עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

האם הקנאביס הוא האלכוהול הבא?

רבים שואלים לאן הולך עולם הקנאביס? האם אנו בתחילתה של היסטוריה כפי שהיה האלכוהול בתחילת דרכו? כתב הקנאביס של ישראל בורסה,טדי לנץ,מביא את מסקנותיו. (15-12-2019)
האם הקנאביס הוא האלכוהול הבא?

טדי לנץ

רבים שואלים לאן הולך עולם הקנאביס?

האם אנו בתחילתה של היסטוריה כפי שהיה האלכוהול בתחילת דרכו?

בדיוק בגלל זה, חיפשתי ומצאתי מהלשכה הסטטיסטית בקנדה (Statistics Canada), את הנתון המקביל לצריכת אלכוהול לשנת 2018.


שימו לב לזה: האדם הקנדי הממוצע משלם על צריכת אלכוהול כ 755$ קנדי בממוצע בשנה, כלומר קצת יותר מ 60$ קנדי בחודש.

כמובן שזה משתנה בין המחוזות, כאשר במחוזות הגדולים של קוויבק, אונטריו וכו` הסכום נע מעל הממוצע. אך בואו לשם הפסימיות נבחר בערך הנמוך או הממוצע ליתר דיוק.


כעת, בואו ונשווה לצריכת הקנאביס בקנדה.


הקנדי הממוצע משלם קצת יותר מ 3$ קנדי בחודש על קנאביס, כלומר כ 40$ קנדי בשנה.

אלו מספרים הכוללים אך ורק שימוש של תפרחות. כלומר ללא מוצרי קנאביס 2.0 כמו וופורייזרים (מאיידים), שמנים, משקאות, שוקולדים, סוכריות וכו`.
שורה תחתונה, אנחנו מדברים פה על פער עצום של פי 18 בערך בפוטנציאל התשלום ובעתיד הרחוק אולי אף יותר.


למה? כי מוצרי קנאביס 2.0 אמורים להיות בריאים יותר מצריכת אלכוהול, בעלי אפקטים שונים, מוצנעים יותר, פרטיים יותר ומשודרגים יותר.
השוק הקנדי החדש מוערך בכ 2.7 מיליארד דולר קנדי בשנה (כך על פי חברת Deloitte). מתוכו, כ 1.6 מיליארד דולר קנדי שייך למאכלים, 529 מיליון דולר קנדי למשקאות והשאר למשחות, כדורים ומיצויים שונים.

אחד הקשיים העיקריים ששוק הקנאביס חווה, הוא המלחמה מול השוק השחור. מוצר לא פחות טוב ובמחיר הרבה יותר זול. אך מה שאין לשוק השחור, זה את מוצרי קנאביס 2.0 שיצאו לשוק בחודש ינואר. וזו התקווה הגדולה של חברות הקנאביס.

 

"האמא הגדולה מהדרום"

המצב בארה"ב שונה ומורכב יותר.

כידוע, שימוש בקנאביס אסור מבחינה פדראלית, כלומר לא ניתן לעבור בין גבולות המדינה עם קנאביס, אך קיימות 11 מדינות אשר אישרו שימוש בקנאביס למטרות פנאי בתחומי המדינה שלהן (ו 33 מדינות שהתירו שימוש בקנאביס רפואי. אלו שאישרו שימוש בפנאי נכללות תחת הרפואי גם כן), כאשר האחרונה לעשות זאת הייתה מישיגן ב 01.12.2019 ואילינוי (שיקגו) ב 01.01.2020.


שימו לב לנתונים מהפתיחה: ב 8 הימים הראשונים מאז אושרה הלגליזציה, נמכר במדינת מישיגן קנאביס ב 5 חנויות בלבד!!! שחלקן לא היו פתוחות כל הזמן, בשווי של 1.6$ מיליון ונגבו מיסים של כ 207$ אלף.

ההערכות הן שבשנה הקרובה, 2020, סך המכירות יגיע ל 94$ מיליון והכנסות המדינה ממיסים ל 150$ מיליון.

המטרה היא להשתמש בכספי המיסים בשנתיים הראשונות לשיפור תשתיות, בתי ספר וכו`, למרות שזהו סכום זעום לעומת תקציב של 60$ מיליארד!

כעת לחלק המסובך יותר. כידוע, קנאביס נמצא בדרגת סם זהה להרואין. הדרגה החמורה ביותר.


קיימות 2 אפשרויות. הראשונה עוסקת בהורדת דרגת הסם. דבר שכנראה לא יפתור יותר מידי, פרט לשינוי תדמיתי.

אנו כמשקיעים, נשאף לאפשרות השנייה, שהיא ביטול והורדת הקנאביס מפקודת הסמים בארה"ב. קיימות לכך המון השלכות ויש להבין שהפרט הזה מפריע מאוד לפעילות השוטפת של החברה ומשפיע במגוון תחומים.  


כזכור לפני כחודשיים הועבר ה SAFE Act (מתן אישור לבנקים לספק שירות לחברות קנאביס) בבית הנבחרים וכעת ממתין לעבור בסנאט.

סבירות גבוהה שלא נראה בזמן הקרוב את החוק הזה עובר בסנאט, אך לדעתי כן קיים סיכוי יותר מסביר שיעבור בטווח של 3 השנים הקרובות ואף בשנת 2021 (אך עדיף שניקח מרווח).

ככל הנראה שחוקים אחרים יעברו לפני, כמו חוקים שקשורים לאזרחים וותיקים/ יוצאי מלחמה וזה טוב, זה יראה התקדמות. חוק הבנקים עבר די בהפתעה יש לומר ולא הרבה ציפו לכך.

 

בגלל שאנו נכנסים לשנת בחירות, בתקופה הקרובה לא יהיה זמן למחוקקים ולפוליטיקאים להעביר את החוק או להתייחס יותר מידי לנושא, אך אין כל ספק שהוא יעמוד על הפרק (ויבטיחו הבטחות) ככל שנתקרב לרגע האמת, נובמבר 2020.

לעוד כתבות בנושא קנאביס לחץ כאן

 

 
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת