עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

כוכב המלחמות החדש-הלייזרים!

אם אתם מאוהדיה של סדרת הסרטים הידועה "מלחמת הכוכבים" אתם בוודאות תאהבו את הכיוון שהעולם הולך בתחום התעשיות הביטחוניות-הלייזרים. (9-1-2020)
כוכב המלחמות החדש-הלייזרים!

אלכס קולפקוב

אם אתם מאוהדיה של סדרת הסרטים הידועה "מלחמת הכוכבים" אתם בוודאות תאהבו את הכיוון שהעולם הולך בתחום התעשיות הביטחוניות.

הלייזר, מערכת נשק אשר הייתה ידועה לעד בתור אחת הנמצאת רחוקה כ"עשר עד חמש עשרה שנים" משימוש מבצעי, יורדת מהליכון הפיתוח ויורדת לשטח.

מאמרים רבים מתארים את זמננו כשחר של נשקי הלייזר, ולאחר חצי עשור של מחקר ופיתוח, הפנטגון מכניס לפעילות לראשונה נשק לייזר המותאם לשדה הקרב. הצבא הירוק, חיל הים, האוויר, וחיל הנחתים כולם מתכוונים להכניס לשימוש נשקי לייזר על רכבים מסוגים שונים כמו האמרים, משחתות מצוידות בטילים מונחים ומטוסי קרב.

השימוש בלייזרים הוא לא דבר חדש לחלוטין. לייזר במתח נמוך היה בשימוש מאז שנות השבעים של המאה ה 20 לסימון מטרות, סימון נקודת כיוון לנשק אשר לא נראות לעין האנושית למשל בפצצות מונחות וטילים נגד טנקים. ש

ימוש נוסף של הלייזר הוא לאמוד מטרות - על ידי הפעלה של הלייזר וחישוב הזמן שלוקח לקרן האור להגיע לאובייקט, לייזרים יכולים לקבוע את המרחק המדויק בין שני מיקומים, מידע אשר למשל, יכול לשפר את היכולות הפגיעה של התותחן בטנק.

לייזרים בתור נשקים מבטיחים רבגוניות משמעותית - כל עוד יש זמינות רציפה של חשמל. באוויר, לייזרים יכולים לשמש כנגד כלי טיס של האויב, טילים ורחפנים (אשר נכנסו לתמונה בתור נשק משמעותי בשנים האחרונות).

על הקרקע, הם יכולים לשמש כנגד חיילים, רכבים ומטעני צד. בים, לייזרים יכולים לשמש נגד איומים אוויריים, התקפות של ספינות קטנות, וטילים נגד ספינות. ניתן להשתמש בלייזרים אפילו בלוויינים בחלל, נגד לוויינים אחרים או טילים בליסטיים. חלק מהדברים יותר קשים לביצוע מהאחרים, אך בתיאוריה אפשרי לחלוטין.

 

מה זה לייזר בעצם?

ובכן, לייזרים הם, במובן הכי מופשט, קרני אור עוצמתיות וממוקדות ביותר. נשקי לייזר ממקדים את האור הזה בקרן אור צרה, אשר ניתן לכוון אותה כלפי מטרה מסוימת. הלייזר מעביר אנרגיה נגד המשטח של המטרה, האנרגיה הזו מתבטאת בהצטברות מהירה של חום.

קרן עוצמתי דיה יכולה לגרום להמסה של מתכות וחומרים מוצקים אחרים, להצתה של נוזלים דליקים, ולראשי נפץ להתפוצץ.

דמיינו נשק לייזר אשר מכוון על מטוס. הפעיל של הלייזר יכול לכוון את קרן האור אל תוך תא הטייס, לעוור את הטייס ולגרום לו\ה לאבד שליטה על המטוס. לחלופין, הלייזר יכול לשרוף דרך המעטפת החיצונית של המטוס אל תוך מיכל הדלק ולגרום לשריפה, או, אפשר לפגוע ישירות בטייסים ולגרום אל מותם. הלייזר יכול לפוצץ את התחמושת הנישאת על המטוס ואת חומר הנפץ הקיים. הלייזר יכול גם כן לגרום לפגיעה במבנה השלדי של המטוס, להרוס כנף או מייצב ולגרום להתרסקותו.

 

נשק לייזר - יתרונות וחסרונות

לשימוש בלייזרים יש מספר יתרונות טקטיים על פני קליעים סטנדרטיים ופצצות. בשונה מנשקים הניתנים לשיגור, אין מחסנית של כדורים או תרמילים התופסים נפח בתוך רכב. כל עוד נשק הלייזר מחובר למקור חשמל, הוא יכול תיאורטית לירות כמות אינסופית של יריות. כמו כן, הלייזר נע בקו ישר, לעומת קליעים הוא לא תלוי בהשפעותיהן של כוחות הכבידה ורוחות.

עם זאת, לנשקי הלייזר קיימים גם חסרונות. ללייזרים הייתה עקומת פיתוח קשה בצורה יוצאת דופן, עשורים שלמים של מחקר ופיתוח לפני שמוצר לייזר מעשי היה מוכן לשימוש בשדה הקרב.

הלייזרים דורשים אנרגיה ולא מעט, ומקום לאחסן של אותו מקור אנרגיה לפני הירי. הלייזר והציוד הנלווה הינם שבירים ועדינים יחסית, ודורשים הקשחה וחיזוק שלהם על מנת שיוכלו לשרוד בתנאי שטח קשים.

בנוסף, ייתכן והחיסרון הגדול ביותר של נשק הלייזר הוא שהוא עובר דרך האטמוספירה, האור הממוקד מתפזר ונספג על ידי אבק, מים, וחלקיקים מיקרוסקופיים אחרים.

האפקטיביות של קרני הלייזר נפגעת כשהיא צריכה לעבור דרך עננים, ערפל, או עשן. חשוב לזכור שנשק הלייזר נחלש ככל שהוא צריך לנוע מרחק גדול יותר אל עבר המטרה.

 

החברות המובילות

לאחר שנים רבות של מחקר ופיתוח החברות המובילות בשוק מתחילות לקבל חוזים מצבא ארצות הברית. נכון לרגע זה, מדובר בחוזים קטנים יחסית עקב העובדה שמדובר במוצרים בודדים לבדיקה והרצה, והשלב הבא הוא חוזים משמעותיים יותר עם הזמנות בהיקפים גדולים.

 

1. חברת לוקהיד מרטין, סימבול: LMT

מהחברות המובילות בתעשיות הנשק והחלל, ידועה לנו בעיקר כיצרנית מטוסי הקרב F- 16 ו F- 35, מהמובילות בפיתוח טכנולוגיות נשק-לייזר.

במרץ 2018, החברה קיבלה חוזה מחיל הים של צבא ארצות הברית בשווי 150 מיליון דולר, עם אופציות השוות ל 942.8 מיליון דולר, לפיתוח וייצור ועברה של שתי מערכות נשק-לייזר בעוצמה גבוהה למטרת איסוף מודיעין, הפלת כלי טיס בלתי מאוישים כמו רחפנים, להתקנה על הספינות של החיל.

במאי 2019, קבוצת Dynetics-Lockheed זכתה בחוזה מצבא ארצות הברית (חיל היבשה), ובכך הביסה לוקהיד את מתחרתה הגדולה Raytheon (שעליה אדבר בהמשך), בדרך לחוזה בשווי 130 מיליון דולר, לבניית מערכת נשק-לייזר 100 קילוואט. המערכת מתוכננת להיות מותקנת על רכבים ייעודיים במטרה להגן נגד טילים, ארטילריה, מרגמות, טילי שיוט ורחפנים מהיבשה.

 

 

2. חברת Raytheon, סימבול: RTN

חברת ריית`און הינה אחת ממתחרותיה הגדולות של לוקהיד מרטין בתעשיית הנשק בכלל ובמערכות לייצור נשקי-לייזר בפרט.

באוגוסט 2019, החברה קיבלה שני חוזים בתחום מערכות הנשק-לייזר.

החוזה הראשון, בשיתוף פעולה עם חברת Northrop, קיבלו חוזה מצבא ארצות הברית (הצבא הירוק), לבניית מערכת נשק-לייזר 50 קילוואט לטווחים קצרים להתקנה על נגמשי סטרייקר, בשווי 203 מיליון דולר עם אופציות היכולות להגיע ל 490 מיליון דולר בתמורה לארבעה אבי טיפוס. מטרת המערכת היא להגן מפני מגוון איומים כמו רחפנים קטנים, הליקופטרים, וטילים.

כמו כן, באותו חודש, החברה קיבלה חוזה מחיל האוויר האמריקאי בשווי 24 מיליון דולר בעבור פיתוח שני אבי טיפוס של מערכת מערכת נשק-לייזר הניתנת להרכבה על רכבים קלים או באגי אשר תספק ארבע שעות של משימות למטרות מודיעין ו 20 עד 30 יריות לייזר להורדת רחפנים. נתון מעניין הוא שמערכת זו יכולה להיטען משקע 220V רגיל כמו שיש לנו בבית.

 לסיכום,חברות התעשיות הביטחוניות נמצאות בתקופה טובה עקב הגדילה של הימין ברחבי העולם והרטוריקה המלחמתית התופסת תאוצה בעולם המובילה למירוץ חימוש מחודש.

נראה שלאחר עשרות שנים של מחקר ופיתוח אנו נמצאים בישורת האחרונה, היציאה מהמעבדה והשרטוטים לבדיקה של מוצרים פיזיים עם חוזים ראשוניים להרצה. ללא ספק הטכנולוגיות הצבאיות ונשק לא נשאר מאחור ומתפתח ללא  הרף וזו טכנולוגיית העתיד.

מדינות רבות משקיעות כספים רבים על מנת שצבאותיהן ישימו יד על טכנולוגיה זו ושיהיה להן את היתרון היחסי בין אם לצרכי הרתעה או למלחמה מעשית. החוזים הקטנים שהחברו הללו מקבלות כרגע יגיעו בסופו של דבר למספרים גדולים ולהזמנות רציניות מצבאות ברחבי העולם.
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת