עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

ישראל הולכת על אנרגיה נקייה/ עינב כהן

לכתבה הזו לא הרבה משקיעים שמו לב, אך עפ"י הנתונים שאביא בפניכם נבין כי דברים גדולים מתרחשים מתחת לפני השטח ממש בימים וחודשים אלה. (26-11-2010)
ישראל הולכת על אנרגיה נקייה/ עינב כהן

 

 

 

            "ישראל הולכת על אנרגיה נקייה"   / עינב כהן
                                                       
לפני כחודשיים, פורסמו בכלי התקשורת הכלכליים הודעה קטנה ולא בולטת שזו הייתה כותרתה- "נתניהו נותן עדיפות לפרוייקט תחנות הרוח ברמת הגולן. נתניהו: `הפרוייקט הנו בעל חשיבות לאומית` ".
 
בתוך הכתבה פורסם כי מדינת ישראל מאיצה את תחום האנרגיה המתחדשת בישראל ורואה בו תשתית עם משמעות לאומית.
 
לכתבה הזו לא הרבה משקיעים שמו לב, אך עפ"י הנתונים שאביא בפניכם נבין כי דברים גדולים מתרחשים מתחת לפני השטח ממש בימים וחודשים אלה.
 
נתחיל מנתונים יבשים:
 
עפ"י שבועון הכלכלה "ביזנסוויק" בשנת 2050 מחצית מתצרוכת האנרגיה העולמית תהיה ממקורות סולאריים, וכבר בשנת 2015 5% מכלל התצרוכת האנרגיה העולמית תהיה סולארית.
עפ"י התחזית של המועצה הגרמנית המייעצת לשינויים גלובליים עד שנת 2100 -90% מתצרוכת האנרגיה העולמית תסופק ממקורות אנרגיה מתחדשת.
 
איפה מדינת ישראל בתמונה:
 
חברת החשמל הנה ספקית החשמל והאנרגיה העיקרית בישראל .

על חברת חשמל הוטל לאחרונה חוק לפיו 20% מייצור החשמל יועבר, בתוך מספר שנים,ליצרנים פרטיים שמומלץ שהם יהיו יצרנים של חשמל המופק ממקורות סולאריים.דובר משרד התשתיות הלאומי פרסם בתאריך- 20.7.2009 את ההודעה הנ"ל: "המדינה תגבה את יצרניהחשמל הפרטיים: כושר ייצור החשמל יגדל והתעריפים יפחתו בממשלה מעריכים כי ב-3 השנים הקרובות יוקמו תחנות בהספק של כ-2000 מגה-ואט "

 

ואלו תגובות מההודעה: "גיבוי זה של המדינה יסלול את הדרך ליצרני החשמל הפרטיים לקבל מימון בנקאי לצורך הקמת תחנות הכוח הפרטיות, הן בטכנולוגיות הקונבנציונליות והן באנרגיות חלופיות. במשרדי הממשלה מעריכים כי בשלוש השנים הקרובות יוקמו תחנות בהספק של לפחות 2000 מגה-ואט. כמות שתסייע לפתור את בעיות החשמל של המשק הישראלי. בנוסף מדובר בצעד דרמטי ביכולת להחדיר אנרגיות חלופיות למשק החשמל בהיקף משמעותי, בהתאם ליעדי הממשלה.
לדברי שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ:" ייצור חשמל בכמויות אלו על ידי היצרנים הפרטיים תאפשר את הגברת ההשקעות והאצת הצמיחה במשק, באופן מיידי, תוך הגברת האמינות של מערכת החשמל ואף תאפשר בעתיד להפחית את תעריפי החשמל לצרכנים העסקיים והפרטיים."
 
החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן: " אנחנו מעריכים כי בתוך מספר שנים קרוב ל- 20% מייצור החשמל במדינת ישראל יתבצע על ידי גופים פרטיים. כך, חלק מהותי מהחשמל ייוצר בישראל על ידי גופים פרטיים, תעריפי החשמל יוזלו".
 
באוגוסט 2008 הקבינט הכלכלי- חברתי אישר תוכנית שתאפשר לבסס את מעמדה של התעשייה הישראלית כגורם מרכזי בשוק האנרגיה המתחדשת בעולם.
 
הפוטנציאל הסולארי של ישראל:
הפוטנציאל של ישראל להפוך למעצמה סולארית היא בקנה מידה עולמית. שכן אחד ממשאבי הטבע הראשונים של ישראל הנה השמש שזורחת כמעט בכל יום בשנה,ולפחות חצי משטחי הנגב מתאימים לבניית תחנות כוח סולאריות.
 
הטרנד "החם"?
  1. נושא איכות הסביבה רק הולך וצובר תאוצה כי רבים מבינים שאם האנרגיה "המלוכלכת" תמשיך להיות המובילה בעוד כמה מאות שנים,הדבר יביא לכליה על העולם. נושא זיהום האוויר, במיוחד באירופה וישראל גורם לתמותה ומחלות .
  2. מקורות האנרגיה הפוסיליים הולכים ואוזלים.
  3. רוב הנפט נמצא אצל אויבי ישראל וארה"ב .וייצור של אנרגיה נקייה- מחלישה אותם ומחזקת אותנו.
  4. החברות הסולאריות מקבלות עידוד מכל הממשלות בעולם.
  5. בישראל יש הרבה שמש- הטכנולוגיות האלה מתאימות למדינת ישראל כמו כפפה ליד.
החברות שנמצאות בבורסה ומצבם הטכני:
  
המובילות:
 
1."אורמת"- עוסקת בהקמת תחנות חשמל ידידותיות לסביבה בכל העולם המבוססות על טכנולוגיות גיאו-טרמיות מתחדשות.
הודעות אחרונות: משתתפת במכרז על תחנת כוח באשלים,מקימה תחנת כוח בישראל בהספק של 120 מגה וואט.
2. "שיכון ובינוי"-שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת הינה חטיבת האנרגיה של קבוצת שיכוןובינוי, העוסקת במגוון תחומים מעולם האנרגיה, ובפרט בייצור חשמל מאנרגיהמתחדשת בנוסף לנדלן) 
שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת מפעילה מתקנים לייצור חשמל בארץ ובחו"ל, ובכלל זה תחנות כח סולאריות פוטוולטאיות המייצרות חשמל נקי באמצעות אנרגיית השמשבספרד, וכן יוזמת, מפתחת, מתכננת ומקימה בארץ ובחו"ל תחנות כח לייצור חשמל על בסיסאנרגיה סולארית (הן תרמו סולארית והן פוטוולטאית) ועל בסיס אנרגיה קונבנציונאלית (גז טבעי).בנוסף, מציעה שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת ללקוחותיה שירותיאינטגרציה בתחום הקמת מערכות סולאריות פוטוולטאיות, וכן פועלת בתחום ייעול השימושבאנרגיה באמצעות פיתוח וייצור של מוצרים להפחתת צריכת החשמל.
כחלק מחזון הקבוצה ומהאסטרטגיה שגיבשה, פועלת שיכון ובינוי אנרגיהמתחדשת על מנת להרחיב את פעילותה הגלובאלית ואת יכולותיה הטכנולוגיות בתחומי ייצורהחשמל מאנרגיה סולארית בכלל, ובפרט ייצור חשמל המבוסס על טכנולוגיה סולארית תרמית.
הודעות אחרונות:
ייצור חשמל על הגג: שיכון ובינוי תתקין גגות סולארייםבעשרות פרויקטים
החברה תתקין גגות סולאריים על כ-1000 דירות בפרויקטים של שיכון ובינוי ברחבי הארץ, שייצרו אנרגיה חילופית לזו של חברת החשמל, לצורך אספקת החשמל הציבורי של הבניין.
  
3."פז נפט"-מקימה שטחים סולאריים בתוספת לעיסוק הרגיל שלה בדלק.
 
 
המניות הקטנות:
 
1." סאנפלאואר השקעות מתחדשות בע"מ"
אנרגיה מתחדשת: פיתוח ורכישת פרוייקטים של מתקנים לייצור חשמל (בנוסף לנדלן)
  
הודעות אחרונות:תרכוש מתקנים פוטו וולטאים לייצור חשמל בהיקף של 70 מיליון ₪.
 
מצב טכני: למנייה התנגדות חזקה בשער 1500 היקפי המסחר נמוכים מאד .
 
2.אורעד חי השקעות, ראלקו, נקסטקום,עטיה- מתכננים להיכנס, , בתקופה הקרובה עפ"י הדיווחים בתקשורת, לעסקי האנרגיה המתחדשת, עדיין אין פרטים מדויקים על התוכניות.
 
חברת "מולטימטריקס" עומדת בימים אלה לחתום על עסקה לרכישת פרוייקט חוות הרוח שברמת הגולן שקיבלה עדיפות לאומית מממשלת ישראל.חתימת ההסכם בסופי צריך להביא אותה לדרך חדשה ומשמעותית שכן הפרוייקט הזה לבדו שווה במינימום פי 3 משווי השוק הנוכחי של "מולטימטריקס" וזה עפ"י הערכת שווי שביצעו "יעקב אשד תשואות יועצים".
מנכ"ל החברה ,אורי אמיר,התראיין ל"ישראל בורסה" לפני כחודש ואמר: "הפוטנציאל הקיים באנרגיית הרוח, בייחוד באזורים בהם אנו מעוניינים לפעול, הוא עצום. אני סבור כי תחום האנרגיה הירוקה מבטיח ביותר מכיוון שמדינת ישראל מחוייבת בפני הארופאים להדביק את הקצב בעניין הזה, ולא סתם יש תמיכה מפורשת מראש הממשלה בעצמו".
 
 
 
חברה חדשה המתמקדת בתחום הסולארי בלבד: "אנלייט אנרגיה":
 
אנלייט היא חברה צעירה אשר נוסדה בשנת 2008 ובעלי המניות העיקריים שלה הם גלעד יעבץ, צפריר יואלי ועמית פז. אנלייט פועלת בתחום האנרגיה המתחדשת ועוסקת בייזום והקמה של פרויקטים לייצור חשמל מאנרגיה סולארית באמצעות טכנולוגיה פוטו-וולטאית..
  
 
בימים אלה, נמצאת אנלייט בשלבי הקמה של כ-40 מערכות פוטו-וולטאיות קטנות (50 קילו וואט). אנלייט אף חתמה על חוזים רבים עם בעלי קרקעות וגגות בהיקף המייצג פוטנציאל של עשרות מגה וואט.
 
החברה אף נמצאת בהליכים ראשוניים של רישוי ואישור מול חברת החשמל, רשות החשמל וגופי התכנון. התממשות הפרויקטים או חלקם תלויה בקבלת אישורים שונים, לרבות סגירה תעריפית ואישורי כניסה למכסה, שבשלב זה עדיין לא התקבלו.
  
אירוע משמעותי וחשוב קרה בחברה השנה:שאול אלוביץ`, בעל השליטה בבזק וקבוצת יורוקום, מיזג את פעילות האנרגיה הפוטו וולטאית של אנלייט לתוך שלד בורסאי סהר בסוף חודש יוני 2010 ובכך קיצר את דרכה לבורסה. מאז כניסת הפעילות אנלייט למסחר, נכון להיום, החברה פועלת רק בישראל אך בוחנת את הרחבת הפעילות שלה גם לפרויקטים בתחום ה- PV בחו"ל וכניסה למגזרי פעילות נוספים בתחום האנרגיה המתחדשת, ביניהם ייצור חשמל מטורבינות רוח.
בכתבה שהתפרסמה ב7.2.2010 באתר "ביזפורטל" התבטאו המנהלים לגבי המיזוג:
עמיקם שורר, מנכ"ל סהר וסמנכ"ל בכיר בקבוצת יורוקום, מסר:"יורוקום זיהתה את תחוםהאנרגיה המתחדשת כמוביל צמיחה, ובעל פוטנציאל עסקי מבטיח. מיזוגה של אנלייט לתוךהחברה, יעניק לה את הכלים הנדרשים לשם הפיכתה לאחד מהגורמים המובילים בשוק האנרגיההמתחדשת".
גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט מסר: "בחודשים האחרונים גדל משמעותיתהיקף פעילותה של אנלייט ואנו מרגישים כי הקבוצה המשותפת ממוצבת כיום היטב על מנתלהפוך לגורם מוביל בשוק".
  
ראיון מיוחד ל"ישראל בורסה" עם רואה החשבון אלון ראובני, מנהל תחום האנרגיה והתשתיות בחברת"מבט יועצים" מקבוצת "ברית פיקוח":
1.לאחרונה פורסם כי מדינת ישראל תעזור לחברות הסולאריות. כיצד הדבר קורה בפועל?
" המדינה מבטיחה לרכוש חשמל סולארי לתקופה של 20 שנה ובמחיר גבוהה יותר ממחיר השוק של חברת החשמל".
2.האם חברות סולאריות עתידות להרוויח בצורה משמעותית בשנים הקרובות?
"על פי התחשיבים המקובלים לחברות הסולריות תיווצר תשואה "דו ספרתית " על ההון העצמי שהשקיעו בפרויקט".
3. מהן החברות הסולאריות המובילות בישראל?
"לא יכול לנקוב שמות ,אולם בישראל כיום מעל 100 חברות הפועלות בתחום מתוכן לפחות 10 חברות מקצועיות ומבוססות כלכלית".
 
 
 
4.האם בן אדם פרטי או קבוצה של אנשים יכולה להתאגד ולהריח כסף יפה מהתחום?אם כן כיצד?
"כל בעל גג שמעל 600-700 מ"ר יכול להניב הכנסה יפה לבעליו או ע"י השכרה לחברות היזמיות או במודל של שותפות"
6.האם לדעתך התחום הולך להתפתח בצורה משמעותית בשנים הבאות?

"התחזיות הינן שהתחום ימשיך להתפתח וימצאו הסדרות חוקיות שיעודדו יזמים להמשיך להשקיע ,אם זאת צפוי כי גובה הסובסידיה הממשלתית לייצרן ילך ויקטן כפועל יוצא של השתפרות הטכנולוגיה והגדלת היעילות".

 

כל המניות שהוזכרו לעיל אין באמור בהודעה זו המלצה או ייעוץ לקנות או למכור או לבצע כל פעולה אחרת במניות שהוזכרו. כותב השורות עלול להחזיק בחלק מהמניות המדוברות. הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או  או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות במידע שנתון מעלה עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל."ישראל בורסה"אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. "ישראל בורסה" לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש

 מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת