסיכום, ניתן לזהות מגמות שנמשכו בעשורים האחרונים שהראו שאנשים מעדיפים נוחות ושונאים מטלות חוזרות ונשנות. עם מוצר שלא מצריך מהמטופל לעשות דבר, אוקולאר ממוקמת בצורה טובה לעשות שחקנית משמעותית בטווח הארוך בתחום טיפולי העיניים.

 
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת