עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

אקס פקטור:מהן השקעות פקטור?

המחשבים נכנסים לקומות המסחר ומצטרפים אל האנליסטים – לא רק באיסוף המידע, אלא גם בניתוח שלו. האם זהו העתיד של עולם ההשקעות? (3-11-2019)
אקס פקטור:מהן השקעות פקטור?

אביבה טנא

מזה שנים רבות שעולם ההשקעות רותם לעזרתו שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ושימוש בביג דאטה על מנת לנסות למקסם ביצועים. שימוש זה בכוח מיחשוב חכם נפוץ ברוב הענפים המתקדמים – כך למשל בעולם הרפואה, אלגוריתם ממוחשב מסייע כיום להסיק מסקנות מניתוח סטטיסטי שנערך על נתונים של מיליוני חולים – כדי להגיע לאבחנה מדויקת יותר, וכדי לאבחן את סוג הטיפול המתאים ביותר למקרה ספציפי.

בעולם הבנקאות, המחשבים הם חלק מהפעילות כבר לא מעט שנים, כאשר הם אוגרים את המידע על כל התנועות הכספיות של הלקוחות, מבצעים חישובים מורכבים בפרקי זמן קצרצרים, ומהווים כלי עזר משלימים לבנקאים בשר ודם.

בשנים האחרונות נראה כי מהפכה זו מגיעה גם לעולם ההשקעות. אחרי הכל, בשווקים השונים נסחרות חברות בכמות אדירה ובית השקעות המבקש לעקוב מקרוב אחרי ביצועיהן, לנתח את הנתונים ולנסח תחזיות והמלצות השקעה, נדרש להעסיק צוות עצום של אנליסטים.

התקדמות הבינה המלאכותית מאפשרת למחשבים כיום לא רק לאסוף מידע באופן שוטף ולאחסן אותו, אלא גם לבצע אנליזה בכמות האינפורמציה האדירה ולגזור ממנה מסקנות והמלצות השקעה בהתאם לפקטורים שונים. פקטורים אלה הם מאפיינים שעל פי ניתוחים היסטוריים של השוק, יכולים לנבא הצלחה של החברה ועלייה של המניה. את ההתקדמות הזו מנצל המודל הידוע כ"השקעות פקטור".

הגורם האנושי מתקשה לא פעם לעקוב אחרי כמויות גדולות של מידע בו זמנית, עשוי להתבלבל בחישובים מסובכים ומעל הכל, נתון להטיות פסיכולוגיות שונות – למשל, הדחף למכור מניה מפסידה במהירות, במקום להמשיך להחזיק בה ולאפשר לה לבצע תיקון מחיר כלפי מעלה. לכן, חסידי השקעות הפקטור מניחים למחשבים לנסות לאתר את המניות עם פוטנציאל התשואה הגבוה ביותר.

כיום בקומת המסחר של בתי השקעות רבים נראה לא רק צוותים של אנליסטים, אלא יותר ויותר אנשים המגיעים מתחומי התמחות שונים לחלוטין, הקשורים במדעי המחשב. ביניהם ניתן למצוא מפתחי תוכנה, מפתחי נתונים, אלגוריתמיקאים ומומחי בינה מלאכותית.

כל אלה עוזרים לבנות עבור בית ההשקעות מערכת המשתמשת בטכנולוגיית המחשוב המתקדמת ביותר כדי לאסוף כל פרט מידע אפשרי על החברות הנסחרות, כדי לבנות מאגר נתונים סטטיסטיים נרחב. מאגר נתונים זה משמש כר נרחב לניתוחים סטטיסטיים שמהם ניתן לגזור המלצות השקעה – או אזהרות.

בשווי שוק, פחות זה יותר

אז מהם אותם פקטורים שהזכרנו בתחילה? הרעיון העומד מאחוריהם הוא שלמניות מצליחות ישנם כמה מאפיינים משותפים, שניתן לאתר מראש ולקנות את המניות, בהמתנה לעליית הערך שצפויה לבוא.

יוג`ין פאמה וקנת פרנץ`, שני פרופסורים מבית הספר למינהל עסקים בות`, שבאוניברסיטת שיקגו, העלו את רעיון הפקטורים במאמר שפרסמו ב-1992. במאמר זיהו השניים שני פקטורים מרכזיים שלטענתם מצביעים על פוטנציאל גבוה של המניה להכות את השוק.

הראשון הוא פקטור "מניית הערך", כלומר, חברה בעלת נתונים בסיסיים טובים וחזקים, שמשום מה מתומחרת נמוך מדי בשוק; והשני הוא פקטור הגודל – לטענת פאמה ופרנץ`, חברות עם שווי שוק (CAP) קטן יותר, מניבות תשואה גבוהה יותר מחברות עם שווי שוק גבוה.

פקטורים אחרים, שהתווספו בהמשך לרשימה, כוללים תשואה – פקטור המתייחס למניות עם תשואת דיווידנד גבוהה וביצועים עדיפים על פני מניות עם תשואת דיווידנד קטנה יותר; תנודתיות נמוכה ביחס לשוק, שלרוב מלווה בביצועים חזקים יותר; ומומנטום – כאשר ההנחה היא שמניות שהתחילו במגמת עלייה, ימשיכו בה.

כיום קיימות קרנות המתמקדות בהשקעה לפי פקטורים. קרנות אלה משקיעות בחברות העונות על פקטור מסוים, אחד או יותר.

 

מה שהיה הוא שיהיה? לא בטוח

אחת הבעיות העיקריות כיום היא שמודל הפקטור נשען כמעט לחלוטין על ביצועי העבר, מתוך הנחה שהם מסייעים לחזות את העתיד; זו תופעה שקיימת גם אצל אנליסטים בשר ודם. עם זאת, השווקים הוכיחו לא פעם כי ההיסטוריה לא חוזרת על עצמה. בדומה לכל גישת השקעות אחרת, גם השקעות פקטור לא מצליחות תמיד להכות את השוק. עם זאת, המודלים החכמים הללו אוספים כל הזמן נתונים ומתעדכנים בעצמם בהתאם למגמות חדשות ופקטורים חדשים שמזוהים. כלומר, מדובר בטכנולוגיה שכל הזמן פועלת לשפר את עצמה.

 

נראה שגישת השקעות הפקטור כאן להישאר. כבר היום קיימות קרנות המבססות את כל פעילותן, או חלק ניכר מהן, על השקעות פקטורים, ויש גם המאמינים כי בעתיד, מרבית בתי ההשקעות וגופי ההשקעות השונים יפעלו בגישה זו, או לפחות יאמצו אותה בצורה חלקית כחלק מהתהליך האסטרטגי של ניבוי וחיזוי של מגמות או טרנדים בעולם ההשקעות.
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת
פרסומת
פרסומת
בואו ללמוד שוק ההון עם עינב כהן! לפרטים נוספים לחצו כאן.