עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

מה שרציתם לדעת על שאלות אדיג`ס

ניהול עסקי נכון יכול להביא את הארגון לגבהים והצלחה שאין שניה לה. הכירו את מודל אדיג`ס (2-11-2018)
מה שרציתם לדעת על שאלות אדיג'ס

כל מה שרציתם לדעת על שאלון אדיג`ס

בכל ארגון הבנוי בצורה נכונה, תפקידי הניהול השונים הם ההגה המכוון להשגת המטרה לשמה הוא קיים. כאשר ניהול עסקי נכון יכול להביא את הארגון לגבהים והצלחה שאין שניה לה.

במהלך השנים פורסמו מודלים רבים הבאים לבחון את סוגי המנהלים השונים במטרה להגדיר טיפוסים שונים וכך לייעל את הניהול הארגוני בהתאם להם.

המודל העיקרי והבולט ביותר בו נעשה שימוש הוא מודל אדיג`ס ובו נתמקד במאמר זה.

מיהו אדיג`ס?

פרופסור יצחק אדיג`ס הינו מומחה בעל שם עולמי לניתוח שיטות ניהול בארגונים. פרופסור אדיג`ס פיתח מודל המאפיין ארבעה סוגי מנהלים השונים אחד מן השני בסגנון הניהול, אופיים, עבודת צוות ועוד.

מודל אדיג`ס

כאמור, מודל אדיג`ס מאפיין ארבעה סוגי מנהלים והם:

הביצועיסט (Producer) – סגנון ניהול זה מתאפיין במשימתיות וחתירה אל המטרה תוך עבודה בלתי פוסקת. מנהל מסוג זה רואה לנגד עיניו את המשימות אותן יש לבצע וכל כולו מגויס למען מטרה זו. הוא ישהה בעבודה שעות רבות, יבחן ללא הפסקה את קצב ההתקדמות שלו ושל מחלקתו, ידרוש את הטוב ביותר ולא יתפשר על פחות מכך. סוג זה של מנהל מניע קדימה את הארגון תוך קביעת יעדים והשגתם והמדד שלו להערכת עובדיו הוא עד כמה הם עובדים מהר, קשה ובמסירות. כמו גם עד כמה הם עומדים במשימות המוטלות עליהם תוך השגת התוצאות הטובות ביותר.

המנהלן (Administrative) –  מנהל מסוג זה הוא איש של עבודה שיטתית ומבוקרת. העבודה שלו היא מחושבת, איטית ומחשבתית תוך שימת דגש על ירידה לפרטים הקטנים בסבלנות ותשומת לב. מנהלים אלה רואים חשיבות עליונה בעבודה יסודית תוך השקעת מחשבה עמוקה. סדר וארגון הם חלק בלתי נפרד משיטת העבודה שלהם וכך הם דורשים גם מן הצוות עימו הם עובדים. לוחות הזמנים של מנהל מסוג זה מאוד ברורים וככל שיצליח לעמוד בהם, כך יחוש סיפוק ותחושת הצלחה.

היזם (Entrepreneur) -  המנהל היזם שופע רעיונות. הוא איש חזון המצליח לראות את המהלכים אשר יצמיחו את הארגון ויפתחו אותו. הוא מזהה הזדמנויות, במיוחד בזמני משבר וקושי, ויודע כיצד לתרגם אותן לרעיונות ומהלכים עתידיים במטרה להוביל את הארגון לפריחה ולקדם אותו לשלב הבא בסולם ההצלחה. סגנון זה של מנהל לרוב מתקשה בהפיכת הרעיון למעשה. החוזק שלו הוא ביצירת הפרויקט והעברתו אל הגורמים אשר ידעו לתרגם את הרעיון לתהליך ביצועי.

המתכלל (Integrator) – מנהל מסוג זה הוא איש של אנשים. הוא יודע להקשיב לדעותיהם של אחרים, ינסה להתאים את דעותיו לדעת הרוב ואף יבחר להתפשר במקרים בהם הוא יחוש כי דבריו אינם תואמים את דעותיהם של אחרים. הוא פועל על פי חוקי הארגון, מודע למבנה שלו ויודע לחבר בין סגנונות שונים של אנשים בתוכו. הוא ידע להשיג פשרות במקרים של אי הסכמה והוא נותן משקל גדול ליחסים הבין אישיים של עובדיו. הוא סבלני ובעל אינטליגנציה רגשית גבוהה ולכן הוא עירני מאוד לקונפליקטים בין העובדים ויעשה כל שביכולתו על מנת לדאוג להרמוניה ואיזון תמידיים בסביבת העבודה.

איזה מנהל אתה?

פרופסור אדיג`ס מסביר כי ארגון הבנוי נכון חייב נוכחות של כל אחד מסוגי המנהלים הקיימים במודל, מכיוון שהאחד משלים את השני וכולם ביחד יוצרים מערכת עבודה נכונה ומאוזנת. לא ייתכן מצב בו מנהל אחד משלב בתוכו את ארבעת הטיפוסים מכיוון שמאפיינים רבים בתוך הטיפוסים השונים נוגדים אחד את השני, ולכן יש לוודא כי המנהלים השונים המנהיגים את הארגון מייצגים את הטיפוסים השונים, משתלבים יחדיו ויוצרים את המודל הניהולי המושלם. עם זאת, עקב השונות בין הטיפוסים השונים שבמודל ייתכנו חיכוכים ואי הסכמות בין המנהלים השונים, והמפתח לשיתוף הפעולה על פי חזונו של אדיג`ס הוא פתיחות, קבלת האחר, הבנת התהליכים השונים במערכת ונכונות לשינויים.

בהתבסס על המודל ועל מנת לבחון ולאפיין את סוגי המנהלים הקיימים בארגון, נוצר שאלון אדיג`ס אשר מפרט מצבים שונים ומגוונים במקום העבודה ומאפשר למנהל לדרג את מטרותיו וציפיותיו מהסובבים אותו ומעצמו ואת דרכי הפעולה בהם היה נוקט בכל אחד מן המצבים בהתבסס על אופיו. שקלול נקודות השאלון מצביע על הסגנון אליו משתייך המנהל.

תוצאותיו של שאלון אדיג`ס מהווים מדד חשוב ומדויק שבאמצעותו יכול הארגון לבנות את צוות ההנהלה שלו בצורה הנכונה ביותר תוך שימת דגש על המאפיינים הדרושים לטובת הנעתה קדימה בהצלחה.
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת