עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

NFT- שהמציאות היא המלצה בלבד

עולם ה-NFT , משגע את המשקיעים הצעירים, ואילו המבוגרים לא מבינים איך מוכרים תמונה של חתול בעשרת אלפים דולר. האם פנינו לעולם מקביל דיגיטלי ,שבו הכל ניתן למכירה ובכל סכום אפשרי? (28-11-2021)
NFT- שהמציאות היא המלצה בלבד

דוד זלטין

לפני שנתחיל להכיר ולהבין את הדברים, אסכם מראש את הנושא בהשוואה פשוטה לעולם שאנחנו מכירים,מהעולם שלנו לעולם הדיגיטלי.
אם מט״ח (דולר,יורו ועוד..) = מטבעות הדיגיטליים (ביטקויין,איתריום ועוד..)
אז מניות (בעלות של חלק מחברה) = NFT (בעלות על מוצר דיגיטלי).

מפה אפשר להמשיך.

הבננה המטופשת שווה 120 אלף דולר

אומנות של בננה, שדבוקה על הקיר, עם נייר דבק, נמכרה ב120,000$ דולר. אמיתי,לא דיגטלי.

אמנית איטלקיה הציגה בתערוכה במיאמי בננה על הקיר תחת השם ״הקומדיה״. טיפשי או גאוני? מה שמגדיר בין היתר אמנות והשווי שלה היא כמות ההערכה כלפי אמנים והרעש שיוצרים סביב היצירות שלהם.

 גם בדוגמא של הבננה יש יגידו שזה לא אמנות וביזיון שזה נמכר בסכום הזה ויש יגידו שזה אמנות כי המחשבה מאחורי היצירה הוא גאוני ולכן זה נמכר בסכום הזה.

נתון לפרשנות + הרבה דיבורים ורעש = יצירה שיש עלייה הרבה הצעות ביקוש. לא משנה אם זה דיגיטלי או פיזי אם הרבה אנשים מסכימים שיש למשהו ערך אז יש לו ערך ביטקויין דוגמא מעולה ככל שגדלים האנשים שמאמינים בזה כך הערך עולה.

דוגמא נוספת לחידוד: התמונה של מונה ליזה היא ייחודית ויש רק אחת לכן הערך שלה עצום למרות שיש הרבה חיקויים ופוסטרים של מונה ליזה אך עדיין אף אחת לא תשתווה למונה ליזה ה״אמיתית״.

 למרות שכל אחד יכול להוריד בחינם תמונה זהה לתמונה שקניתם, להדפיס אפילו בתלת מימד ולתלות בסלון. ההבדל היחידי בדברים הוא שהתמונה אחת היא ״מקורית״ והשנייה ״חיקוי״.

המקורית היא לא ההעתק שעשו למקור,היא ה-מקור וממנה עושים עותקים לכן היא שווה הרבה והשאר ללא ערך גבוה.


ואיך יודעים שהתמונה מקורית? היא מגיעה עם תעודת אחריות ורישיון בלעדי, המצביע על כך ,שאתם אכן הבעלים.

אז כמו ב״חיים האמיתיים״ שקונים אמנות ופסלים, גם בNFT יש יצירות אמנות של אמנים מוערכים וידועים בעולם, שיצרו אמנות דרך תוכנות ציור מתקדמות, וכלים נוספים ויש אנשים, שאומרים ״וואו זה יפה״, וקונים את הבעלות על הציור מהאמן בעצמו וכך מקבלים ״תעודה״ או יותר נכון מטבע.

המטבע הזה אומר: מי שמחזיק במטבע הזה הוא הבעלים של הציור. ונכון, אין זכיות יוצרים על הציור למעשה הוא פתוח לכולם ואפשר להעתיק אותו אין סוף, אבל בסוף יהיה בעלים אחד לציור, והיצירה המקורית ו״האמיתית״ מהאמן עצמו בבעלותו וזה לא משתווה לכל שאר ההעתקים של היצירה.

דבר נוסף, שהרעיון בא לקדם, הוא שהאמנים יהיו בלעדיים לעצמם, ולא יצטרכו יותר ״מתווכים״,סוכנים ובעלי גלריות, שיחתכו עמלה לעצמם, על חשבון האמן.

יש פלטפורמות כגון: crypto.com שכל אמן יכול לעלות יצירות שלו וסדרות של יצירות, שהוא יצר ולמכור אותן, ואדם שקונה, יכול למכור לבא בתור, וככל שגדל ההיצע כמובן כך גם הביקוש. האמן ימשיך לקבל אחוז נמוך מכל מכירה, וכך יתפרנס, בניגוד להיום, שאמן מוכר את היצירה למוזיאון ב8 אלפים דולר, והם אחר כך מוכרים אותו ב3מיליון.

היום עותק מקורי של הסדרת NFT הראשונים שיצרו נקרא cryptopunks .

הם יצרו כ10,000 עותקים לסדרה, משמע היצירה די נדירה, יש רק 10 אלף כאלו, שווי לתמונה בודדת היום תעלה  סביבות ה 400,000$ בהתחלה הם עלו דולרים בודדים וחלקם חולקו במתנה. שלא תטעו הסדרה הזו היא לא קרובה למשהו יפה, אבל הערך שלה טמון בכך, שהם הראשונים וה״חלוצים״ בתחום לכן הערך שלהם הוא גבוה אגב היקרות ביותר נמכרו סביב ה5 מיליון דולר וצפונה לתמונה אחת.


איך זה נכנס לתמונה בעידן החדש

כידוע מארק צוקרברג מייסד ובעלים של פייסבוק שינה את השם למטא, ובכללי הכיוון שלו להכניס אותנו לעתיד, שבו אנחנו ניפגש בהדמיות וירטואליות, כמו במשקפי  vr מציאות רבודה, ושם נוכל לקיים מפגשים חברתיים,עסקיים,בילויים,פגישות עבודה,פרזנטציות,נאומים ועוד..

תהיה לנו דמות שזה האווטאר שלנו, ואנחנו נוכל לקנות לעצמנו תוספות לדמות כמו לדוגמא NFT של ג׳ינס דיזל וחולצת NFT של boss וכפכפים של דולצ׳ה.

נשמע הזוי?כך גם נשמע הקונספט של המטבעות הדיגיטליים ועכשיו תראו איך זה התפתח ולאן הגענו.

הפרט הזה, שמארק נכנס לתחום ומכוון אותנו לשם, צריך להיות נורה אדומה לכל מי שמנסה להבין לאן תחום הרשת החברתית הבידור והפנאי שלנו הולכים. המטרה שלו זה לא רק להחזיק טלפון ביד אלא שהחוויה שלנו בתקשורת עם אנשים תהיה יותר מוחשית ו״תתלבש״ על הסביבה שלנו.


ובזמן שהוא יוצר את ״העולם״ עצמו,  תחום ה NFT נכנס כמו כפפה לכל זה מפני שאם הולך להיות עכשיו עולם וירטואלי של אנשים שנפגשים וכל אחד לובש דמות,כל אחד ירצה להיות מיוחד כמובן אז אחד קונה NFT של רולקס כי זה מה שהוא רוצה לשדר ואחד קונה נעלים של נייקי כי זה מה שהוא רוצה לשדר, כל האביזרים שאפשר לחשוב עליהם וגם שנגיע ללמבוריני ופרארי NFT שאולי יתחילו בכמה מאות דולרים ויגיעו לשווי האמיתי שלהם בעולם היום .

אם עדיין לא הגיוני לכם, שאנשים יקנו ,אני מזכיר לכם שיש היום המון אנשים בעולם שמוציאים הרבה כסף אמיתי, על ״כסף״ של קנדי קראש או סוליטר או חרב במשחק כזה או אחר. וזה נשאר שם בתוך המשחק..

צריך להבין שאולי זה נשמע מוזר או מצחיק אבל זה מגיע ויפתיע את כולם לאן אפשר לקחת את זה.

יש למכירה בתים וגם נכסים לדוגמא הbig ben (כמו מגדל השעון ביפו רק בלונדון) או המגדל בורג׳ חליפ׳ה הגבוה בדובאי ,כל זה אפשר לקנות ואחר כך למכור בהרבה יותר או להחזיק.

סנופ דוג קנה NFT ארמון משמע הוא הבעלים של אחוזה מפוארת שבנו לכבודו אנשים התחברו מכל העולם ובאו להופעה והוצגו על הקירות אמנות NFT בשווי של מיליונים.

כל זה כשכל אחד מהמשתתפים כולל סנופ דוג ישבו בבית השתתפו באירוע חברתי בהופעה חיה דרך המחשב או המשקפיי vr .עכשיו תנחשו כמה NFT אווטארים בדמות של סנופ דוג נמכרו בסוף ההופעה שהיו מוגבלות רק ל1,000 יחידות לדוגמא? הבנתם את הרעיון(:

להיות חלק מקהילה וירטואלית יחודית

בעלות של NFT זה לומר שאני חלק מקהילה שאני מאמין בה או מחזיק פיסת היסטוריה שאני אוהב או מאמין שתהיה שווה הרבה בעתיד עם בלעדיות.

זה משהו שהוא רק שלכם ותמיד יהיו לזה ערך אם אתם נותנים לזה ערך ועוד יותר עם הסביבה מחשיבה את זה כבעל ערך.

הרצון להיות חלק מקהילה זה טבע האדם אז אדם שיגידיר את עצמו אוהד שרוף של ברצלנוה יקנה קלף או חולצה או צעיף של ברצלונה ויוכל להתחבר למשחקים בלייב מהבית או אדם אחר יכול לקנות נכסים במחשבה שיום אחד זה יהיה שווה המון.

בעולם הזה מה שיפה שמה שרכשתם שלכם.

במציאות הבית שלנו גם אם הוא שולם במלואו לא באמת שייך לנו אי אפשר לקנות שטח במדינת ישראל לנצח. המדינה יכולה לעקל הכל, אבל אמנות ציור או גיף NFT  תמיד יישאר בבעלותנו ואי אפשר לקחת מאיתנו. בדיוק כמו המטבעות הדיגיטליים זה לא קשור לשום גוף ממשלתי.

וכמו במטבעות, שהבנקים נזכרו מאוחר שיש מצב שהעולם יעבור לקריפטו והם יישארו מאחור ורכשו במאות מילונים ביטקוין. כך גם בתחום הזה כשהוא יקבל יותר צורה והבנה מצד הציבור. זה תחום שנועד להישאר ולהיות מושרש עמוק יותר בהתקדמות שלנו לעתיד. ואלו שהבינו את זה עכשיו בהתחלה ירוויחו כמו אלו שהאמינו להשקיע בביטקויין בזמן שכולם חשבו שזה בדיחה.

הרעיון עצמו פתוח בפני שלל אפשריות מפני שיהיו פרוייקטים שיהיו מקשורים לעולם האמיתי לדוגמא מי שמחזיק בציור או המטבע מקבל גישה לכל מיני דברים.

 איך זה עובד? המטבע מוגן בחוזה חכם שיכול לכלול בתוכו כל מיני חוקים לדוגמא המחזיקבמטבע x מקבל גישה לאיצטדיון או להופעה.

מטבע אחד יכול בחוזה החכם לומר שהבעלים של המטבע הזה מקבל מוצר פיזי זה יכול להיות גם בעלות לנכס נדל״ן פיזי או רכב כלשהו. חברת השכרת רכבים שאתם מגיעים לרכב והוא מזהה שאתם הבעלים של המטבע דרך הארנק ונפתח בפניכם לשימוש.

זה יכול להיות מפגש עיסקי יוקרתי ומצומצם שרק בעלי המטבע NFT הספציפי הזה שרכשו יכניס אותם לאירוע. יש תמיד פרוייקטים טובים שעולים לאוויר. יש עוד הרבה לאן לקחת את זה ולחקור את זה וכרגע אנחנו רק מגרדים את פני השטח. התהליך הפשוט ביותר שאפשר לעשות כדי להתחיל זה לפתוח משתמש ב metamask.io שזה הארנק ואפשר להטעין לתוכו כסף מהאשראי ומשם לקנות NFT באתר crypto.com לכן במידה ויהיה פרוייקט שיהיה מעניין להיכנס אליו נהיה מוכנים.

 אז כמה זה עולה?

עלות כניסה ל NFT משתנה בין אם זה משחק,ציור,שיר,גיף,נדלן ועוד מה שהכי חם כרגע זה אמנות וציורים זה יכול להתחיל מעלות של 250$ יש פחות ויש יותר ויכול להגיע למאות ועשרות ומאות אלפים והטובים באמת גם מיליונים.

לכן אפשר להתחיל בהשקעה קטנה. מומלץ תמיד לקנות משהו שאתם מחשיבים כמשהו יפה שאתם אוהבים כי גם אם הערך לא יעלה יותר מידי או בכלל תדעו לשמור את זה לעצמכם כי אתם אוהבים.

אם המטרה זה להיכנס לעשות כסף אז להתסכל על פרוייקטים, שעולים ולבדוק מי מאחורי הקלעים, האם יש שם צוות חזק, מה הרעיון של היצירה, האם מקבלים משהו בתמורה להחזקה, מה ה”road map” הכוונה מה הכיוון שלהם עם היצירה והסיבה שיצרו אותה,, אם זה נשמע כמו פרוייקט עם עתיד גדול ובא לתת ערך למחזיקים וערך מוסף, עם צוות ידוע ומוכר שעשו בעבר אולי פרוייקטים ומפת דרך טובה, אז כך נדע לשקול כניסה.

 
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת
פרסומת
פרסומת
בואו ללמוד שוק ההון עם עינב כהן! לפרטים נוספים לחצו כאן.