עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

נגיד בנק ישראל היוצא: עליית מחירי הדיור הביאה לכך שהקבלנים בונים בקצב מהיר של כ-40,000 דירות בשנה

"אני מכיר את יעקב פרנקל במשך עשרות שנים. הוא היה נגיד מוצלח מאוד, ותרם מאוד להתפתחות השווקים במשק" (25-6-2013)
נגיד בנק ישראל היוצא: עליית מחירי הדיור הביאה לכך שהקבלנים בונים בקצב מהיר של כ-40,000 דירות בשנה

עינב כהן

נגיד בנק ישראל היוצא סטנלי פישר, נתן את "הפינלה" במסיבת העיתונאים לרגל סיום תפקידו והחלפתו בנגיד החדש-ישן יעקב פרנקל.

פישר, בחר להתחיל את נאומו בהצלחות של בנק ישראל ב8 שנים האחרונות: : "לבנק היו מספר הישגים בשמונה השנים האחרונות. הראשון הוא חקיקת חוק בנק ישראל, שאיפשר לנו, למשל, להרחיב את סוגי הנכסים שביכולתנו להחזיק ביתרות המט"ח. חקיקת החוק בנתה מסגרות לקבלת החלטות המדיניות בבנק - הועדה המוניטרית - וגם להחלטות המנהליות - המועצה המנהלית. כל מי שנוכח בדיוני הועדה המוניטרית מעיד שאיכות הדיונים המוניטריים השתפרה מאוד מאז הקמת הועדה – נשאלות הרבה יותר שאלות, ועולים הרבה מאוד נושאים חשובים לדיון".

 

פישר בחר גם להתייחס לביקורת הציבורית עליו בנוגע להורדות הריבית והפגיעה בהורדת מחירי הנדלן: "לצערי אני ממשיך לקרוא בעיתונים על "החלטות הריבית של פישר" – זה לא המצב. צריך לזכור שההחלטות מתקבלות על ידי ועדה, שהנגיד הוא כמובן חלק ממנה"

פישר לא יכל שלא להתייחס לנושא מחירי הנדל"ן : "עליית מחירי הדיור הביאה לכך שהקבלנים בונים בקצב מהיר של כ-40,000 דירות בשנה, לעומת פחות מ-30,000 לפני 2007, והביאה לכך שעומדות יותר דירות לרשות הציבור. עם זאת, יש לנו בעיה בשוק הדיור: ברור שהריבית משפיעה על הביקוש לדיור.

שאלו אותנו, אם כן, מדוע איננו מעלים את הריבית כדי להפחית את המחירים. התשובה פשוטה: הערך המוסף של הייצוא הוא כ-28%-30% מהתמ"ג, והערך המוסף של ענף הבנייה הוא כ-8%. לא משתמשים בריבית כדי לטפל במחירי הדיור על חשבון היצוא. לו עשינו זאת, היינו גורמים לייסוף, לצמיחה יותר נמוכה, ולאבטלה גבוהה יותר. זוהי תוצאה שלא יכולה להיות מקובלת. הדרך להפחית את המחירים היא להגדיל את ההיצע: לשווק יותר קרקעות, להקטין את משך הזמן בין ההחלטה על הקמת דירות לבין המועד בו הדירה מוכנה לאכלוס שעומד כיום על 13 שנה – לא ייאמן אבל זה המצב".

פישר התייחס למחליפו פרנקל ופרגן לו במילים חמות: "אני מכיר את יעקב פרנקל במשך עשרות שנים. הוא היה נגיד מוצלח מאוד, ותרם מאוד להתפתחות השווקים במשק. העובדה שאנו יכולנו לפעול במהלך המיתון כפי שפעלנו היא תוצאה של הרפורמות שהוא קידם. אני מבין שיעקב החזיר את הכספים שמבקר במדינה דרש שהוא יחזיר ושהנושא טופל. יש ועדה שתצטרך לבדוק את הנושא, ועדה שאני מאוד מכבד, ואני מציע שנמתין למה שהיא תקבע. אני מאמין שבעוד מספר חודשים יעקב יעמוד כאן מולכם במסיבת העיתונאים כנגיד.

 

פישר הוסיף כי פרנקל יעבוד בצורה אחרת, ואולי אף רמז כי בהמשך יעלה את הריבית: "לגבי המדיניות שיעקב פרנקל יחליט לנקוט בה, וההשערות שהוא ינקוט במדיניות יותר ניצית, צריך יהיה לשאול אותו. לי ברור שהעולם שבו פעלנו בשנים האחרונות הוא שונה לחלוטין מזה שיעקב פרנקל פעל בה כנגיד. אני מזכיר את דבריו של קיינס, שאמר שכשהמצב משתנה  המדיניות משתנה. יעקב יהנה מתמיכה של ועדה מוניטרית והנהלה מצוינת, ואני מאמין שהוא יקבל את ההחלטות הנכונות".


וסיום שאלו את פישר במה לדעתו הוא נכשל- והרשימה שציין לא היתה ארוכה במיוחד: "לא הצלחנו להשיג בהסכם שכר ראוי לעובדי דור ב`, ואת העובדה שלא הצלחנו למסד את שיתוף הפעולה ברגולציה הפיננסית. נהנינו משיתוף פעולה מצוין עם משרד האוצר והגורמים האחרים".מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת