עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

חברת פואמיקס- בקצב הקצף

חברת פואמיקס, מפתחת תרופות שניטלות ע"י קצף במקום כדורים או ג`ל. עד עכשיו התוצאות משביעות רצון ויש שיתופי פעולה עם חברות ענק. האם חברת פואמיקס בדרך להכניס שיטה חדשה של נטילת תרופה לארון התרופות שלכם? (17-1-2016)
חברת פואמיקס- בקצב הקצף

עינב כהן

חברת פואמיקס פרמצבטיקה (סמבול FOMX) אולי אינה בין חברות הפרמצבטיקה המוכרות בישראל, אך פרוטפוליו המוצרים של החברה, מהווים אבן דרך מהותית בכל הנוגע להסתכלות של עולם הרפואה על התרופות- נטילת תרופות באמצעות קצף במקום כדורים או ג`ל.

אז מי היא חברת פואמיקס, ולמה היא כל כך מעניינת לשנים הבאות.

ראיינתי את מנכ"ל החברה, דב תמרקין (שמחזיק ב־ 14.2% מהמניות), ו-ו"ר החברה, מאיר עיני (שמחזיק ב־14.4% מהמניות).

ספיגה נוחה עם פחות תופעות לוואי

דב, מה היתרונות של הקצף על פני כדורים או ג`ל?

"בתחום הדרמטולוגיה, יש סטרואידים גורמים לתופעות לוואי,ומשחות,שלוקח להם הרבה זמן להיספג. הג`ל מאפשר ספיגה נוחה מאד והרבה פחות תופעות לוואי כי אתה מטפל במקום הנגוע בלבד".

אתם הראשונים בעולם בתחום הקצף?

"לא. היתה חברה לפנינו-קונטיקס מפאלו אלטו שלקחה שני סטרואידים, שמה בקצף והצליחה להגיע עד מכירות של 100 מיליון דולר בשנה, הם נרכשו ב־640 מיליון דולר על ידי בנק ההשקעות האמריקאי סטיפל שפיתחה מספר מצומצם של קצפים. כיום החברה כבר לא עוסקת בתחום".

אז מה אתם חידשתם?

"אנו זיהינו את הצדדים הבעיתיים שהיו בפיתוח שלה, ושיפרנו אותם וכיום יצרנו פלטפורמת קצף המאפשרים הגנת פטנט של כ-15 שנה.כיום,אנו היחידים בעולם שמפתחים טכנולוגית קצף עם כ50 פטנטים".

אז אם אני מבין נכון, הפטנט הייחודי שלכם מאפשר לאיים על כל תרופה בעולם שמוגנת בפטנט, כי אתם יוצרים תרכובת כימית שונה.

"הביזנס שלנו אינו לאיים על חברות,אלא לפתח תרופות משלנו. ואם המוצר יהיה טוב יותר-הוא ינצח.

אנו יכולים לפתח לחברות אחרות את התרופה שלהם ע"י הקצף שלנו ובכך לשתף פעולה. מבחינת פיתוח ,אנו מתמקדים בדרמטולוגיה בלבד".

אז ע"י שיתוף פעולה עם חברה אחרת, אתם יכולים לשמור להם על הפטנט לפני שהולך לפוג.

"בדיוק.אנו מאפשרים להביא מוצר חדש עם אותו חומר פעיל ובכך לקבל הגנת פטנט לשנים ארוכות לאותה חברה. הם מתחדשים בשוק ויכולים להמשיך את הביזנס ואנו מרוויחים תמלוגים".

הגנה על הפטנט

כאשר דב מדבר על שיתוף פעולה עם חברות ענק בתחום, רק לאחרונה פואמיקס זכתה לאישור ראשון למוצר בתחום מחלת הרוזציאה, שרישיון הפיתוח שלו ניתן על ידם לחברת הענק באייר, אשר ביצעה בו ניסויים קליניים מתקדמים ורשמה אותו לשיווק.בעקבות האישור תקבל פואמיקס תשלומים מבאייר, בסכום שיגיע להערכתה לכ-10 מיליון דולר כבר בשנה הראשונה למכירות.

דב, תוכל לספר על ההסכם עם באייר.

"לבאייר היה חשוב לשמור על הפטנט שלהם שיפוג עוד שנתיים, שכן מדובר במוצר הדרמטולוגיה הגדול ביותר שלהם שנמכר עד עתה בצורת ג`ל.

הם פנו אלינו, שנפתח להם את המוצר בצורת קצף,ולקחו אותו לבדיקת FDA  וקיבלו את האישור המיוחל.

המוצר הושק באוקטובר שנה שעברה.הם יעשו החלפה מלאה בין הג`ל לקצף בתוך כמה חודשים עד שנה ,משום שהאינטרס שלהם הנו שביום שהפטנט יפוג לא יהיה יותר ג`ל.

ממידע שיש לנו על המכירות, ההחלפה כבר משמעותית והתועמלנים שבאים לרופאים מדברים רק על הקצף ולא על הג`ל ומלבד ההגנה על הפטנט, גם התוצאות הקליניות היו טובות יותר".

כמה כסף תעשו מהסיפור הזה?

"המכירות של הג`ל היו 150 מיליון דולר בשנה. אנו מקבלים תמלוגים של 8.5% של רווח נקי משום שאנו לא משקיעים דבר".

קשה לי להבין, מדוע החברות הגדולות לא מפתחות קצף בעצמם ובונות עליכם.

"החברות האלה אינן ממותגות בתחום העור, והמו"פ שלהם לא פנוי לזה. יותר עדיף וזול להם לבוא אלינו ובכך מובטח להם בתוך שנה מוצר, והם לא צריכים להתמודד ולהתגבר על 50 הפטנטים שאנו רשומים עליהם".

קצף במקום אנטיביוטיקה אוראלית

חברת פואמיקס סיימה לאחרונה בהצלחה ניסויים קליניים במוצר המוביל של החברה- טיפול בפצעי בגרות מדרגה בינונית עד חמורה.

שוק תרופות המקור לאקנה מוערך ב־2.6 מיליארד דולר, כאשר נתח של מיליארד דולר מתוכם הוא בתרופות אוראליות, והיתר בתרופות מריחה שונות.

דב,מה בעצם ההבדל בין הקצף שלכם למוצר שיש כיום בשוק?

"החולים שאנו מדברים עליהם מקבלים טיפול בכדורים שיש להם תופעות לוואי, שגורמות לכאבי בטן, הפרעות בעיכול וסחרחורות.

ניסוי שלב 2 שלנו הראה מצד אחד אפקט טיפולי מהיר יותר מכדורים,ומצד שני, חוסר מוחלט של תופעות לוואי בפנים הגוף.

מדובר על תרופה שהFDA כבר מכיר בה כמועילה, ולכן הוא לא דורש לעשות את כל הבדיקה המקיפה, אלא רק לבדוק את אופי מתן התרופה בדרך הג`ל".

אז לאן אתם מכוונים עכשיו?

"התבקשנו לערוך ניסוי השוואתי בין התרופה שלנו למתן הכדורים , וראינו כי כמות האנטיביוטיקה בדם פחותה בשיטה שלנו בצורה מהותית מאד, בשל המריחה המקומית וזה מסביר את אי תופעות הלוואי הפנימיות,אנו נחזור לדבר על ה FDA ונציג את הפרוטוקולים לניסוי שלב שלוש ואנו מתכננים להתחיל בניסוי כבר בחודשים הקרובים.

אנו עסוקים כעת באיתור מרכזים לניסוי, אנו יודעים לאן פנינו, הFDA  נתן הנחייה מדויקת מה הוא רוצה לראות, כדי לאשר את התרופה".

כמה זמן ניסוי שלב 3 צפוי לקחת?

"אני מעריך שבסוף 2017 נסכם את הניסויים ונגיש את התרופה לאישור".

האם התוצאות של הניסוי הזה יפתח שער להתוויות נוספות?

"כן. אנו מניעים 2 תוכניות נוספות לשימוש באנטיביוטיקה מינוציקלין בצורת הקצף.,ואנו נמצאים בניסוי שלב 2 בגרמניה שבוחן טיפול בזיהומי עור".

מסטרטאפ לחברה בנסד"ק

נראה שכחברה לוקח לכם הכל המון זמן.אתם קיימים משנת 2002.

"נכון. כי עשינו שינוי בדרך,בהתחלה חשבנו שנפתח את הטכנולוגיה ונמכור אותה לאחרים. זה הצליח,יש לנו הסכמי פיתוח , אבל באיזה שהוא שלב הבנו שערך אמיתי לחברה יתקבל אם נפתח אצלנו. חיכינו שהפטנטים שלנו יהיו יציבים ולקחנו על עצמנו לעשות את הניסוי בטיפול בפצעי הבגרות וזו היתה נקודת הצומת שלנו.וכיום אנו הופכים להיות חברה שלוקחת מוצרים כל הדרך עד הרישוי ותשווק אותם בעיקר בארה"ב.

ה"עצירה" הזו הפכה אותנו מסטרטאפ לחברה עם מזומנים ואז ב2014 הנפקנו בנסד"ק".

מאיר,אתם נראים יעד מדוייק לרכישה. ע"י  פריגו למשל.

"אנו עסוקים להגשים את החזון. יש לנו 4 תרופות שנמצאות בניסויים קליניים וכל תוצאה שקיבלנו עד עתה היא חיובית,אנו צופים שתוך שנים בודדות יהיה לנו פרוטפוליו גדול ואנו מעדיפים לא להתייחס להזדמנויות מכירה".

יש לכם 100 מיליון דולר בקופה, יש לכם הכנסות קרובות מבאייר, המוצר המוביל שלכם לפני ניסוי מרכזי, לא קצת מוזר שאתם נסחרים בשווי של 215 מיליון דולר בלבד?

"אני מניח שהסתכלת על מדד הביוטק הכללי ושמת לב שיש תאימות בין תפקוד המנייה שלנו למדד.

השנה האחרונה בבורסה לא היתה קלה לאף חברה בעולם התרופות.

בכל אופן, אנו פועלים להיות בקשר עם פעילי שוק ההון, מופיעים במרבית הכנסים הפיננסים,יש לנו מטרה, יש לנו כסף ובסיס המשקיעים שלנו מוצק.לא קפצנו מעל הפופיק ועל הפוטנציאל הכלכלי אנו שוקדים כל הזמן".

אני לא יכול שלא לחשוב, מדוע אתם לא מפתחים קרם ידיים? הקרם נמרח ונראה שלכם יש את המוצר המנצח.

"אנו מייצרים רק תרופות בעלי ערך כלכלי גבוה. מעל 150 דולר לתרופה וצפונה, אבל אם תגיע דרישה לפיתוח מצד חברה המפתחת קרם ידיים-נשקול אותה".

מעוניינים לקבל מידע ראשוני על חברות מבטיחות הרבה לפני כל שאר הציבור?

הרשמו לשירות המגזין היומי והאיתותים של "ישראל בורסה":

הצטרפות לשירות
מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת