עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

הבורסה הישראלית-מהיציבות והזולות בעולם

מנכ"ל ישראל בורסה,עינב כהן, אופטימי מאד לגבי שוק ההון הישראלי, ואלו הסיבות מדוע הוא חושב שאנו בדרך למעלה. וחזק. (15-8-2017)
הבורסה הישראלית-מהיציבות והזולות בעולם

עינב כהן

בתקופה האחרונה, יש נטייה לזלזל בשוק ההון הישראלי. מחזורי המסחר קטנים, המניפולציות במסחר-גדולות, שחקני האופציות השתלטו על השוק ונראה כי האטרקטיביות נמצאת בשוק האמריקאי.

אך אל תטעו. מדובר במציאות שיכולה להשתנות בין רגע, ולהפוך את הבורסה הישראלית לתפוח אדמה הלוהט של שנת 2018.

לאחר "קיץ קשה" למשקיעים בבורסה הישראלית. יש הרבה תקווה קדימה להפתעה גדולה, שתפתיע גם את המשקיעים האופטימיים ביותר. ואלה הסיבות:

מכפילים נמוכים

במשק יציב כמו בישראל ודוחות כספיים לא רעים של מרבית החברות, קשה למצוא מניות שנסחרות במכפילים כה נמוכים כמו בשוק הישראלי.

בארה"ב זה אבוד, באירופה עוד אפשר למצוא, הבעיה שאין מה להשוות כלל את הצמיחה באירופה לצמיחה בישראל וליציבות הפיננסית, כך שבהשוואה ישנו יתרון ברור לשוק הישראלי, שאולי קטן יותר אבל עם חוסן פיננסי וכוח עבודה יציב יותר.

מכפילי רווח בין 7-15 ישנם בשפע בשוק הישראלי. דוגמאות של כמה מהבולטות מהן: דלק אנרגיה,טאואר, מליסרון,ארפורט סיטי, הראל השקעות,ביג,יואל ועוד...

בסך הכל ,ישנה רשימה של 188 מניות ,בבורסה הישראלית ,שנמצאות מתחת למכפיל רווח של 18. מבחינה יחסית,דבר כזה כבר אי אפשר למצוא בשוק ההון האמריקאי והגופים המוסדיים יודעים זאת היטב ואל תתפלאו אם בהמשך השנה הם יסיטו את הכסף מארה"ב לבורסה הישראלית.

 אין אלטרנטיבה לכסף

ריבית בנק ישראל עומדת כבר שנתיים וחצי על 0.1%, ועל רקע סביבת אינפלציה נמוכה, קשה לראות מתי בנק ישראל יעלה את הריבית, וגם אם יעלה בעוד כשנתיים (להערכת מרבית הכלכלנים)- זה יהיה במשורה רבה.

אז לאן בדיוק ילך הכסף שיצא מהבורסה או שנמצא בחוץ?

האגחים הקונצרניות כבר נראות כמו בועה לא מעט זמן. כאשר המרווחים מהאגחים הממשלתיות הנם נמוכים מאד ולא משתלמים ברמת הסיכון.

בחודשים האחרונים, ראינו "זינוק" של מוסדיים כמעט על כל הנפקת אג"ח של חברה בינונית ומטה. כעת, לאחר תיקון מהותי בבורסה הישראלית, יכולים המוסדיים להסיט בחזרה את הכסף לשוק הישראלי ברמת סיכון נמוכה יותר.

בשבועות האחרונים, כבר ראינו מוסדיים רבים הופכים לבעלי עניין בחברות מעניינות. דוגמאות:קרן ספרה באנלייט אנרגיה,אלטשולר שחם בכנפיים,מגדל בפורמולה מערכות,הפניקס בהכשרת היישוב,הראל במישורים ועוד...

וגם אם ניקח את הנדל"ן, אמנם חוק מיסוי הדירה השלישית לא עבר בג"צ, וזה עשוי להחזיר את עליית מחירי הנדל"ן, אבל גם ככה, התשואות זה לא מה שהיה פעם, וקשה למצוא "בוננזות" כפי שהיה לפני כמה שנים.

מפולות במניות מובילות

השלב הנוכחי, מציג לנו מפולת אמיתית וטרייה של מניות מובילות בשוק ההון הישראלי.

מניית בזק התרסקה ב38% משיאה בשל החקירה נגד אלוביץ.

מניית טבע, התרסקה ב75% משיאה בשל הצגת דוחות קטסטרופליים והתפתחות חוב עצום בעקבות רכישת אקטביס.

המשקיעים הענישו קשות את שתי החברות האלה, אבל במחירים האלה, יש רבים שכבר לוטשים עיניים להשקעה ארוכת טווח אחרי "הטבח".

מניית בזק מתקרבת למכפיל חד ספרתי, עם דיבידנד של 6% נכון לכרגע.

חשוב לציין, המשבר האחרון, לא גרם למנויי בזק לעזוב לטובת תשתית אחרת...כלומר- למרות הסכנות הרגולטיביות והסיכון בצמצום הדיבידנד עדיין מדובר בחברת התקשורת הגדולה בישראל שהנה סוג של מונופול.

מניית טבע, נסחרת במכפיל 4 לשנת 2017, אך מעליה רובץ חוב עצום, שהם יעשו הכל כדי לצמצמו והיא כנראה תחזור בעתיד להיות חברה גדולה,אך קלילה יותר ,זהירה ולמודת ניסיון.

גם מניות האנרגיה חטפו חזק מאד בתקופה האחרונה, לאור אי חדשות מכיוונן ותיקון כללי בשוק.אך בימים האחרונים פורסמה ידיעה מהותית,באתר בלומברג, על כך ששותפות לוויתן במו"מ מואץ לייצוא גז למצרים.

כלומר- יש פה שלושה "אסים" שנמצאים במכפילים נמוכים ויכולים לבוא מלמטה ולהפתיע ובענק.

קשרי החוץ של ישראל

הממשל הנוכחי של ארה"ב, בשילוב עם היכולת האנרגטית של ישראל,הביאה לאחרונה לריבוי קשרי חוץ שאולי לא היו פה מאז ומעולם.

חלק מכם אולי לא יכול לסבול את ראש הממשלה המכהן, אבל להתעלם מקשרי החוץ שהוא יצר פה תהיה לדעתי היתממות מיותרת.

במרץ האחרון, ביקש נתניהו בסין, והתקבל בכבוד מלכים,תוך שהוא חותם על שלל הסכמים כלכליים.

ואי אפשר לשכוח, את ביקורו האחרון של ראש הממשלה ההודי, נרנדרה מודי,לפני חודש בלבד.

מדובר בביקור היסטורי של ראש ממשלה הודי שמבקר בישראל.

נחתמו במפגש זה הסכמים רבים,ומיותר לציין מה זה יכול לעשות לכלכלת ישראל.

אבל המרשים מכל,היה ביקורו של ראש הממשלה באפריקה, שהיתה עד עתה עויינת לישראל, ויחסי הכוחות במזרח התיכון שינו את היחסים בינינו לבינם.

היכולת של מדינת ישראל לתרום לכלכלת אפריקה הוא רב, ואף דיברתי על כך לא פעם בסקירות עם החברות הציבוריות שנמצאות שם.

לסיכום, קשרי חוץ כאלה ממזרחי ומערב, נשיאות אוהדת לישראל בארה"ב, המוסלמים השיעים שמתחילים להתקרב לישראל מחשש מאיראן החמושה בגרעין אטומי, מספק לישראל מטריה כלכלית עתידית שיכולה לשנות את פניה בשנים הבאות, הגם אם לא במיידי.

ניתוח טכני

שימו לב למדד ת"א 35 המוכה והחבול-ירידה של 17% בשנתיים האחרונות.

אבל כל מי שלמד לימודי שוק ההון בשיטת הניתוח הטכני, בוודאי רואה, שהמתנדים מצביעים על מצב מכירות יתר,שהיה רק 14 פעמים ב-22 שנים האחרונות.

היסטורית, מצב כזה לא החזיק הרבה זמן ואז היה זינוק חזק מעלה.

לא,זה לא חייב לקרות במיידי,זה יכול לקחת גם כמה חודשים,אבל העתיד אחרי מצב כזה תמיד הצביע על אופק חיובי.

לסיכומו של עניין, תפיסת הבורסה הישראלית, היא גם שאלה כיצד אתם רואים את כלכלת ישראל קדימה. אני רואה אותה בעין טובה, ויש מי שיתווכחו איתי וזה בסדר.

מה שיכול לשנות את התמונה בצורה מהותית, זה פתיחת מלחמה אמריקאית עם צפון קוריאה, שיביא כנראה לתקיפת סין ע"י הקוריאנים ואז הכל יכול להתסתבך לתקופת מה.

נקווה שלא יהיה,ושלא יהיו נפגעים בנפש ובגוף, אבל גם פה ההיסטוריה מוכיחה,כי אחרי מלחמות באה גאות משמעותית בשוק ההון.

בנוסף, מהלך ירידות בשוק האמריקאי, יכול להביא גם פה לירידות ,כאשר המכפילים יהפכו לאטרקטיביים, אולי אפילו לא רחוק מהרמות של שנת 2008.

לסיכום, לא כדאי להספיד מוקדם מידי את הבורסה הישראלית, בדיוק כמו שאי אפשר להספיד את הכלכלה הישראלית, והפתעה של ראלי גדול יכול לצוץ בקרוב.

רוצים להיחשף לחברות שמפתחות את הטכנולוגיה של הדור הבא? החברות שמפתחות את התקשורת של הדור הבא?

הצטרפו עכשיו למגזין "ישראל בורסה"!

לחצו כאן לפרטים: מגזין ישראל בורסה
מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת