עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

כל האמת בפרצוף על חברות תאי הגזע

חברות תאי הגזע הישראליות מובילות מהפכה עולמית ועשויות להיות בוננזת העשור בשוק ההון הישראלי. מה זה בדיוק תאי גזע, למה מדובר ברפואת העתיד, ומי החברות הישראליות ומה אני חושב עליהן. (14-3-2016)
כל האמת בפרצוף על חברות תאי הגזע

עינב כהן

הגברת הראשונה לשעבר של ארה"ב, ננסי רייגן, אשתו של המנוח, הנשיא לשעבר דונלד רייגן, נטמנה שלשום למנוחת עולמים, וכידוע ,ננסי רייגן היתה אחת התומכות המרכזיות בהתרת הפקה של תאי גזע עובריים למטרות מחקר משום שהאמינה וקיוותה,שמחקר תאי הגזע יביא בסופו של דבר, מזור לחולים הסובלים מאלציימר, כבעלה המנוח,הנשיא דונלד רייגן.

לאחר כל כך הרבה שנים,נראה כי למרות ההתנגדויות הרבות שהיו למהלך של רייגן, משהו עולמי הבשיל, תרתי משמע, בתחום זה.

מנכ"ל חברת סלקט ביומד,ד"ר שי ירקוני, שאיתו נפגשתי לאחרונה, הגדיר את הטיפול בתאי גזע כ"רפואת העתיד" כאשר החברה שמאחוריו עשויה להיות המסננת המובילה בעולם להבדיל בין תאי גזע לבין אלה שאינם, מנכל בונוס ביוגרופ,שי מרצקי, מייצר חלקי חילוף לגוף בעזרת טכנולוגיה של בידול תאי גזע מרקמת שומן, מנכ"ל פלוריסטם,זמי אברמן, התעקש לבנות מפעל של ייצור תאי גזע בחיפה,עם פוטנציאל מכירות של מיליארדי דולרים.כן רבותיי, מדובר במהפכה של ממש שכפי שאנו רואים ישראל חזקה מאד על המפה העולמית ומפה עשויות לבוא בשורות מהותיות לעולם כולו.

פתרון לוירוס הזיקה

בימים אלה, העולם עסוק במציאת פתרון וירוס הזיקה המאיים להתפשט לכל יבשת אמריקה ונגרם מעקיצת יתוש,ופוגע בעוברים של נשים הרות.

מפליא לדעת, כי חוקרים מצאו, שוירוס הזיקה נגרם מתאים עצביים, שמקורם בתאי גזע מושרים אנושיים,ולכן, מנסים כיום לבדל את תאים אלו מהתאים הרגילים.

כיום, אי אפשר לזהות תאי גזע רק על סמך המראה שלהם. כדי לפתח הבנה טובה יותר של תכונותיהם הייחודיות של תאי הגזע הסרטניים, יש אפוא לשכלל תחילה את השיטות לבידודם של תאים נדירים אלה (אגב,מה שמתיימרת לעשות חברת סלקט הישראלית).

כיום,בשל דחיפות התרופות מבוססות תאי הגזע,שלעיתים קרובות עשויות להציל חיים ,או לשפר איכות חיים בצורה דרסטית, רשויות הבריאות האמריקאיות, נוהגות לתת לחברות התרופות הליך מקוצר יותר של ניסויים, על מנת שיביאו את המוצר שלהם לשוק וישנו דרמטית את מצב החולים.

הסיטואציה הזו, שוב משחקת לידיהן של החברות הישראליות, שעשויות למצוא את עצמן ,תוך שנים לא מרובות,כמובילות שווקים עולמיים.

שוק תאי הגזע

שוק תאי הגזע שובר שיאים של מחקר כבר כמה שנים טובות, כאשר בתקופה האחרונה, השוק הזה עובר מתחום המחקר לביזנס האמיתי, ולכך יש לשים לב (כפי שראינו בהתקדמות האחרונה של פלוריסטם בכל הנוגע לחיסון נגד קרינה שאותו יממן הממשל האמריקאי).

מכון המחקר במכון וויצמן מוגדר כאחד מהמובילות בעולם,כאשר תחום הביג דאטה, ושכלול הטכנולוגיה בתחום זה יכול להוות כשנת התפנית ב2016.

החברות הגדולות בעולם שעוסקות בתחום זה הן- רוש (RHHBY), גיליאד סיינסס (GILD), שאייר (SHPG), מרק (MRK) ופייזר (PFE).

בישראל,החברות הקטנות יותר מתמקדות בנישות, כאשר ד"ר שי מריצקי מכיר מצוין את השתיים מהמובילות בשוק הציבורי-פלוריסטם ובונוס ביוגרופ. (הקים ב2001 את פלוריסטם,עזב והקים את חברת בונוס ביוגרופ ב2008).

"מת לחיות"-גרסת המציאות

פיטר נייגרד, היגר מפינלנד והקים חברת אופנה שהפכה אותו לאחד האנשים העשירים בעולם.

בגיל 69 החליט נייגרד שלא מתאים לו להזדקן יותר, והוא רוצה להישאר צעיר למען עשרות הבחורות הצעירות איתן הוא נוהג להתרועע - והוא החל להזריק לעצמו תאי גזע שנלקחים מביציות של נשים צעירות, במסגרת הליך שטרם אושר בעולם המערבי, ונעשה בסין.

תגידו מטורף,תגידו משוגע, אבל זה פשוט עובד לו. לא ייאמן.

אז כן, לטיפול בתאי הגזע עשוי להיות מקום של כבוד לא רק בתחום התרופות אלא גם בתחום הקוסמטיקה.השמיים הם הגבול.

תאי גזע-מה זה בכלל?

בואו ננסה להבין במה בכלל מדובר ולמה מגדירים אותו כ"רפואת העתיד":

תאי גזע הם תאים הנבדלים מתאים אחרים בכך שעדיין לא עברו תהליכי התמיינות סופיים.

בגוף האדם יש מאגר של תאי גזע מסוגים שונים כגון תאי גזע של העור שגורמים לחידוש העור או תאי גזע של השריר שמביאים להתפתחות השרירים לאחר אימון .

תאי הגזע יכולים להתמיין ולהפוך לתאים ספציפיים או להמשיך ולהתחלק כתאי גזע בעלי פוטנציאל גבוה.

ישנם שני סוגים של תאי גזע: עובריים ובוגרים.

תאי גזע עובריים- אלה תאי גזע המגיעים ממקור חיצוני, אשר מאפשרים חלוקה לסוגים שונים של תאים.

מקור אחד לתאי גזע הינו מעוברים עודפים המתקבלים בהפריות חוץ גופיות,ומהדם הטבורי.

תאים אלה פרימיטיביים יותר ולכן איכותיים יותר ובנוסף, מקורם אינו ביצירת הדם כתאי מח העצם, אלא ביצירת התינוק כולו ולכן הם בעלי יכולת להתמיין לסוגים אחרים של תאים.

תאי גזע עובריים ניתנים לגידול בתרביות תאים וניתן לעשות עליהם מניפולציות כדי לייצר סוגי תאים ספציפיים, כך שנוכל לשימוש וטיפול בפציעות או מחלות שונות.

תאי גזע בוגרים -נמצאים באיברים ורקמות רבים, כולל העור. למעשה, עור אנושי הוא המאגר הגדול ביותר של תאי גזע בוגרים בגוף. תאי גזע בעור מתגוררים בשכבה הבאזלית שבאפידרמיס שם הם נשארים רדומים עד שהם מופעלים על ידי פגיעה ברקמה או מחלה.

הסבירות הקיימת היום הנה שהיקף השוק של ריפוי בעזרת תאי גזע יגיע בשנים הקרובות למימדים של מיליארדי דולרים בשנה. הרבה חברות רוצות ומנסות, השאלה כעת היא מי יצליח בניסויים הלא פשוטים בכלל, למי הנהלה חזקה ויכולת כלכלית לשרוד לאורך זמן.קל זה בטח לא יהיה.

המניות הישראליות

לפני הכל חשוב להבין,מדובר בתחום עצום, רחב, עם פוטנציאל לשוויים של עשרות מיליארדי דולרים,וכן, החברות הישראליות נמצאות בחוד החנית של הטכנולוגיה הזו אך עדיין מדובר בחברות ביוטק לכל דבר, שסיכויי ההצלחה שלהם להגיע לשוק אינן גבוהות כפי שההיסטוריה מלמדת וכל המשקיע בניירות הנ"ל עושה זאת על אחריותו בלבד ומודע לסיכון הכרוך בכך.

1.פורצת הדרך-חברת בונוס ביוגרופ:

חברת בונוס ביוגרופ, נסחרת לפי שווי שוק  של 504 מיליון ש"ח,צפויה בחודשים הקרובים,לדווח על תוצאות מהותיות, שיהיו אבן דרך בקנה מידה עולמי בטיפול בחסר בעצמות.

תוצאות טובות בניסוי זה, עשויות להביא אותה במיידית להיות מטרה להשתלטות של החברות הגדולות בעולם שמבינות שרפואת העתיד היא רפואה פרסונלית.

מה שמעניין ומייחד את חברת בונוס, היא העובדה שהיא איננה מפתחת תרופה, אלא מייצרת חלק חי של איבר אנושי, המיועד להחליף חלק פגוע או להשלים חלק חסר בגופו של המטופל. המוצר הראשון של בונוס ביוגרופ הוא שתל חי של עצם אנושית, המיועד להשלמת חוסר בעצם.

השתל של בונוס ביוגרופ איננו עשוי ממתכת, פלסטיק או חומר דומם אחר – חומר "מת", אלא מרקמת שומן - חומר ביולוגי חי, שנלקח מהגוף של המטופל או המושתל שזקוק להחלפה או להשלמה של חלק בגופו וחוזר אליו בצורה של שתל עצם, שגודל על ידי בונוס ביוגרופ, מחוץ לגוף של המטופל.

שתל עצם יכול להיות בתחומים רבים כגון פציעה אורטופדית,פציעה מגוף זר, דלקות ,שחיקת עצמות כתוצאה מהזדקנות ועוד...

כאמור, החברה צפויה בחודשים הקרובים לדווח על תוצאות ניסוי בעצם הלסת והגישה בקשה להיכנס לניסוי FDA בעצמות גולגולת.

בניגוד לחברות ביוטק רבות, בונוס היא מהיחידות שמגייסות בפרמייה על מחיר השוק ולא מדללת את המשקיעים.

לסיכום, לדעתי החברה הציגה עד עכשיו תוצאות פרה קליניות מרשימות וכעת היא עומדת בשלב מכריע ביותר,כאשר תוצאות הניסוי על בני אדם, צפויות להתפרסם בחודשים הקרובים, וזה מה שיבשר לשוק האם זו הולכת להיות אימפריה בתחום תאי הגזע עם מוצר חדשני עתידי,שאין לו אח ורע בעולם כולו.

2.הותיקה והיסודית-חברת פלוריסטם:

לאחר שורת אכזבות, דילולים והסכם מסחור כושל, בחודש האחרון החלה להגיע העדנה למחזיקי מנית פלוריסטם ששוייה נכון לכרגע בבורסה עומד על 525 מיליון ש"ח.

עד מתי העליות ימשכו? זה מאד תלוי בהסכם מסחור או שת"פ גדול שהגיעה זמנה של החברה לספק.

לחברה פלוריסטם יש עדת מעריצים גדולה, שלמרות שחיקת המנייה, הולכים איתה באש ובמים ומאמינים במנהלים ובחזון שלה.

פלוריסטם מפתחת טיפולים מתאי גזע שמקורם בשלייה של נשים לאחר לידה, המשמשים לריפוי במגוון אינדיקציות קליניות- טיפול בהיצרות עורקים בגפיים תחתונות, טיפול בטרשת נפוצה, מחלות מעיים דלקתיות קשות וקוליטיס כיבי.

לפלוריסטם ארבעה מוצרים הנמצאים  בפיתוח קליני מתקדם בארה"ב ובמסלולים המואצים לאישור שיווק ביפן ובאירופה.

לאחרונה הודיעה החברה, כי טיפול המבוסס על תאי שלייה מונע נזקי קרינה קטלניים, ויכול לסייע להתחדשות מערכת יצירת הדם בעקבות חשיפה למנות גבוהות של קרינה וטיפולים כימיים קשים.

ניסוי קליני צפוי להתחיל בקרוב בארה"ב על חיות ובמקביל בפוקושימה ביפן על התוויות חדשות. ניסוי ראשוני קודם שהיה בהדסה,עבר בהצלחה,  והממשל האמריקאי מימן חזרה של הניסוי והתוצאות יצאו משביעי רצון.

העליות בנייר כנראה הגיעו בשל הודעה זו בשילוב עם המתיחות הגרעינית עם צפון קוריאה.

לסיכום, לדעתי החברה קצת התפזרה ואיבדה את הדרך במעבה היער, אבל הפילוסופיה שלהם האומרת ,שמספיק ש"מטאטא" אחד יירה וזו תהפוך להיות אימפריה- יכולה להחלט להצדיק את עצמה בהמשך ואנו בהחלט רואים התפתחויות מהותיות בה בשבועות האחרונים-ובצדק.

3.גב של ענקית פארמה-חברת גמידה סל:

 גמידה סל אמנם לא חברה ציבורית,אך חברת כלל ביוטכנולוגיה הציבורית מחזיקה בה ב18%.

 גמידה סל מפתחת מוצרים להשתלת מח עצם בחולים שסובלים ממחלות דם ממאירות וממחלות דם גנטיות שאינן ממאירות, וכן מחלות אוטואימוניות ומחלות מטבוליות.

החברה פיתחה טכנולוגיה מיוחדת להגדלת ושיפור מספר וצפיפות תאי גזע בתוך דגימת דם ספציפית, כך שיתאפשר להשתילן לריפוי סרטן הדם גם במבוגרים.

כיום מנות דם טבורי מתאימות רק להשתלה במי שמשקלו עד 45 ק"ג, ואילו המבוגרים יותר מטופלים בתרומת מוח עצם, הדורשת התאמה גבוהה בין תורם לנתרם.

המוצר של החברה נקרא- NiCord, ומופק  ממנת דם טבורי וכולל טיפול בתאי הגזע בעזרת חומרים מיוחדים, מה שתורם לתפקוד שלהם במח העצם ולקליטתם.

כיום, מתנהל ניסוי Phase I/II במוצר NiCord ותוצאותיו צריכות להתפרסם במחצית השנייה של 2016.

לחברת הפארמה הענקית נורבטיס אחזקה של 18% בחברה (כמו כלל ביו).

לסיכום,לדעתי, חברה רצינית, עם גב רציני, שעשויה להגיע לשוק בשנים הקרובות.תוצאות הניסוי במחצית השנייה של 2016 ישפכו הרבה אור על ההמשך כאשר הצלחה ,לעניות דעתי תוביל למכירת החברה ולאקזיט לנוברטיס וכלל ביו.

4.הנעלמת מהעין-חברת בריינסטורם (BCLI):

חברה ישראלית שנסחרת רק בשוק האמריקאי, לפי שווי שוק של 47 מיליון דולר ושוק ההון כמעט ולא מכיר אותה.

החברה מפתחת טיפולים על בסיס תאי גזע, והמוצר המוביל שלה נועד לטיפול במחלת ניוון השרירים הקטלנית ALS ובטיפול באוטיזם בניסויים פרה קליניים.

החברה דיווחה לאחרונה על תחילת ניסוי שלב II בהזרקה רב-פעמית של תאי גזע לחולי ALS בהדסה עין-כרם.

בשנה שעברה, פרסמה בריינסטורם את התוצאות המלאות של הניסויים הקליניים הקודמים שערכה בהדסה ב-26 חולי ALS, וחשפה הוכחה סטטיסטית לשיפור במצבם של החולים בזכות השתלת תאי הגזע.

בחודשים הקרובים תפרסם בריינסטורם תוצאות של ניסוי שלב 2 רחב היקף, שביצעה ב-48 חולי ALS בשלושה מרכזים רפואיים מובילים בארה"ב.

לסיכום,לדעתי מדובר ללא ספק בחברה מעניינת במחיר לא גבוה, שהצלחה בניסויים שלה עשויים להביא אותה לשווי שוק מהותי בהרבה.

5. המגוונת-חברת ביוטיים:

חברה שהונפקה בבורסה הישראלית לא מזמן ולאחר מהלך ירידות כואב-היא חוזרת בימים האחרונים בתנופה למעלה.

(נסחרת בבורסת NYSE,סימבול: BTX)

שווי השוק של החברה עומד על מיליארד ש"ח.

מדובר על חברת אחזקות המתמקדת בפיתוח ומסחור של תרופות מבוססות תאי גזע. בין החברות שהיא מחזיקה ניתן למצוא את Asterias, המפתחת טיפולים לפציעות בעמוד השדרה המבוססים על תאי גזע, חברת Cell Cure המפתחת תרופה לטיפול בחולי ניוון רשתית העין, חברת OncoCyte המפתחת מוצרים לאבחון סרטן ואת Orthosyte המפתחת מוצרים לנזק בעמוד השדרה.

תוכנית הניסויים הקליניים של ביוטיים כוללת את מוצר ה-OpRegen לטיפול במחלת ניוון הרשתית ,מוצר AST-OPC1 לטיפול בשיקום עמוד השדרה; Renevia - פלטפורמת הולכה לטיפול תאי בתסמונת של חולי HIV של דילול עצם הפנים ודיאגנוסטיקה לסרטן, הנמצאת לקראת כניסה לניסויים קליניים לאבחון סרטן הריאה, סרטן שלפוחית השתן וסרטן השד, AST-VAC2, חיסון סרטן, נמצא בשלב הפרה קליני.

לסיכום, לדעתי חברה מעניינת מאד עם צבר אחזקות מרתק, הבעיה שבשוק הישראלי פחות מעריכים חברות אחזקה ומתקשים לחשב שווי ראוי, ולהגיע לאקזיט או להכנסות שיזרימו כסף לחברה הזו ותתאפשר חלוקת דיבידנדים-ייקח עוד הרבה זמן.המנייה יכולה לזנק בעקבות אקזיטים או הנפקה ציבורית של החברות.

6.שוק ענק-חברת קדימהסטם:

קדימהסטם הנה חברת תאי גזע העוסקת בפיתוח תרופות למחלת הסוכרת ולמחלת ה-ALS.שווי השוק שלה עומד כרגע על 145 מיליון ש"ח.

הפתרון של החברה, עשוי להחליף את מעקב הגלוקוז ואת זריקות האינסולין היום-יומיות, שמבוצעות על ידי מיליוני חולי סכרת ברחבי העולם.

בנוסף, הפתרון עשוי למנוע את הסיכון של היפוגלוקמיה ואת ההשפעות המשניות ארוכות הטווח של הסכרת, כמו פגיעה ברשתית העין, מחלות עצבים, סיבוכים קרדיו-וסקולריים וגלאוקומה וכן..למנוע מוות בשל מחלת הסכרת.

בנוסף לתרופה לסכרת, החברה מפתחת תרופה,בשלב מתקדם יותר, לחולי הALS, המביאה לשיתוק שרירי הגוף,ואין לה היום פתרונות רציניים מלבד תרופה שמעכבת את המחלה וגם זה רק בחלק מהחולים.

החברה ביצעה ניסויים פרה קליניים והזריקה תאי תמך לעמוד השידרה של חיות, והתוצאה היתה מעניינת-שיפור בתוחלת החיים,שיפור מובהק בתפקוד השרירי-מוטורי ועיכוב התפרצות המחלה.

לאחרונה,החברה קיבלה אישור FDA  להתחיל בניסוי שלב 1-2 במחלת הALS,ומעריכה כי השנה תשלים את ההכנות הדרושות לניסוי.

כמו כן, החברה הודיעה על קבלת אישור פטנט, ממשרד הפטנטים האמריקאי, עבור טכנולוגית החברה בתחום הטיפול החדשני בסוכרת.

לסיכום, היתרון הגדול של החברה הוא שהיא מפתחת תרופות לבעיות עם שווי שוק עצום ביותר שהפוטנציאל אליו בלתי נגמר.

לסיכום, לדעתי מספיק שהחברה תראה הצלחה אפילו בשלבים המוקדמים של הניסויים-היא תסומן  ע"י החברות הגדולות לרכישה מיידית בשל פוטנציאל השוק העצום של המחלות הנ"ל וחוסר הפתרונות שהשוק היום מציע.

7.קטנה ומטריפה-חברת סלקט:

חברה קטנה ולא מוכרת, ששווה הכי פחות מכל החברות שצויינו פה-130 מיליון ש"ח.

החברה עוסקת בפיתוח פלטפורמה לסינון תרומת תאי גזע ממח עצם, מדם פריפריאלי ודם טבורי לצרכי טיפול בסרטן ובמחלות אוטו-אימוניות, על בסיס השתלת תאי גזע.

בימים אלו עוסקת חברת סלקט ביומד בהכנות לקראת הניסוי הקליני הראשון שלה שעשוי להתחיל במחצית השנייה של 2016.

הניסוי יתקיים בבית החולים רמב"ם לשלב 1 ו-2 בחולי לאוקמיה הזקוקים להשתלת מח עצם.

בניסויים הפרה קליניים בעכברים הציגה החברה תוצאות טובות ולאחרונה, החברה מגייסת כסף בפרמייה על מחיר השוק עם תוכנית להנפיק בהמשך בנסד"ק.

לסיכום, לדעתי מדובר בחברה מרתקת, בשווי שוק נמוך יחסית ועם מספיק כסף בקופה לסיים ניסוי ראשון, שהבורסה הישראלית פשוט פספסה.

החברה עשויה להגיע לשוק בתוך 4-5 שנים בשל העובדה שמדובר במוצר רפואי ולא תרופה.

שיתוף פעולה עם חברות תאי גזע,שישתמשו בטכנולוגיה שלהם עשויה להשיא ערך משמעותי למחזיקי המניות,שכן חברות דומות בארה"ב נסחרות במחירים מינימליים של 150 מיליון דולר, מצד שני, מדובר במוצר של להיות או לחדול והחברה תצטרך להוכיח ,כי מעל כל ספק היא מצליחה לסנן בהצלחה תאי גזע ובבטיחות גדולה יותר מהמתחרות.

מעוניינים ללמוד שוק ההון, בסדרת מפגשים אישיים, עם כותב המאמר מנכ"ל "ישראל בורסה" עינב כהן?

צרו קשר פה:

לימודי שוק ההון

 
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת