עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

ההנפקות החדשות בבורסה

אז לקראת השנה החדשה שבפתח, אין כמו לפתוח עם משהו ראשוני, הנפקות- IPO Initial Public Offering. (27-8-2020)
ההנפקות החדשות בבורסה

טדי לנץ

מה ההבדל בעצם בין ETN ל ETF?

מדוע חשוב להבדיל ביניהם?

במאמר שלפניכם,אדבר על הנושא החשוב הזה של תעודות הסל.

ובכן, בגדול, שתי התעודות הללו נסחרות בבורסות השונות במסחר הרציף ונועדו לעקוב אחר אותו מדד/ נכס בסיס/ אסטרטגיה ולספק למשקיע תשואה דומה ככל האפשר לאותו מדד.


כאשר משקיעים ב ETF, משקיעים בקרן שנכס הבסיס נמצא ברשותה. בין אם זה מניות/ אג"ח/ זהב וכו`. ETN לעומת זאת, לא מחזיק בנכס הבסיס באופן פיזי, ולכן במידה והחתם פושט רגל- "הלך הכסף" כמו שאומרים.

לכן, יש לבצע בדיקה מעמיקה במידה ומשקיעים ב ETN. בדיקה שתכלול את היסטוריית החתם/ חברת ה ETN, דירוג אשראי, ולקחת בחשבון שמחיר התעודה יושפע לא רק מהתנודה בנכס הבסיס.


הבדל נוסף הוא מיסים, אך לא נכנס לזה כעת (יתרון לטובת ה ETN שכן לא מתבצעת קניה ומכירה של הנכסים עצמם, דבר שדוחה את תשלום המס- מגולם במחיר כמובן).

"השקעה בהנפקות גדולות"

אז לקראת השנה החדשה שבפתח, אין כמו לפתוח עם משהו ראשוני, הנפקות- IPO   Initial Public Offering (מתחבר לנו גם עם ההנפקה הקרובה של VT).


באחד משיעורי המימון שלי בתואר, הועלתה התאוריה שמניות מונפקות מכות את השוק בשנה הראשונה שלהן. הובאו שלל הוכחות ומחקרים שמוכיחים זאת. אז נכון, ייקח זמן רב לבדוק זאת עכשיו, אבל למזלנו הוקמה תעודת סל (אפילו כמה) וכעת נוח יותר לבדוק- IPO.

תעודת הסל (ETF) שייכת לקבוצת Renaissance Capital ונסחרת בבורסת NYSE החל מ 14.10.2013. לתעודה נכסים בשווי של כ 67 מיליון דולר ודמי ניהול בהיקף של 0.6% שנתי, כמו כן התעודה מחלקת 0.33% דיבידנד בשנה ומחזיקה כ 55 מניות.


אסטרטגיית ההשקעה של התעודה היא להשקיע בהנפקות גדולות (100 מיליון דולר לפחות) ונזילות (אחזקת ציבור במניות בשוק, ביותר מ 5%. נפח מסחר של 0.04% מסך המניות בשוק במהלך חצי יום ובמשך חודש) באופן מיידי (לאחר 5 ימי המסחר הראשונים של המניה).


שאר המניות שלדעתם שוות התייחסות, ירכשו במהלך הסקירות והדיווחים הרבעוניים במשך השנה. בתום 500 ימי מסחר (כשנתיים) יוסרו המניות מהתעודה במהלך הסקירה הרבעונית הבאה של החברה.

התעודה משקיעה בשלל הסקטורים הקיימים, כאשר נכון ל 31.12.2017 התפלגות ההשקעה נראית כך:

חברות בעלות שווי שוק גבוה מ 10 מיליארד דולר מהוות כ 16% מסך התעודה. חברות שנעות בין 2- 10 מיליארד דולר שווי שוק מהוות כ 80% וחברות מתחת ל 2 מיליארד דולר שווי שוק מהוות כ 4%.

על פי הגרף, ניתן ללמוד כי מתחילת השנה התעודה סיפקה תשואה עודפת של 30% בערך. אז נכון, תלוי באיזו רזולוציה נסתכל (רזולוציה של 7 שנים קיים פער חיובי קטן לטובת ההנפקות על פני ה s&p 500). אולי בכלל המניות "הלא נכונות" נבחרו לתעודה, אך אי אפשר שהכל יהיה מושלם, נכון?

אז מסתבר שאולי כן.


שימו לב לתעודת הסל FPX (First Trust US Equity Opportunities ETF). תעודה וותיקה יותר מ IPO. החלה להיסחר ב 12/04/2006.
מבית היוצר של First Trust שמחזיקה כ 130 מיליארד דולר בנכסים. היקף דמי הניהול עומד על כ 0.58% שנתי, כמו כן התעודה מחלקת 0.71% דיבידנד בשנה ומחזיקה כ 100 מניות.


בניגוד לתעודת הסל הקודמת, FPX רוכשת את המניות לאחר 6 ימי מסחר ומחזיקה אותן עד 1000 ימים (כ 3- 4 שנים לעומת שנתיים).

ניתן לראות כי בתקופת הזמן המקסימלית שניתן למדוד את שלושת התעודות, תעודת FPX סיפקה תשואה עודפת על פני ה IPO וה SPY (כ 50% ו 100% יותר בהתאמה). ה IPO סיפק תשואה עודפת החל מסוף משבר הקורונה. ניתן לשער שזה בעיקר בגלל חברת ZM שזכתה לכותרות. אך על פני תקופת זמן משמעותית יותר, ה FPX נראית כמו בחירה מושכלת יותר.

 לסיכום,


ראינו שתעודות הסל של חברות המנפיקות לראשונה בבורסה מכילות חברות משלל הסקטורים. מהבחינה הזו, זה מאוד דומה למדד ה S&P500 שלא מתמקד בחברות טכנולוגיה או תעשייה כמו מדדים ותעודות סל אחרות.

עוד ראינו כי קיים הבדל די מהותי בין התעודות הללו על פני בחינת זמן של מספר שנים וכי בחירת החברות ע"י אחת מהתעודות כנראה טובה יותר.. אין זה כמובן מרמז על העתיד, במיוחד שתעודת הסל IPO צעירה יותר.


התעודות הללו לא יספקו לכם תשואות מטורפות וריגושים מידיים כמו תעודות אחרות.

אבל מצד שני, היא תחשוף אתכם לנישה ייחודית שכנראה עומד משהו מאחורי המשפט איתו התחלתי- שעל פי מחקרים חברות מנפיקות הניבו תשואות גבוהות יותר במהלך השנה הראשונה (לפחות) מול המדד הכללי.

נישה שלא תעלם מהעולם כמו סקטורים אחרים. ההיפך, רק תלך ותגדל.

ראינו זאת עכשיו בקורונה. יותר חברות הופכות לציבוריות, מגלות את הכסף הגדול, הרצון לצאת מהעולם הישן. בורסות חדשות שקמות ברגעים אלה ממש בארה"ב ויחד איתן חברות חדשות שמנפיקות ובעיקבותן תעודות סל חדשות.

מכירים את המשפט של באפט שאומר שהעצה הכי טובה שהוא יכול לתת למשקיעים היא לקנות תעודת סל העוקבת אחר מדד ה (S&P 500 (SPY ולחכות?

אז אולי מצאנו תעודה שמספקת תשואה טובה יותר מהמדד הכללי בביטחון רב יותר???
נקודה למחשבה...
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת