עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

מכת מצרים- האם הגיע שעת המפנה בדולר?

סקירה שבועית לקראת שבוע המסחר בשוק העולמי והמקומי מאת מחלקת המחקר של FXCM ישראל (30-1-2011)
מכת מצרים- האם הגיע שעת המפנה בדולר?

 
האם אי-הוודאות הגיאו-פוליטית ונתוני המקרו החיוביים בארצות הברית יביאו השבוע למפנה בדולר?
הדולר היה נתון גם בשבוע החולף ללחץ מכירות עז, ואולם הצליח לחתום את השבוע בצורה חיובית בעקבות נתוני הצמיחה והצריכה הפרטית החיוביים שפורסמו ביום שישי בארצות הברית, וכן בעקבות שנאת הסיכון שפשטה בשווקים על רקע ערעור השלטון במצרים ומילטה את המשקיעים למטבעות המקלט הבטוח ואף הביאה לנסיגה משמעותית במדדי המניות המובילים בוול-סטריט. 
שני גורמים אלה, כלומר העלייה במפלס החששות בשווקים וכן מצבה המשתפר של הכלכלה האמריקנית, עשויים להכשיר השבוע מפנה במגמה של הדולר בשוק המטבעות העולמי.
הזירה הכלכלית בארצות הברית תספק שלל של נתונים כלכליים שיעניקו תמונת מצב על קצב ההתאוששות של הכלכלה הגדולה בעולם. ביום שני יתפרסמו נתוני ההכנסה האישית והצריכה הפרטית לחודש דצמבר. הנתונים צפויים להצביע על גידול של 0.5% ו-0.4% בהתאמה. ביום שלישי יתפרסם סקר ISM ייצור, אשר צפוי לעלות מ-57 ל-57.3 ולהצביע על המשך התרחבות מגזר הייצור. ואולם השבוע כולו יתנקז לדוח התעסוקה הרשמי אשר יתפרסם ביום שישי וצפוי להצביע על גידול של 133 אלף משרות בחודש דצמבר.
בשווקים עדיין ספקניים לגבי קצב ההתאוששות של הכלכלה האמריקנית, ונתונים חיוביים עשויים לחזק את האמון בכלכלה הגדולה בעולם ולחזק את הדולר.
 
ומעברו השני של האוקיאנוס האטלנטי, לאחר הזינוק המשמעותי של האירו בשלושת השבועות האחרונים, ייתכן שנראה השבוע נסיגה של המטבע האירופי.
לאחר המכירה הפומבית המוצלחת השבוע של אגרות חוב של קרן הסיוע האירופאית (EFSF), בעיקר הודות לביקוש מצד מדינות אסיה, השבוע יבצעו פורטוגל וספרד, ברביעי ובחמישי בהתאמה, הנפקות נוספות של אגרות חוב, בתקווה לגייס את ההון הדרוש כדי להימנע מהזדקקות לסיוע של האיחוד האירופי.

ואולם, למרות הרגיעה בשוק האג"ח, בשווקים עדיין ממתינים לראות האם מדינות גוש האירו יגיעו לעמק השווה ויסכימו על הצעדים לפתרון משבר החוב. למרות ההבטחות הגרנדיוזיות שמפזרים בכירים בגוש האירו, המחלוקות בין חברות הגוש עומדות בעינן סביב סוגיית הרחבת קרן הסיוע. בסוף השבוע תתכנס בבריסל, בלגיה, פסגת האיחוד האירופי, ושם יצטרכו מנהיגי האיחוד האירופי לקבל את ההכרעות. 

ביום חמישי יתכנס הבנק המרכזי של אירופה לישיבת הריבית החודשית. הבנק צפוי להותיר את הריבית על כנה ברמה של 1.00%, ואולם באחרונה בכירי הבנק נוקטים לשון תקיפה יותר לנוכח העלייה בלחצים האינפלציוניים, ובעקבות כך אנו עדים לזינוק בציפיות הריבית. נימת הדברים של נשיא הבנק טרישה במסיבת העיתונאים שתתכנס בתום הישיבה עשוי להשפיע על מהלכו של האירו. במידה והנשיא ישוב על מחויבותו ליציבות המחירים האירו עשוי להתחזק.
עוד גורם שישפיע על המסחר השבוע הוא כמובן המהומות המסלימות במצרים והחשש לנפילת המשטר. ביום שישי הגיבו השווקים בצורה שלילית מאוד להסלמה וייתכן כי גם השבוע יעיבו האירועים על המסחר. המשך הנסיגה ב
שוקי המניות צפוי להיטיב עם הדולר, הפרנק והין, הנהנים ממעמד של נכסים בטוחים יותר.
 
דולר-שקל: הדולר-שקל צפוי להתיישר עם המגמה העולמית:
הדולר התחזק בשבוע החולף אל מול השקל בשיעור של 1.3%, כאשר עלה בסיכום השבועי מ-3.62 ל-3.67, וזאת, ראוי לציין, בניגוד למגמת היחלשותו של הדולר בשוק המטבעות העולמי.
השבוע הצטרף גם שר האוצר יובל שטייניץ למאבק בספקולנטים הזרים והודיע על כוונתו לבטל את הפטור ממס הניתן למשקיעי חוץ על רווחים הנובעים מהשקעה במק"מ ובאג"ח ממשלתיות לטווח קצר. בדומה להכרזה של בנק ישראל על הצעדים שבכוונתו לנקוט להגבלת הספקולנטים הזרים, גם הפעם הגיב שוק המט"ח המקומי בצורה עזה והשקל נחלש מיידית אל מול הדולר. ניכר שהצעדים הללו יוצרים הרתעה בשוק, ובשוק רואים בצעדים הללו "הכרזת מלחמה" וצופים כי הרשויות לא יסתפקו בכך. ואולם יש להמתין ולראות האם מדובר באפקט לטווח קצר או בשינוי לטווח ארוך יותר. לשוק יש יכולת הסתגלות מפותחת, ובסופו של דבר אם הצפי יהיה להמשך התחזקות השקל על פני הדולר הצעדים הללו לא יצליחו להרתיע את המשקיעים מלרכוש שקלים, ובחשבון כולל רק יסבו נזק למעמדה של הכלכלה הישראלית. 

מקבץ הגזרות הללו של בנק ישראל ומשרד האוצר בשבועיים האחרונים הביאו לסטייה בין המגמה של הדולר-שקל לבין המגמה העולמית של הדולר. אף על פי כן, כאשר ישככו הרוחות, הדולר-שקל צפוי לשוב ולהתיישר עם המגמה העולמית. כמו כן, עד עתה הצעדים הללו מסמסו כמעט לחלוטין את ההשפעה של העלאת הריבית שביצע הנגיד השבוע, ואולם פער הריבית צפוי לשוב ולשחק תפקיד בתנועת הצמד.
מבחינה טכנית, הדולר שקל ניצב בפני רמת התנגדות קריטית ב-3.69-3.70. פריצה של רמה זו תסלול את הדרך עד ל-3.74, שם צפויה התנגדות משמעותית נוספת.

האירוע הבולט של השבוע: דוח התעסוקה בארצות הברית:

 ביום שישי יתפרסם בארצות הברית דוח התעסוקה לחודש ינואר, אשר יחשוף את השינוי במספר המועסקים ואת שיעור האבטלה בחודש ינואר. על פי ההערכות, הדוח צפוי להצביע על תוספת של 133 אלף משרות בחודש ינואר. יהיה זה החודש הרביעי ברציפות שבו נרשם גידול תעסוקתי חיובי, וזו בהחלט מגמה מעודדת. יחד עם זאת, למרות הגידול בחודשים האחרונים, שיעור האבטלה אמור לעלות קלות מ-9.4%  ל-9.5%, מה שמלמד כי קצב ייצור המשרות במשק האמריקני נמוך מהגידול בכוח האדם ומהדרישה ההולכת וגדלה לעבודה. ארצות הברית איבדה במיתון הכלכלי כ-10 מיליון משרות, ויחלפו עוד שנים רבות עד שתצליח הכלכלה להשיב את כל אותן משרות.

גורלו של הדולר בשנה הקרובה יהיה תלוי במישרין במצבו של שוק התעסוקה בארצות הברית. למרות הצמיחה הכלכלית והעלייה בצריכה הפרטית, כפי שהשתקף בדוח התמ"ג לרבעון הרביעי, שוק התעסוקה עדיין מדשדש. בהודעה לעיתונות שנלוותה להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי בשבוע שעבר צוין כי "ההתאוששות בשוק התעסוקה איטית מדי". בשווקים כורכים באופן הדוק בין המצב בשוק התעסוקה לבין המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי. כל עוד המצב בשוק התעסוקה לא צובר מומנטום ממשי, הצפי הוא כי הריבית תישאר ברמה אפסית וכי כי הבנק ישקול להוציא לפועל סבב שלישי במספר של הרחבה כמותית. כל עוד כך הם פני הדברים, הדולר יהיה בעמדת נחיתות בשוק המטבעות העולמי ולא יוכל לבלום את מגמת הפיחות.

במהלך השבוע חשוב יהיה לעקוב אחר אומדני התעסוקה המקדימים, ובכלל זה מרכיב התעסוקה בסקר ISM ייצור ביום שני, דוח הפיטורין של צ`לנג`ר ודוח התעסוקה במגזר הפרטי של חברת ההשמה ADP ביום רביעי. 

 
 מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת
פרסומת
פרסומת
בואו ללמוד שוק ההון עם עינב כהן! לפרטים נוספים לחצו כאן.