עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

ההיסטוריה של הבורסה

ממסחר בחובות בבתי הקפה דרך אולמות מסחר ממוזגים ועד מסחר אלקטרוני בין מחשבים רבי עוצמה – ההיסטוריה של הבורסה מקפלת בתוכה את ההיסטוריה של העולם ומספקת הצצה לעולם שכבר אינו. אז מהיכן הכל התחיל? (27-12-2017)
ההיסטוריה של הבורסה

דסי ניר

בעידן שבו המסחר המטבעות וירטואליים כמו ביטקוין ואחרים נמצא באור הזרקורים כאשר מרביתנו עוד לא ממש הפנמנו מה זה בכלל ביטקוין ולמה כדאי לשלם על זה כסף, נדמה שהבורסה היתה שם מאז ומעולם ושהיא צעד אחד לפנינו. אבל וותיקי הבורסה לניירות ערך עוד זוכרים את הקמת הבורסה בתל אביב, בימים שבהם עוד היו הולכים פיזית אל הבורסה כדי להצליח לקפוץ על איזו מציאה ולסגור עסקה, שם עשרות סוחרים היו מנפנפים בידיהם בחתיכות נייר וצועקים מחירים שהשתנו מדי כמה דקות בקולי קולות. אז, כשבגרוש עוד היה חור, מיסוי רווחי הון עוד לא נשמע פה ועסקאות שנסגרות בין רשתות של מיליוני מחשבים בו זמנית לא היו אפילו בספרות המדע הבדיוני.

היה היה בארץ המגף הרחוקה

יש שמתארכים את ראשיתו של המסחר בבטוחות ובהתחייבויות כבר לימי האימפריה הרומית, אך עדויות מבוססות יותר למסחר בחובות של ממשלות בעיקר מובילות אותנו אל ערי המדינה באיטליה של המאה ה-13. מסחר מפותח יותר באגרות חוב ובשטרי חוב של חברות התבסס בהדרגה בבתי הקפה של בלגיה והולנד במאה ה-16. משמו של אחד מבתי הקפה הללו אף התפתחה המילה בורסה. המסעות של אנשי אירופה לגילוי מקומות נידחים ברחבי הגלובוס היו יקרים מאוד והצריכו פיתוח של אמצעי מימון חדשים: מניות. חברת הודו-המזרחית ההולנדית היתה החברה הראשונה שהנפיקה מניות בראשית המאה ה-17 שהעניקו זכות לרווחים מהתגליות הצפויות. החברה המקבילה הבריטית שנהנתה מחסות בית המלוכה הזדרזה ליישם את אותה שיטה גם באנגליה ובשלהי המאה ה-18 הוקמה הבורסה של לונדון כמועדון לברוקרים שתיווכו בעסקאות השקעה.

אנגליה לחצה על הברקס – ארצות הברית נסקה מעלה

במהרה החלו לקום בורסות נוספות ברחבי אירופה ובארצות הברית הצעירה. רבים ניסו להצטרף למירוץ ההשקעות, גם מבלי להבין כלל, ומקרים של הונאות ושל חברות שלא הצליחו לעמוד בהתחייבויותיהן כלפי המשקיעים החלו להופיע גם הם. איסור מלכותי על מסחר במניות באנגליה בראשית המאה ה-19, בעקבות אותם מקרי הונאה והפסדים, איפשר לבורסה של ניו יורק לצבור תאוצה ופופולריות. מיקומה בלב אזור המסחר והפיננסים בניו יורק תרם גם הוא לעליית קרנה כבורסה מובילה. לאחר ביטול האיסור התבססה הבורסה של לונדון כבורסה המובילה באירופה, לצד הבורסה הניו יורקית שהובילה במסחר בחברות אמריקניות ובינלאומיות.

ממניות בודדות להשקעה במדדים

בתקופה זו הורכבו תיקי ההשקעות ממניות ואגרות חוב של חברות בודדות בלבד, ככל שהצליחו המשקיעים לשים את ידם עליהן ואף התחרו בינם לבין עצמם על קנייתן במחיר נמוך ככל הניתן. לקראת סוף המאה ה-19 פורסם לראשונה מדד דאו-ג׳ונס שקיבץ חברות משמעותיות בתעשייה הכבדה בארה״ב ואיפשר עליית מדרגה בניהול תיקי ההשקעות – ההשקעה במדדים התפתחה בהדרגה במהלך המאות ה-19-20 ורק בעשורים האחרונים צברה תאוצה של ממש. חלפה עוד כחצי מאה עד שאסטרטגיות השקעות התגבשו לכדי תיאוריות סדורות עם מודל תמחור הנכסים של הארי מרקוביץ ב-1952. בשנים שלאחר מכן התפתחו תיאוריות השקעה רבות וכלי השקעה מגוונים כדי לענות על הצרכים של משקיעים מוסדיים ומשקיעים פרטיים בהיקפים שונים.

שינויים חברתיים וטכנולוגיים חלחלו גם לבורסה

במהלך המאה ה-20 חלו תמורות משמעותיות בבורסות ברחבי העולם. תקופת השפל הגדול בין מלחמת העולם הראשונה והשניה נתנה את אותותיה, במה שידוע כנפילה הגדולה ביותר בבורסת ניו יורק. משברים פיננסיים משמעותיים המשיכו להתרחש מדי כמה שנים אך שוק ההון הפך לחלק בלתי נפרד מכלכלת העולם כשהוא מאפשר את עלייתן של חברות ענק בינלאומיות. נשים הורשו להשתלב במסחר בשנות ה-40 ובתי השקעות וברוקרים הפכו נפוצים יותר ויותר. כיום כמעט כל משק בית בעולם המערבי מושקע בשוק ההון בצורה ישירה או באמצעות תיקי החיסכון הפנסיוני שלו. בורסת הנאסד״ק, שהוקמה בתחילת שנות ה-70 כבורסה האלקטרונית הראשונה בעולם, הפכה מתחרה משמעותית לבורסה של ניו יורק. למרות זאת, הבורסה של ניו יורק שמרה על ההובלה עד היום ולפני כעשור אף התמזגה עם יורונקסט האירופית לבורסה בינלאומית.

מסחר כחולבן

המסחר במניות בישראל החל עוד לפני קום המדינה במשרדי בנק אנגלו-פלשתינה בשנות ה-30. הבורסה לניירות ערך בתל אביב הוקמה שנים ספורות לאחר קום המדינה, כהתאגדות של בנקים ובתי השקעות. הבורסה התנהלה תחילה במשרדי בנק לאומי שהתפתח מבנק אנגלו-פלשתינה. בשנותיה הראשונות נהנתה הבורסה מגלי עליה ומכספי השילומים מגרמניה, אך עד מהרה הכריז שר האוצר ספיר על הכוונה להטיל מיסוי על רווחי ההשקעות והביא לנפילות בשוק ההון המקומי לצד מיתון כלכלי במשק. בסוף שנות ה-60 נהנתה הבורסה מגאות לאחר מלחמת ששת הימים והוקמה רשות ניירות ערך כדי לפקח על הבורסה ועל המסחר בשוק ההון. המסחר התפתח בהדרגה עם השנים והממשלה שחררה חסמים שונים שהגבילו את המסחר. התרסקות מניות הבנקים בסוף 1983 הביאה לראשונה להפסקת המסחר בתל אביב למשך שבועיים תמימים, אך לאחר מכן שבו העליות להיראות על המסכים. לקראת שנת 2000 עברה הבורסה בתל אביב למסחר ממוחשב לגמרי, אולמות המסחר נסגרו סופית וכיום הם לא יותר ממיצג במוזיאון הבורסה, ברחוב אחד העם שבעיר.

כיום נחשבת הבורסה של ניו יורק לבורסה המובילה בעולם בשווי החברות הנסחרות בה בפער ניכר ממתחרותיה. אחריה ברשימה נמצאות בורסת הנאסד״ק, הבורסה של לונדון, הבורסה של טוקיו והבורסות הסיניות בשנגחאי ובהונג קונג. הבורסה המובילה במספר החברות הנסחרות בה היא דווקא הבורסה של בומביי, עם למעלה מ-5,700 חברות נסחרות. בכל העולם עסוקות הבורסות בהגדלת נפחי המסחר ובפיתוח כלים פיננסיים חדשים להשקעה כדי להישאר רלוונטיות גם בעידן הביטקוין ובשנים שיבואו.

(קרדיט תמונה: שאטרסטוק)

 

 

 






מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת