עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

המיסים שתשלמו על השקעה בשוק ההון

אם אתם מנהלים תיק השקעות או מתלבטים האם לפתוח אחד, חשוב שתדעו מהם המסים החלים על הרווחים שתצברו בתיק, כיצד תוכלו לשלם אותם ומתי בכלל לא תצטרכו? (2-11-2018)
המיסים שתשלמו על השקעה בשוק ההון

דסי ניר

אחד מאפיקי ההשקעה המשמעותיים והנגישים ביותר לכולנו הוא השקעה בשוק ההון: השקעה כזו מאפשרת לנו לבנות תיק השקעות מגוון, בעל פיזור רחב של נכסים, ולבצע בתיק התאמות שוטפות בהתאם לצרכים שלנו ולמצב השווקים. השקעה בשוק ההון אינה מחייבת השקעה ראשונית גדולה מאוד ואפשרית גם בסכומי השקעה נמוכים יחסית. בנוסף, היא מאפשרת השקעה מתמשכת בסכומים קטנים יותר לאורך זמן ולא רק השקעה חד-פעמית גדולה, כמו ברכישת נכס נדל״ן למשל. ישנם ערוצים שונים שדרכם ניתן לבנות את תיק ההשקעות שלכם בשוק ההון וישנם יועצים, מנהלי השקעות ומנהלי תיקי השקעות מקצועיים היושבים בבית השקעות ובבנקים, שתוכלו להיעזר בהם לבניית התיק. בדומה להשקעה בנדל״ן, גם על הרווחים מההשקעה שלכם בשוק ההון תצטרכו לשלם מסים.

מתי צריך לשלם מס על השקעה בשוק ההון וכיצד עושים זאת?

תשלום המסים נדרש רק כאשר נצבר רווח ממשי – למשל כאשר אתם מוכרים מניה כלשהי, או מקבלים דיווידנד או תשלום ריבית מאגרת חוב. במרבית קרנות הנאמנות וכאשר יש לכם תיק השקעות אישי – תצטרכו לשלם בעצמכם את המסים החלים על הרווחים שצברתם. אך גם במקרה כזה חבר הבורסה, או הבנק בו מתנהל חשבון ההשקעות שלכם, יעביר בשמכם את תשלומי המס ויספק לכם אישור שנתי על תשלום המסים לאורך השנה.

כמה מס אצטרך לשלם על תיק ההשקעות שלי?

המס על רווחים בשוק ההון מחולק לפי סוג ההשקעה שבחרתם:

ניירות ערך צמודי מדד – הרווחים מכלי השקעה צמודים למדד חייבים בתשלום מס בשיעור של 25% מהרווח הריאלי, כלומר מהרווח בניכוי השינוי במדד, אם היה במהלך התקופה ממועד הרכישה ועד מועד המכירה, או קבלת הרווח מדיוידנד או ריבית. כלי השקעה צמודי מדד הם למשל מניות, אגרות חוב צמודות מדד, קרנות נאמנות, קרנות סל ואופציות.

ניירות ערך זרים – אם השקעתם בכלי השקעה זרים, המס שתידרשו לשלם יהיה 25% מהרווח בניכוי השינוי בשער החליפין בין השקל למטבע הזר בו נקוב כלי ההשקעה. במקרים רבים תידרשו לשלם מס על השקעות זרות גם במדינת המקור בה הונפקה אותה מניה או אגרת חוב`

אם ישנה אמנת מס בין ישראל ובין אותה מדינה , תידרשו לשלם בישראל רק את ההפרש במיסוי בין המס ששילמתם בחו״ל לשיעור המס הנדרש מכם בישראל.

ניירות ערך שקליים – מלבד כלי השקעה צמודי מדד, ישנם גם כלי השקעה שקליים כגון אגרות חוב שקליות לא צמודות או מק״מ (מלווה קצר מועד), בהם שיעור הריבית שתקבלו נקוב מראש ואינו משתנה בהתאם לשינוי המדד. על הרווחים מכלי השקעה שקליים תידרשו למס בשיעור של 15% מהרווחים שצברתם, ללא קשר לשיעור השינוי במדד.

 

מה קורה אם יש לי הפסדים?

השקעה בשוק ההון בדרך כלל תשתלם לכם בטווח הארוך, אך אין תשואה בלי סיכון ובטווח הקצר עלולים להיות גם הפסדים מעת לעת. גם רשות המסים מודעת לכך, ולכן חישוב גובה תשלום המס שתידרשו לשלם נעשה בסוף כל שנת כספים ומשקלל את כל הרווחים – בקיזוז ההפסדים שצברתם במהלך השנה. אם הבנק בו מתנהל  תיק ההשקעות שלכם שילם עבורכם מס עבור רווחים שנצברו לאורך השנה, ולאחר מכן נצברו גם הפסדים בתיק העולים על הרווחים שדווחו, תוכלו לדווח בסוף השנה על הפסדים שאותם ניתן לצבור ולקזז מול רווחים גם בשנים הבאות.

בשורה התחתונה: מהם העקרונות המרכזיים שחשוב להבין?

המיסוי על השקעה בשוק ההון חל רק על רווחים שצברתם מהשקעה זו, בקיזוז הפסדים אם היו לכם. שיעורי המס אחידים בין סוגי השקעה זהים ובמרבית המקרים, אמנות מס בין ישראל למדינות שונות ברחבי העולם מגנות עליכם מפני חובת תשלום מס כפול. במרבית המקרים הגוף המקצועי המסייע לכם בניהול תיק ההשקעות שלכם, או שדרכו אתם מנהלים אותו, ינכה עבורכם את מרבית תשלומי המס לאורך השנה וידווח לכם על המאזן הכולל של רווחים והפסדים החייבים במס.

לקוח אשר לו מספר חשבונות ניירות ערך, למשל אצל יועץ ההשקעות בבנק ואצל מנהל תיקים, כדאי שיהיה מודע שניהול מיסוי אופטימאלי מבחינתנו יהיה באמצעות הגשת דו"ח למס הכנסה, מה שיאפשר לו לקזז רווחים מול הפסדים גם בין חשבונות שונים.

 

*אין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המותאם לצרכי הלקוח.

 
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת