עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

הקנאביס בארהב-לא מה שחשבתם!

מניות הקנאביס בארהב עלו במאות אחוזי תשואה לאחרונה בלי שרבים שמו לב. עידו ברק מסביר, מה גרם לשינוי לדרמטי ולאן זה עשוי ללכת מפה. (23-8-2020)
הקנאביס בארהב-לא מה שחשבתם!

עידו ברק

בלי שכמעט נשים לב, שינוי קורה ממש מתחת לאף של כולנו, בכל הנוגע לשוק הקנאביס ארה"ב/קנדה.
 
הנטיה הרווחת של רוב מי שעוקב אחר הסקטור הינה לעקוב אחרי מניות הקנאביס הגדולות שנסחרות בנאסדק, אם זה קנופי, אורורה, טילריי ואחרות.
טדי דיבר באינספור סקירות על שוק הקנאביס בארה"ב לעומת קנדה ועד כמה שהאפסייד והפוטנציאל הגלום במניות האמריקאיות הוא אדיר וזאת לעומת השוק הקנדי שמאוד מוגבל מבחינת מקסימום נתח השוק המקומי שלו ונתח השוק הגלובלי (ייצוא מקנדה) גם כן לא מרקיע שחקים בינתיים על אף שיש כבר הכנסות יפות מהתחום הזה.
 
השורה התחתונה היא שהחברות הקנדיות הבטיחו הבטחות גדולות וחלמו חלומות גדולים וממש לא ריאליים וכתוצאה מכך התרחבו יתר על המידה והוציאו כספים מעל ומעבר ליכולותיהם, כיום רובן מציגות תוצאות חלשות ומאכזבות רבעון אחר רבעון וציפיות המשקיעים נושאות עיניים בעיקר אחר צעדי ההתייעלות שהחברות האלו מציגות כדי לקצץ בהוצאות המוגזמות של העבר.
 
מנגד, עסקי הקנאביס בארה"ב פורחים וקיבלו דחיפה משמעותית בזכות דוחות מצויינים, הקורונה ובעיקר בגלל ציפיות לשינוי אפשרי בממשל ועל זה בעיקר הייתי רוצה לדבר היום.
 
לפני כן בואו נסתכל רגע מה קרה מאז אפריל בשוק המניות בין קנדה לארהב.
 
 
עלייה באינדקס אמריקה משער 16 ל38 – כ140%
 
עלייה באינדקס קנדה משער 210 ל280 – כ33%
 
טווח הזמן של הגרפים הוא החל מאמצע מרץ עד סיום השבוע שעבר.
 
עד אמצע מרץ מניות הקנאביס מארה"ב וקנדה נחבטו ללא סוף בשוק דובי שנמשך החל מאפריל 2019 והוריד את שני האינדקסים בערך ב75%. השוני המשמעותי החל בשיא הקורונה והתחזק בחודש יולי עד היום, בזמן זה מניות הקנאביס האמריקאיות פשוט משתוללות כלפי מעלה כמעט ללא תיקונים, נראה כי האפסייד הזה אותו צפינו מתחיל לקרום עור וגידים.
 

אז למה זה בעצם קורה?

 
כמובן שקשה לשים את האצבע על הסיבה במדויק, שוק ההון נוהג בדרכו שלו, אבל אנסה למקד כאן ארבע סיבות עיקריות אפשריות לכך:
1.צפי לשינוי במפלגת השלטון בארה"ב
 
הממשל האמריקאי רפובליקני תחת דונאלד טראמפ לא תרם במיוחד לעסקי הקנאביס מבחינה הפדרלית, אמנם ההתנגדות לקנאביס היא פחותה וגם מדינות שנחשבות רפובליקניות מאמצות בחלקן את הצמח, אך עדיין מתקשים לצאת בריש גלי ולאשר חוקים שיטיבו עם העוסקים בתחום.
 
הדמוקרטים זה סיפור אחר לגמריי, אמנם ג`ו ביידן הנשיא המיועד לא מתלהב מרעיון הלגיליזציה בארה"ב,אך בהחלט תומך בהקלות לתחום אף שלא יצא ממש בהצהרות לגבי התכניות שלו בנושא, קמאלה האריס שנבחרה להיות סגנית הנשיא של ביידן במידה וייבחר תומכת נלהבת בקנאביס ובכלל רוב הצד הדמוקרטי מאוד תומך. 
 

אז אילו חוקים בעצם יוכלו לעבור שיקלו על העוסקים בתחום?

 
1.Re-Scheduling – כיום הקנאביס כידוע אינו חוקי ברמה הפדרלית ונחשב כסם מסוכן כפי שסמים קשים כמו הרואין או אקסטזי נחשבים. 
 
לפי חוקי ניירות הערך בארה"ב חברה שעוסקת בתחום שאינו חוקי אינה יכולה להסחר בבורסות הראשיות ולכן כל חברות הקנאביס האמריקאיות נסחרות בבורסת OTC . במידה והקנאביס יוצא מהגדרת הסמים הקשים בארה"ב יוכלו החברות והאוניברסיטאות לבצע מחקר בצמח והחברות יוכלו לבקש ולהסחר בבורסות הראשיות וזה כאמור גיים צ`אנג`ר מבחינת החשיפה לציבור, גיוס כספים ושווי חברה.
 
א.Safe-act – כיום כל עסק שעוסק בקנאביס אינו יכול לקבל שירות בנקאי על העסק שלו, כלומר כל עסקה חייבת להיעשות במזומן ופעולות פשוטות וברורות מאליהן כמו למשל של פתיחת חשבון בנק, קבלת הלוואה, סליקת אשראי, תשלום משכורות לא יכולות להתקיים. חוק זה אמור לאפשר לעסקי הקנאביס להתחיל ולקבל את השירותים הללו ולהקל משמעותית מבחינה אופרטיבית על העסקים הללו.
 
ב.States-act – מכיוון שקנאביס לא חוקי מבחינה פדרלית, כל עסק שעוסק בקנאביס במדינה מסוימת לא יכול לשנע חומרים אל מדינה אחרת, כלומר אם אני מגדל קנאביס בניו ג`רזי ורוצה לפתוח חנות קנאביס במנהטן שבניו יורק וכל מה שמפריד פיזית ביני לבין מנהטן זה נהר ההאדסון, אסור לי לעשות את ההעברה הזו, אני חייב שתהיה לי חוות גידול נוספת איפשהו בניו יורק וזה כמובן מקשה על העסקים להתנהל בצורה יעילה.
החוק הזה בא לפתור את הבעיה הזו.
 
2.צמיחה אדירה בעסקי הקנאביס בארה"ב, הדרך לרווחיות קרובה
 
חברות הקנאביס בארה"ב הן פחות עשירות מהחברות הקנדיות ויש להן כאמור פחות יכולות מימון סטנדרטיות ולכן בחירת הנתיב צמיחה חייבת להיות זהירה יותר. חברות רבות בארה"ב לא צלחו את השלב הזה וחלקן קרסו, לדוגמה Medman & Ianthus שתי חברות שנחשבו מצליחות בנוף האמריקאי, אך התנהלו בצורה רשלנית ולקחו הלוואות בריביות גבוהות מחברות פרטיות על סף השוק השחור (ככה זה כשמתנהלים במזומן) ובעצם נגסו בהן לקראת השתלטות עתידית.
 
אבל חברות אחרות שנהגו בצורה זהירה ומאידך הצליחו לשמור על צמיחה גבוהה קוצרות היום את הפירות, חלקן כבר רווחיות (Trulieve - TCNNF) וחלקן מצהירות שיגיעו לרווחיות עוד בשנת 2020 ומציגות אחוזי צמיחה חסרות תקדים  בהכנסות.
 
כך למשל Trulieve & Green Thumb Industries דיווחו שבוע שעבר לבורסה על הכנסות של 120 מיליון דולר אמריקאי כל אחת ועליה של 167.5% ו109% שנתית בהכנסות בהתאמה, לעומתן יקירת הסקטור  Canopy Growth (CGC) דיווחה גם כן את הדוח הרבעוני שלה עם 110 מיליון דולר קנדי וצמיחה של 22% מהשנה שעברה. בנוסף כמו שכתבתי Trulieve אפילו מציגה רווחים באופן עקבי בכל רבעון ושתי החברות עומדות על מעל 50%  רווח גולמי לעומת 6%  רווח גולמי של קנופי וברור שיש עוד פרמטרים שקובעים, אבל הפער הזה בהכנסות רק ילך ויגדל עם הזמן וזה למרות יתרון רגולטורי משמעותי בקנדה.
 
Curaleaf פרסמה את הדוח הרבעוני שלה עם הכנסות של כ165.4 מיליון דולר אמריקאי והפסד נמוך בדרך לרווחיות. אז בחיאת, איפה נמצאות כאן באמת מובילות השוק?
 
3.הקורונה רק הטיבה עם החברות הקנאביס
 
דיברנו על זה כבר הרבה, הקנאביס הינו עסק חיוני והקנאביס לא נפגע מהקורונה, להפך, אפילו זכה לביקושים יתרים בזמן הזה. כיום כרבע מליון איש עובדים כבר בעסקי הקנאביס בארה"ב, זה המון ועם הקורונה קצב הגיוסים לתחום רק גדל ואיתו הלחץ והנחיצות להפוך את העסק הזה למשהו ממוסד יותר.
 
הקורונה יכולה בצורה עקיפה לתרום לשינויים רגולטוריים כלל עולמיים בתחום הקנאביס, התחום הזה ממוסה בצורה מאוד מקיפה וכספי המסים האלה יכולים לסתום הרבה מאוד חורים על הגרעונות הגדולים של הממשלות מסביב לעולם ולכן ממש לא נתפלא לראות הפתעות רגולטוריות בארה"ב גם אם הרפובליקנים יישארו בשלטון ואולי גם במדינות אחרות בעולם, אפילו כאן אצלנו בישראל.
 
4.משאל עם ללגליזציה בניו ג`רזי, אריזונה, מונטנה ודרום דקוטה
 
ביום הבחירות בארה"ב יצביעו בארבע מדינות על לגליזציה לצרכי פנאי ובמדינת מיסיסיפי על מדיקליזציה. כל מדינה נוספת שעושה לגליזציה מגדילה נתח שוק עבור החברות וכמובן מקדמת עוד ועוד את הנחיצות הרגולטורית בנושא.
 
מונטנה ודרום דקוטה פחות משמעותיות מבחינת נתח שוק שבסה"כ מונה סביב ה2 מיליון איש, אך עצם כך שהן ואריזונה שנחשבות למדינות רפובליקניות מראה על הרצון גם של מדינות אדומות יותר לקבל את הקנאביס כליגלי גם לצרכי פנאי.
 
ניו ג`רזי ואריזונה הן מדינות בהן כבר יש מדיקליזציה וכעת רוצות להצטרף לשוק הפנאי הן בהחלט מגדילות נתח שוק בצורה רצינית שכן הן מונות יחדיו 16 מיליון איש וגם יעדי תיירות פנים וחוץ די מרכזיות בארה"ב ועל כן הרבה חברות כבר בונות את היסודות לייצור ושיווק במדינות אלו.
 
לסיכום,
 
הקנדיות מקרטעות והסיבה היחידה שהן עדיין נחשבות כמובילות שוק היא בגלל שהיו שם לפני כן והכסף הגדול נכנס אליהן עם הרבה הייפ ורעש, הניהול הכושל והבזבזני שלהן יצר נזק אדיר למניות הקנאביס בעולם והוריד יחד איתן את מניות הקנאביס האמריקאיות (ובצורה עקיפה גם את הישראליות), במקרים רבים שלא בצדק.
 
החברות האמריקאיות מוכיחות כי קנאביס זה עסק שיכול להיות רווחי וזה עוד לפני שהרגולציה באמת נותנת את הרוח הגבית לעניין הזה. אבל כמו שנכתב כאן, זה כנראה עניין של זמן וכידוע הבורסה צופה פני עתיד ואפשר לראות את זה לפי הביצועים של המניות הגדולות ביותר שהן גם אלו שיהיו נחשבות כמובילות שוק בפועל כנראה בעוד זמן לא רב – GTBIF,TCNNF, CURLF.
 מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת