עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

הערפל שמחסל את הקורונה

אנשים עושים מאמצים גדולים בשביל להפוך את מרחבם האישי לנקיים ובטוחים ממזיקים וכשהקורונה עדיין כאן, האם ישנם עוד פתרונות שמעטים חשבו עליהם?מתברר שכן. (21-10-2020)
הערפל שמחסל את הקורונה

טל אילן

מה לא נאמר על אופן המלחמה בקורונה ובווירוסים/חיידקים בכללי בשנה האחרונה.

אנשים עושים מאמצים גדולים בשביל להפוך את מרחבם האישי לנקיים ובטוחים ממזיקים וכשהקורונה עדיין כאן, חיסון לא נראה באופק והחורף שע"פ השערות יחזק את הוירוס מתקרב, הביקוש למיגון מרחבים רק יילך ויגבר.

האם ישנם עוד פתרונות שמעטים חשבו עליהם? מתברר שכן.

הערפל של TOMI

תכירו את חברת חברת TOMI Environmental Solutions סמבול- TOMZ

החברה משתמשת בטכנולוגית יונאים בינארית (BIT) המוגנת בפטנט אשר נותנת לה עליונות בתחום. מה הטכנולוגיה בעצם עושה?

בניגוד לאמצעי חיטוי אחרים המשוחררים בצורת נוזל, הטכנולוגיה של TOMI משחררת מימן דו חמצני בצורת גז, הגז זורם ברציפות למשך כמה דקות ולאט ולאט מכסה את החדר בערפל ומחסל כל מזיק שנמצא בטווח.

מה שמיוחד בערפל של TOMI הוא שמימן דו חמצי אינו "המוציא להורג" , המימן הדו חמצני יוצר גז(לצורה זו קוראים Ionized hydrogen peroxide או IHP). החומר משתחרר בכמות גדולה שמכסה את החדר בערפל המכיל בתוכו ריכוז גבוה של חמצן ראקטיבי (ROS) המורכב בעיקר מהידרוקסיל רדיקלי (OH).

מכיוון שהמונחים שציינתי לא ברורים לרוב, אסביר בקצרה שהידרוקסיל רדיקלי הוא אחד מסוגי החמצן החזקים בטבע וכשהוא בא במגע עם בקטריות או וירוסים הוא מפרק את כל התאים שלהם, בדגש על החלבונים ומשמיד אותם לגמרי.

 

נקי, מהיר ובטוח

אז מעבר ללשחרר ערפל כימי איפה בעצם היתרונות הבולטים של הטכנולוגיה?

טיהור מבנים בשיטה זו לוקח פחות זמן מטיהור רגיל בחומרים נוזליים (חדר סטנדרטי בבניין משרדים יוכל לחזור לשימוש כבר תוך 45 דקות).

המוצרם ניידים לגמרי ויכולים גם לפעול באופן אוטמוטי – תחשבו על זה כמו ממטרה, בסוף יום העבודה מכוונים אותם ובלילה כשהמשרד סגור הוא עובר טיהור יסודי ומוכן לשימוש בבוקר.

הידרוקסיל רדיקלי הרבה פחות רעיל מחומרים אחרים המשמשים לחיטוי כמו כלור או פורמלין.

השינוע או האחסון של החומר אינו מסווג בקטגוריה של חומר מסוכן מה שמקל על הלקוחות בצורה משמעותית, שינוע של חומרים מסוכנים הוא מאוד יקר וחברות הובלה סטנדרטיות לעיתים לא מוכנות לעשות אותו, האחסון שלו הוא במתקנים מיוחדים ודורש בקרה מתמדת.

השימוש בו לא משאיר עקבות או רטיבות והוא בטוח לגמרי לשימוש על רכיבים אלקטרוניים מה שהופך אותו לשימושי מאוד בחדרים נקיים.

החומר לא יכול להיכנס למערכת הדם של בני אדם ובעלי חיים. (עדיין לא ממולץ לשאיפה ומגע ולכן משתמשים בחילופת מגן בעת טיהור ידני).

החומר קיים באטמוספרה של כדור הארץ ובני אדם פיתחו סוג של דו קיום איתו, אבל בשאיפה ישירה במינון גבוה יכולות להופיע תופעות לוואי לא נעימות.

החומר מספק הריגה וודאית של 99.9999 אחוז מהחיידקים (6 Log Kill), כאשר רוב החומרים המוכרים לשוק מספקים 99.999 או 99.99 אחוז.

זמן החיים של החומר הוא קצר מאוד ולכן הערפל נעלם כלא היה ביחד עם החיידקים והאיזור המטוהר חוזר להיות בטוח לשימוש במהרה.

הטיהור מתאים גם למוצרי חקלאות והחברה פועלת במישורים כאלה תחת מחלקה שלמה של Food safety

להלן טבלה המראה את היתרונות הברורים של חומר זה מול חומרים אחרים המשמשים לחטוי כמו מימן דו חמצני ללא הליך IHO, כלור, אקונומיקה, טיהור באור אולטרה סגול ועוד:

 

מוצרי SteraMist

מוצר הדגל של TOMI נקרא SteraMist והוא מציע שלוש אפשרויות:

מיכל נייד עם משאבה אחת לניקוי ידני - . SteraMist Surface Unit

סט של מספר משאבות הפועלות באופן אוטמטי ע"פ דרישה - SteraMist Environment System

פתרונות Custom made ללקוחות ע"פ דרישות ספציפיות.

 החברה פועלת במספר מודלים והיא מוכרת/משכירה את המוצרים ישירות ללקוח, עובדת דרך קבלני משנה המורשים להתשמש בטכנולוגיה וגם שולחת צוותים משלה לבצע טיהורים.

המוצר בעל אישור FDA, ומשווק במספר מדינות כמו ארה"ב ובקנדה, סין, יפן, אוסטרליה, מדינות באירופה המערבית ועוד:

למרות שלא בדיוק סומנו במפה במרץ האחרון TOMI מכרה ציוד ביותר ממליון דולר לחברה בישראל וגם כאן עושים כרגע שימושים בSteraMist.

לאחרונה החברה פנתה ליצרן באוסטרליה שייצר את את מוצריה בשביל לתת מענה לביקוש ההולך וגדל בעולם בעקבות מגיפת הקורונה.

לקראת אליפות הPGA בגולף בבאפלו ארה"ב החברה קיבלה את העבודה של טיהור לכל המגרשים, כלי הרכב, חדרי ההלבשה, חדרי ההסעדה וכדומה במתחם האליפות למשך תשעה ימים.

ביום שישי החברה הודיעה כי הטכנולוגיה שלהם תשומש באופן קבוע אצל שירותי חירום ונמל תעופה בסינסנטי (קנטאקטי, ארה"ב) וזכתה לשבחים משירותי החירום של מרילנד שהחלו להשתמש בה כאשר הביקוש אליה הלך וגובר.

אלו מספר דוגמאות שממחישות את עליית הביקוש למוצר בשנה החולפת בעקבות משבר הקורונה, השוק העיקרי של המוצר הוא לבתי חולים ושירותי חירום.

חלוצים ברובוטיקה

TOMI נמצאת כרגע בשת"פ עם מספר חברות רובוטיקה באסיה וחתמה על הסכמים לספק את המוצרים שלה לפיתוח של רובוטים מחטאים. הבולטת בין החברות היא RV automation technology מהונג קונג העובדת ישירות עם הממשל המקומי במלחמה בנגיף. עם שימוש בטכנולגיה של של TOMI חברת RV פיתחה רובוט חיטוי ראשון מסוגו שכבר משווק באתר של RV. 

שימוש ברובוטים למטרות חיטוי יהיה שיפור עצום במלחמה בקורונה הרובוטים יחטאו במסלולים קבועים מראש בכל נקודת זמן שצריך ויפחיתו את לאפס את המגע של בני אדם עם אזורים הידוע כי מזוהמים בחומרים מסוכנים.

TOMI עובדת עם עוד מספר חברות בהונג קונג וסינגפור ע"מ לפתח רובוטים יותר קטנים לשימוש בבתי חולים.

מה בנוגע לאוכל?

מחקר הראה ששימוש ישיר בSteraMist על איזורי אחסון ומשטחים של פירות וירקות מניב תצאות חיוביות כנגד מושבות של חיידקים כמו סלמונלה וליסטריה.

לרשות ההגנה על הסביבה האמריקאית (EPA) יש רשימות שמסווגות כל מוצר הדברה נגד מחלה או מזיק מסוים וכרגע SteraMist רשום נגד H1N1 ,Nrorvirus, Ebola, MRSA, clostridium difficile spores ובקיץ האחרון נרשם גם לוירוסים מסוג Covid מה שדוחף את הביקוש למוצר.

 

נאסדק לא אדיש לערפל

החברה נרשמה ב1 לאוקטובר בנאסדק (NASDAQ: TOMZ) ונכנסה למגרש של הגדולים בקול תרועה עם עלייה של של 38 אחוז .

שווי החברה נעון לכרגע עומד על 151.14 מיליון דולר.

לסיכום,TOMI מובילה את התחום החיטוי מבחינת טכנולוגיה ואנשים מתחילים לשים לב ליתרונות שיש למוצריה. אין ספק שהקורונה נתנה לשוק הזה דחיפה רצינית והעלתה את המודעות לטיהור של מבנים וחפצים. כאשר טכנולוגיית SteraMist יודעת להילחם בשלל מזיקים וחיידקים מעבר לוירוס שמעיק עלינו כבר תקופה, יהיה בה הרבה שימוש גם לאחר המגיפה.

ובכל זאת, כנראה שהקורונה לא תעזוב אותנו בקרוב וגם לאחר שסוף סוף היא תעלם מחיינו הטראומה תשאר, והטכנולוגיה שTOMI מציעה מעבר לאיכות החיטוי הופכת את פעולת החיטוי עצמה לזמינה מאוד ונוחה. לא מן הנמנע שעוד בזמן המשבר נראה ממשלות מחייבות מקומות ציבוריים להשתמש בחיטויים יומיומיים כתנאי לפתיחה של המשק במדינות מסוימות וכאן האוטומציה של מערכות SteraMist או הרובוטים יכולים לשחק תפקיד מרכזי כמו העובדה שהחומר עליו הטכנולוגיה נשענת נעלם במהרה ואינו סכנה ישירה לבני אדם.

העובדה שהיא משתמשת בגז ולא בנוזלים שיכולים להזיק למוצרים רגישים במעבדות, ושהסחורה שלה לא צריכה להישלח תחת סיווג של חומר מסוכן מביאה לה יתרון עצום מול מתחרים וכאחד שמתעסק ברכש של חומרים מסוכנים לפעמים אני יכול לספר לכם כמה זה יכול להיות מסובך.

החברה פיתחה ועדיין מפתחת מוצרים מצוינים ורלוונטיים מאוד לעתיד הקרוב וגם יודעת איך להסב את הטכנולוגיה שלה לשימושים ע"פ מפרט מדויק או אוטונומיים.

בקיצור, ים של פוטנציאל שהשוק והלקוחות מתחילים לשים לב אליו.

 
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת