עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

חברת שוהם ביזנס-לקראת הביזנס הגדול?

מניית שוהם ביזנס עלתה בשנה האחרונה ב154 אחוזים. מה בדיוק קורה שם והאם החברה בדרך להתפוצצות קדימה? (8-3-2017)
חברת שוהם ביזנס-לקראת הביזנס הגדול?

עינב כהן

קוראי פורטל "ישראל בורסה", נחשפו בתאריך ה25.11.15, לחברת שוהם ביזנס, העוסקת במתן הלוואות, מתן שירותי מטבע וניכיון המחאות ונמצאת בשליטתו של אלי נידם (59.84%).

משפט הכותרת שאמר נידם היתה- "נהיה בין חמשת החברות הגדולות בתחום".

המנייה עלתה מאז בדיוק ב283%, בפועל היא עדיין רחוקה מלהיות אימפריה, אבל בינתיים המשקיעים מאד מרוצים.

המנייה זינקה ב10% בשני ימי המסחר האחרונים ,כאשר מחירה מגלם כעת שווי של 90 מיליון ש"ח לחברה.

החברה הגישה אתמול דו"ח רבעוני כאשר השאלה היא האם ישנן חדשות שטורפות את קלפים קדימה מבחינת החברה?

נישה של ניכיון צ`קים בצפון הארץ

כאמור,חברת שוהם ביזנס,רכשה בשנת 2015, את שלד החברה של אמיר ברמלי, והיא פועלת בתחום האשראי החוץ־בנקאי הפועלת בעיקר בחלק הצפוני של המדינה.

ובשל ההיכרות הקדומה עם קבלנים ויזמים ולאור העובדה שאין חברה לניכיון צ`קים צפונית לנתניה –החברה מצאה לעצמה את הנישה.

בעל השליטה הנו אלי נידם,יזם נדל"ן ואיש פעיל חברתית ופוליטית בצפון, ומנכ"ל החברה הנו אלי כהן שלהם היכרות אישית עם אנשי עסקים בצפון ובכך בעצם הגדירו את הנישה שלהם בתחום.

בנובמבר 2016, יצרה החברה תקדים, והפכה לחברה הציבורית הראשונה בישראל שמגייסת כסף דרך אתר למימון המונים,כאשר היא מגייסת 5 מיליון ש"ח באמצעות אתר Fundit עם אופציה לגייס בהמשך עד 50 מיליון ש"ח בדרך של הנפקת אג"ח שאינן רשומות למסחר.

לחברה היה הון של 4 מיליון ש"ח בלבד, ולשם גיוס אג"ח,היא היתה זקוקה להון עצמי של 24 מיליון שקל לפחות, או לחלופין, הון עצמי של 16 מיליון שקל ודרישת דירוג.

אתר Fundit הוקם בעקבות הרפורמה של רשות ניירות ערך, שאפשרה גיוסי הון באמצעות מימון המונים ואושרה על-ידי הכנסת בסוף שנת 2015.

האג"ח,שהנפיקה שהם, נושאות ריבית של 5.9% בתוספת ריבית בנק ישראל שתשולם מדי רבעון, והן ייפרעו בתשלום אחד לאחר שנתיים.

דוחות שוהם ביזנס

החברה הגישה אתמול את דוחותיה הרבעוניים, כאשר היא מציינת כי פעילותה מתמקדת בתחום המסחר בממסרים דחויים (ממ"ד),המאפשר ללקוח,לעמוד בהתחייבויות השוטפות,במהלך העסקים היומיומי,מבלי להמתין לפירעון הצ`ק בפועל.

כמו כן, ציינה החברה בדו"ח, כי בשל הגברת הרגולציה של העמדת אשראי על ידי התאגידים הבנקאיים,מקשה על אנשים פרטיים ועסקים לקבל אשראי, ולכן תחום עיסוקה של החברה נמצא בעלייה בישראל.

למרות שהחברה לא מציינת את הצפי הספציפי בגידול פעילותה בשנה הקרובה,היא מציינת באופן כללי, כי היא צופה שהכנסותיה מתחום ניכוי הממד"ים יגדל משמעותית בשל לקוחות רבים שעובדים מולה כהגדרתה בדו"ח.

במהלך הרבעון הרביעי של 2016 רשמה החברה הכנסות מימון של 2.6 מיליון שקל, עליה של 106% ביחס לרבעון שלישי של 2016. הכנסות המימון, נטו, ברבעון הרביעי של 2016 הסתכמו לסך של 1.3 מיליון שקל, עליה של 89.7%, בהשוואה לרבעון שלישי של 2016.

הרווח הנקי ברבעון הרביעי של 2016 הסתכם בסך של 1.06 מיליון שקל, עליה של 198%, בהשוואה לרבעון שלישי של 2016. המחצית הראשונה של 2016, בה לחברה לא הייתה פעילות בתחום המימון העיבה על התוצאות השנתיות של החברה.

מתחילת פעילותה, במחצית השניה של 2016, ועד לסוף חודש פברואר 2017 מסתכם היקף פעילות החברה בתחום ניכיון ממסרים דחויים בכ - 180 מיליון שקל.

בחודשים ינואר ופברואר 2017, היקף הפעילות של החברה עומד על כ- 30 מיליון שקל בחודש. משך החיים הממוצע של תיק האשראי הינו קצר – 71% מהתיק עומד לפירעון עד 60 יום, ו- 19% נוספים מתיק האשראי עומדים לפירעון של בין 61-90 יום

הסיכונים

1.הון עצמי:החברה ציינה בדו"ח, כי תדרש לגייס מימון נוסף, שכן יתרת המזומנים שלה עומדת על 686 אלף ש"ח בלבד, והיא פועלת להגדיל את מקורות המימון.

2.החזר הלוואה-יש את הסיכון הקיים שהלקוח יתקשה להחזיר את חובו, ולשם כך מציינת החברה כי היא פועלת בצורה זהירה ובודקת את איתנותם הפיננסיים של לקוחותיה (למרות בטחונות קלים יותר ממה שמציעים הבנקים).

3.תחרות- החברה מציינת כי ישנן כמה חברות מתחרות שפועלות בתום,תוך שהיא מציינת את חברות נאוי, אופל בלאנס ופנינסולה.

4.רגולציה- החברה מציינת כי שינוי בחקיקה בנוגע לאשראי חוץ בנקאי יכול להשפיע עליה מהותית כמו על יתר החברות.

סקטור שנמצא בתנופה

זה לא סוד שתחום האשראי החוץ בנקאי נמצא בישראל בעלייה, כאשר,רק חצי שנה אחרי תחילת פעילותה, שוהם ביזנס מציגה רווח נקי וזה יאמר לזכותה, אבל עדיין מדובר בחברה בחיתוליה, שעוד תצטרך להוכיח שהיא כאן כדי להישאר ולהגדיל את נפח פעילותה.

החברה עשויה להמשיך לגייס כסף דרך הנפקת אג"ח לא סחיר באתר מימון ההמונים ובכך להמשיך להגדיל את פעילותה מבלי לדלל את בעלי המניות.

נתון מעניין שמציינת החברה בדו"ח הנו העובדה כי הפעילות שלה כרגע הנה מפה לאוזן, אך היא שוקלת להפעיל אתר אינטרנט שיהווה מוקד לנוטלי הלוואה,מה שיכול לתת לה "פוש" נוסף.

בכל אופן, לאור המתחרים הרבים, מה שיעמוד לחברה הזו, אלה הקשרים הרבים שרקם בעל השליטה אלי נידם, עם נוטלי הלוואות באיזור זכרון יעקב ודרומה האם הוא יצליח "לנגוס" בח`ברה הגדולים שפחות מתעסקים עם איזור הצפון? חובת ההוכחה עוד עליו. המשקיעים לעומת זאת- מאמינים מאד כפי שניתן לראות בהתנהגות המנייה.

תגובתו של בעל השליטה אלי נידם ל"ישראל בורסה": "שוהם הנה חברה ציבורית העוסקת בניכיון צ`קים הצפונית ביותר בארץ,כאשר מיותר לציין שמרבית הקבלנים של התשתיות והנדל"ן הנם צפוניים.

הגיוס האחרון שלנו, דרך האתר למימון המונים,התאים לאותה תקופה,ובשלב זה ישנם לחברה מספר ספקי אשראי וכן אגרות חוב פרטיות.

כיום אני סבור, שהחברה רק בתחילת דרכה ומכאן קיים פוטנציאל לצמיחה".

מנכ"ל החברה, אלי כהן, הגיב גם הוא לדו"ח:  "הרבעון הרביעי של 2016 תאם את ציפיותינו לאור צמיחה מהירה בהיקפי הפעילות של החברה.

בשנה הקודמת קיבלנו את כל האישורים הנדרשים מהרשויות והקמנו את המעטפת העיסקית הנדרשת למימוש האסטרטגיה שלנו תוך שאנו מניחים את התשתית לצמיחה מהירה בהיקפי הפעילות של שוהם.

האסטרטגיה העיסקית שלנו הינה לבסס את מעמדנו בתחום, תוך הרחבת בסיס הלקוחות, עם מתן דגש מיוחד לתקינות קליטת הלקוחות ושמירה על איכותם.

כמו כן, אנו פועלים להוזלת מקורות האשראי והגדלתם, אם מגופים בנקאיים ואם מגופים פיננסים ומוסדיים שיתמכו ביכולתנו לשרת קהל לקוחות רחב יותר. קצב הפעילות השנתית, על פי החודשיים הראשונים של 2017, מגיע כבר היום לכ- 360 מיליון שקל ואנו מאמינים כי המשך עלייה בהיקפי הפעילות והגדלת הרווחים יובילו ליצירת ערך לבעלי המניות של החברה".
מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת