עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

Saxo Bank מציג את תרחישי הקיצון ל-2015

היואן יפוחת ב-20%, רוסיה תשמוט את חובותיה ואמאזון תיחתך ב-50% (10-12-2014)
Saxo Bank מציג את תרחישי הקיצון ל-2015


עינב כהן

כל שנה וה"ברבור השחור" שלה. האירוע שיכול לבוא פתאום ולהוביל את השווקים הפיננסיים לירידות חדות.

Saxo Bank, הבנק האירופי המתמחה במסחר מקוון במגוון רחב של נכסים, מפרסם היום את "התחזיות השערורייתיות" שלו לשנת 2015. מדובר בשורה של תרחישי קיצון, שהסבירות להתממשותם אמנם נמוכה, אך קיימת. לתרחישים אלה, אם יצאו לפועל, עשויה להיות השפעה משמעותית על השווקים, אך למרות זאת, השווקים אינם מתמחרים נכונה את הסיכוי להתממשותם.

סטין יקובסן, הכלכלן הראשי של Saxo Bank, אמר: "2015 צפויה להיות שנה קשה, שנה שסביר להניח שבעתיד נזכור אותה כנקודת שפל בכל דבר.

האינפלציה הגיעה לרמות שפל שלא נראו עשרות שנים, רמות הריבית בעולם נמצאות אף הן בשפל, ומחירי האנרגיה ירדו משמעותית.

העדר תנודתיות בנתונים ובמחירי הנכסים גורמים למשקיעים לתחושת ביטחון מוטעית, וזה בדיוק מה שעלול לגרום למהפך ב-2015. ייתכן שהמהומה שראינו בשווקים בשבוע אחד באוקטובר היתה רק הקדימון למה שצפוי, ואם זה אכן כך, אנחנו עומדים לחוות רכבת הרים ב-2015".

לדברי יקובסן,  "התחזיות השערורייתיות שאנו מפרסמים מדי שנה הן מעין תרגיל שנועד לדמיין את התרחישים השליליים שעשויים להפוך את עולם ההשקעות על פניו.

המטרה היא לאפשר למשקיעים לבחון את ההנחות שלהם לגבי העתיד ואת ההשפעה שתהיה לאירועים אלה, אם יצאו לפועל, על תיק ההשקעות שלהם. גם אם מדובר בתרחישי קיצון, הניסיון מלמד שבמשך השנים, חלק מהם יצאו לפועל".

אלה כמה מהתחזיות השערורייתיות של Saxo Bank לשנת 2015:

 

1.נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי יפרוש וירוץ לנשיאות איטליה. תקופת הכהונה הרשמית של מריו דראגי כנגיד הבנק האירופי המרכזי עוד רחוקה מסיומה, אך לא מן הנמנע כי זמנו בבנק האירופי קצוב. על רקע חולשת הכלכלה האירופית.

התפיסה הרווחת היא שתוכנית הקלה כמותית היא דבר כמעט מובן מאליו. אבל ייתכן שדראגי עצמו יצטרך לעזוב את הזירה כדי שתוכנית זו אכן תצא לפועל, ודווקא על רקע ההתרחשויות הפוליטיות במולדתו, איטליה.

הנשיא האיטלקי, נפוליטנו, רוצה לפרוש עד יוני 2015, ורה"מ רנצי, העומד בראש ממשלת מיעוט, זקוק לדמות שמקובלת על הציבור הרחב, אשר תחליף את הנשיא הפופולרי המזדקן, שכן הפרלמנט האירופי צריך לאשר את המועמד ברוב של שני שלישים.

האם ההפתעה של השנה הבאה תהיה שרנצי ונפוליטנו יבקשו מדראגי לחזור הביתה כדי להציל את תהליך הרפורמות ולהצעיד את איטליה קדימה, ובמקביל, ג`נס ויידמן יקבל את ראשות הבנק המרכזי האירופי, במסגרת דיל שבמסגרתו גרמניה תאפשר את קיומה של תוכנית הרחבה כמותית בגרסה קלה? פוליטיקה היא אמנות הפשרה, ופשרה זו עשויה להיות בדיוק מה שנחוץ לאירופה כדי לאמץ, באיחור רב, תוכנית הקלה כמותית.

2.מחירי הדיור בבריטניה יקרסו ב-25%.  מחירי הנדל"ן בלונדון רשמו שיאים חדשים השנה,

לרמות הגבוהות ב-30% מאלה ששררו ב-2007, לפני המשבר הגלובלי. בסה"כ, הכלכלה הבריטית התאוששה ממשבר 2008 הרבה יותר בקלות מכלכלות אירופיות אחרות.

אבל עושה רושם שהמסיבה עומדת להיגמר, לפחות עבור בעלי הדירות בבריטניה. נתונים שונים מראים ששוק הדיו הבריטי, כולל הלונדוני, חלש בהרבה מכפי שהיה בשנתיים האחרונות, והבנק המרכזי הבריטי מתכנן להעלות את הריבית, מה שילחץ על ריביות המשכנתאות ובהמשך על מחירי הדיור. מעבר לכך, בעלי דירות שנאבקים לשלם את המשכנתא עשויים לנצל את רמות המחירים על מנת למכור.

בשורה התחתונה, צופים ב-Saxo Bank, מחירי הדיור בבריטניה עשויים לרדת בעד 25%.

3.רוסיה תשמוט את חובותיה.

סקסו בנק היה ונותר מאמין גדול בפוטנציאל ארוך הטווח של רוסיה, אך כלכלת המדינה צעדה לעבר מיתון וגרעונות גבוהים עוד לפני הטלת הסנקציות עליה, נפילת מחירי הנפט ב-25% והקונפליקט עם אוקראינה.

המצב הנוכחי הוא על סף מצב חירום, כפי שממחישה נפילה של 40% בשער הרובל השנה.

סערה מושלמת מגיעה לכלכלה הרוסית, והיא עשויה להסתיים בכך שממשלת רוסיה, או חברות בבעלותה, ישמטו את חובותיהן.

זה יכול להיות חלק מתהליך הסלמה במאבק בין רוסיה לבין אירופה וארה"ב, או פשוט כחלק ממשבר מימון.

דיפולט רוסי, יחד עם פתרון הקונפליקט באוקראינה, יכול להיות בדיוק מה שהמדינה זקוקה לו כדי להתחיל מחדש, כפי שעשתה לאחר המשבר שפקד אותה ב-1998.

4.השווי של אמאזון ייחתך ב-50%. בשנים האחרונות ישנו גידול חד בפעילות ההאקרים נגד חברות הענק.

על פי תחריש קיצון זה, המיתקפה של האקרים על קמעונאיות האינטרנט הגדולות תהפוך לאגרסיבית ונרחבת יותר ב-2015, ותגרום לפגיעה קשה בהן.

מי שתיפגע במיוחד היא אמאזון, קמעונאית האינטרנט הגדולה ביותר, ששוויה ייחתך ב-50% גם כחלק מהפגיעה בסקטור כולו והן עקב תימחור היתר שבו היא נסחרת.

5.סין תפחת את שער היואן ב-20%. בועת האשראי והדיור הסינית תקרוס סוף סוף, וסין תחפש כל דרך אפשרית להפחית את הלחצים הדיפלציוניים העצומים, שיגברו עוד יותר בעקבות זאת. בסביבה כזו, אין שום היגיון ברמות השיא שבהן נסחר היואן (במונחים מותאמים לאינפלציה), במיוחד על רקע שערי השפל שבהם נסחר המטבע של יפאן השכנה.

כך שב-2015, סין תפעל במהירות ובעקביות כדי לפחת את המטבע שלה במשך השנה, תוך שהיא מצטרפת ליפאן ולמדינות נוספות שפעלו כך על מנת לייבא אינפלציה.

המהלך הסיני יוביל לתגובת שרשרת של פיחות ערך המטבעות האסיאתיים.

6.בבריטניה תקום ממשלה שתוביל מהלך להיפרדות מהאיחוד האירופי.

מפלגת UKIP תזכה ב-25% מהקולות בבחירות שיתקיימו בבריטניה ב-7 במאי, ותהפוך למפלגה השלישית בגדולה בפ  רלמנט. לאחר מכן היא תקים קואליציה עם המפלגה השמרנית בהנהגת דיוויד קמרון, ותוביל מהלך למשאל עם בבריטניה ב-2017 בנושא המשך החברות באיחוד האירופי. התוצאה תהיה זינוק בתשואות של אג"ח ממשלת בריטניה.

7.מחירי הקקאו יזנקו ל-5,000 דולר לטון.

הביקוש העולמי לשוקולד גדל, על רקע הגידול בצריכה באסיה.

החששות מוירוס האבולה באפריקה יגרמו להפרעות באספקת הסחורה ולמחסור בהשקעות באזורי הגידול וההפקה של הקוקה, מה שייצור מצב שצריכת השוקולד תעלה בהרבה על כושר הייצור. התוצאה תהיה זינוק במחירי הקוקה, ל-5,000 דולר לטון ב-2015

7.האינפלציה ביפאן תזנק ל-5%. הדפסות הכסף הבלתי פוסקות של הבנק המרכזי היפאני יגרמו לקריסת האמון בין, והתוכנית להחזרת האינפלציה לכלכלה היפאנית תצליח יותר מדי – סימפטום של אובדן השליטה של יפאן על המטבע שלה.




מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת
פרסומת
פרסומת
בואו ללמוד שוק ההון עם עינב כהן! לפרטים נוספים לחצו כאן.