עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

מנכל מטומי: יצאנו מפעילות מפסידה

מנכל חברת מטומי, שגיא נירי, מתראיין לישראל בורסה, ושופך אור על מצבה של התעשייה והחברה, אחרי המהפך שעשתה קרן ברוש ומודיע: "להערכתי נעבור לרווחיות תפעולית כבר השנה" (17-7-2017)
מנכל מטומי: יצאנו מפעילות מפסידה

עינב כהן

השנה האחרונה,לא היטיבה עם חברת הפרסום הדיגיטלי, "מטומי" שהתמודדה ביחד עם תעשייה שלמה בקשיים וברגולציות שהניחו על צווארם ענקיות האינטרנט.

למרות שההכנסות השנתיות,בשנה שעברה, עמדו על 276.6 מיליון דולר,החברה עברה להפסד תפעולי, כאשר בשורה התחתונה ,החברה הפסידה 6.3 מיליון דולר תוך שמנייתה מאבדת 60% מאז הנפקתה בלונדון.

גם הרישום בשוק הישראלי לא נתן לה הרבה,כאשר מאז הרישום בשנת 2016, ירדה המנייה ב25%.

אבל החודשים האחרונים עשויים לסמן שינוי מהותי בחברת "מטומי". מי ש"דחף" את השינוי אלה קרן ברוש,שהגיעו,בשנה שעברה, לאחזקה של 7.5% ממניות החברה והחלו לדחוף לפיטורי המנכ"ל הקודם עופר דרוקר ולהתייעלות רצינית בחברה.

והם ניצחו- דרוקר עזב את תפקידו והחברה דיווחה על התייעלות מהותית על מכירת פעילויות שאינן רווחיות דיו ומהלך פיטורים משמעותי.

בשבוע שעבר, דיווחה החברה, כי כבר יש תוצאות מהותיות לפעילות ההתייעלות שלה:

ההכנסות של החברה, במחצית שנת 2017, יסתכמו על פי האומדן ב-140-144 מיליון דולר, כלומר עלייה של 13%-16% ביחס למחצית הראשונה של 2016.

כמו כן,החברה צופה כי ה-EBITDA  יסתכם ב-9-9.5 מיליון דולר. סכום זה משקף עלייה של 58%-66% לעומת ה-EBITDA במחצית הראשונה של 2016.

מנכ"ל החברה, שגיא נירי, התראיין ל"ישראל בורסה" ושפך אור על מצבה של החברה ולאן פניה.

שגיא, קודם כל ברכות על השיפור.אבל תוכל לספר לי איך האווירה במסדרונות החברה נכון להיום?

"כשיש התייעלות האווירה לא תמיד מלהיבה. נפרדנו מחלק מהאנשים בחודשים האחרונים ועברנו לפוקוס בתחומים הצומחים שלנו שמבוססי טכנולוגיות מבלי להשקיע בהון אנושי. כיום אנו מרוכזים מאד בעשייה,כולם בקומה אחת ביחד,מתקשרים אחד עם השני והאווירה היא כמו בחברת סטרטאפ".

האם קרן ברוש "העירה" את חברת מטומי מתרדמת שהיתה מובילה אותה לאבדון?

"קרן ברוש נכנסה לבורד באוקטובר 2016, אחרי שכבר הכרזנו בעצמנו על תהליך אסטרטגי.מהרגע שהבנו מה אנו רוצים לעשות- התחלנו לפעול. קרן ברוש יש חלק מלא בתהליך אבל לא באגרסיביות. הם אומנם העבירו ביקורת,אבל מצד שני כן השקיעו וכנראה שמצאו ערך במה שראו במטומי.

בשנת 2016, החברה עברה להפסד חד לעומת רווחים ב2015.איך זה קרה?

"עולם העסקים שלנו מאד תנודתי. אין רגולציה של ממשלות וארגונים ולכן הרגולציה היא בידי חברות שעושות ככל העולה על רוחן- גוגל,פייסבוק,אמזון וטוויטר בעיקר.

הם מחליטים בהינף יד לסגור תעשיות שלמות, או לספח אותן אליהן.

בשנת 2016 היו הרבה שינויים בתעשייה שהשפיעו לשלילה על חלק מהפעילות שלנו. פעילות שמחלקה החלטנו לצאת בשנת 2017.

אחד הדברים שעשינו עכשיו, כדי לא להתקל בבעיה הזו, הוא להיכנס למערכות טכנולוגיות שלא ניזונות מצד ג".

"להערכתי,נעבור לרווחיות תפעולית כבר השנה"

חברת הפרסום באינטרנט בבילון נמחקה כמעט לחלוטין אחרי הרגולציות של גוגל.האם אתה יכול להבטיח למשקיעים ש-לכם זה לא ייקרה?

"חברת בבילון היו תלויים בסרגלי הכלים בלבד.היא נסמכה על פיד של גוגל ,כאשר 95% מהרווחים הגיעו ממנה ולכן היה מדובר במצב די אקוטי. זה לא הסיפור שלנו. אנו נסמכים על אלפי לקוחות וספקים, שגם אם חלקם יפסיקו לעבוד איתנו-עדיין לא ייקרה לנו משהו קיצוני.

גוגל לא יכולה להרוג את מטומי.ההכנסות שלנו מהם הן פחות מ1%.אבל יחד עם זאת, אנו מגדילים את שיתוף הפעולה עם גוגל ואמזון,שמחברים אותנו לפלטפורמות שלהם.אנו כרגע,בשלבים הראשונים של שיתוף הפעולה,שאני מעודד ממנו בעיקר בשל המיתוג שזה עושה לנו".

תראה, המספרים בלתי נתפסים,אתם מביאים הכנסות שנתיות של מיליארד ש"ח. אם אתם לא יודעים להשאיר בקופה לפחות 10% אז אולי אתם לא במקצוע הנכון?

"אתה בהחלט צודק.אבל אנחנו לא מנסים להפסיד כסף.ברגע שיש לך פעילות שפתאום לא מרוויחה-אתה נפגע, ועם זאת אתה צריך להחזיק טכנולוגיות ושיווק שעולה הרבה כסף,יש גם את אלמנט הפיתוח שמשאיר אותנו רלוונטיים וגם רכשנו חמש חברות שונות והשקענו בהן מיליוני דולרים.

חלק מהמהלך שאנו עושים עכשיו הוא לתת תשובה לשאלה שלך. לחזור לרווחיות. אנו מנסים להיות הכי רזים תפעולית כדי שהכל ישתקף בשורה התחתונה,אני מעריך, שהפעולות שעשינו עכשיו, יבואו חזק לידי ביטוי כבר השנה עם רווחיות תפעולית חיובית ובשנה הבאה נגיע לרווחיות בשורה התחתונה"

"המטרה שלי-להפתיע לחיוב"

כיצד מיקדתם את החברה?

"יצאנו מפעילות מפסידה,פיטרנו לצערנו הרב, 10% מהעובדים ונשארנו רק 4 יחידות שכל יחידה מרוכזת בתחום שלה עם יעדים. מדובר בשינוי מהותי בעסק שכן פעם היה לנו מטה שנתן שירות לכולם,השינוי הזה עושה לנו ממש טוב.

אנו ממוקדים היום בתחומי המובייל, ווידאו, מוניטיזציה של דומיינים באינטרנט ואימייל".

אתם נסחרים בשתי בורסות. לונדון וישראל.מה הטעם?

"אנו בוחנים את העניין,כרגע שמנו את מירב מאויינו בשוק הישראלי, אבל אנו מאמינים,כי עם השיפור בתוצאות נביא גם משקיעים בריטיים,העלות של הסיפור הזה אינה יקרה ככה שזה לא קריטי לנו".

נאסד"ק בא בחשבון?

"ברמה האישית זה לא משהו שאני אוהב,אבל אנו לא פוסלים אפשרות לעתיד.כרגע אנו ממוקדים מאד בביזנס ולתת ערך לבעלי המניות".

הפרסומאי שהנו אחד המייסדים של החברה,אילן שילוח, מכר 13 מיליון ש"ח והתפטר מהדירקטוריון באפריל השנה. עם יד על הלב, תוכל להגיד שהוא עשה טעות?

"אילן שילוח עדיין בעל מניות משמעותי עם כ10% ממניות החברה, אז כנראה הוא עדיין מאמין במטומי.למה הוא מכר?אין לי מושג, את זה צריך לשאול אותו, בכל אופן מאז המכירה שלו המנייה עלתה".

אתה נפגש עם מוסדיים בישראל?איך הם מגיבים למצב החברה?

"לא היה מוסדי אחד שלא נפגשתי איתו יותר מפעמיים.מיטב דש נכנסו כבעלי עניין לאחרונה. חלק מהמוסדיים מאמינים וחלק פחות ואני בהחלט מבין את זה כי כולם רוצים להרוויח.המטרה שלי היא לא רק לעמוד ביעדים שלי,אלא גם להפתיע לחיוב וזה מה שאני חושב שיביא מוסדיים למטומי-התוצאות. אנו גם שוקלים לעבור למתכונת דיווח רבעוני למרות שאנו לא חייבים וזה בשביל להיות בקשר יותר רציף עם המשקיעים.אני מאמין שניקח את מטומי למקום טוב וזה ישתקף בשביעות הרצון של כולם וגם במחיר המנייה".

לסיום, איפה חברת "מטומי" תהיה בעוד 3 שנים?

"זה כמו שתשאל בנקאי איפה הבנק יהיה בעוד 30 שנה...אבל בגדול, אני מעריך, שאם הפרסום בדיגיטל ימשיך להתחזק והפרסום בוידאו יתפוס תאוצה- מטומי תהיה בקדמת התעשייה עם 4 נכסים טכנולוגיים מובילים.

אני גם מאמין,שנגדל גם ע"י  מיזוגים ורכישות, ולהערכתי בסוף היום, עולם הפרסום הדיגיטלי הולך להיות טכנולוגי ואנחנו כבר שם".
מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת