עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

מפולת בבורסה- המדריך למשקיע המבולבל

מנכ"ל "ישראל בורסה" עינב כהן, מנתח את המפולת בבורסה, בצורה ברורה למשקיע שלא מבין מה בדיוק קורה , ונותן הערכה להמשך. (9-2-2016)
מפולת בבורסה- המדריך למשקיע המבולבל

עינב כהן

1.הירידות-הפתעה? את הסימנים לקראת הירידות האלה ראינו כבר לפני ארבעה חודשים וכתבנו עליהם בפורטל שוב ושוב. כבר ארבעה חודשים,אנו טוענים שהשוק בשורט.כן ,אפשר לתזמן את השוק,אבל צריך ללמוד להקשיב למה שאתה רואה ולא להיות מושפע מרגשות כאלה ואחרים.

2.האם השווקים היום נתנו איתות שורט נוסף? התשובה אינה חד משמעית כי השבירה אינה בנר מלא. וכן שבירות כאלה משמעותיות, אינן נקבעות ברמה היומית, אלא יותר בגרף השבועי. צפוי שנראה ניסיון נוסף לפרוץ של מה שנשבר בימים הקרובים, ורק אם לא נוכל להן-האיתות שורט הנוסף,מעבר לקיים, יהיה מובהק.

3.זה מפולת? זה מוצדק? מדד הנסד"ק איבד בתוך חודש וחצי 13%. מדד הביומד האמריקאי איבד 30% בתוך חודש ועשרה ימים.לא יודע אם זה רק מיני מפולת...זה יותר מתקרב למפולת בסקטורים מסומים,והירידות של 13-14 אחוז במדדים המובילים מוצדקות בהחלט בגלל מגוון בעיות- משבר חברות האנרגיה בשל ירידת מחירי הנפט,עליית תשואות האג"ח בארה"ב,ההאטה בסין,דוחות החלשים,הירידה בתשלומי הדיבידנדים,ההאטה בצמיחה באירופה.

גם תיקון של 20% מהשיא יהיה לגיטימי וסביר לחלוטין לאור ההתפתחויות ואכן,שבירה של הדשדוש הגדול הזה במדדים בארה"ב תיתן יעד טכני ל15-20 אחוז ירידה נוספים מנקודת השבירה!

4.האם המפולת תארך זמן רב? לדעתי לא.

הסיבות הן אלה:

א.ריביות ברצפה: אין לאנשים איפה לשים את הכסף בסביבת ריבית כזו (אין מה לעשות-סיבה מנצחת).

ב.צמיחה: הצמיחה בעולם לא נעצרה, היא רק סולידית יותר (צמיחה של 6% בסין באוכלוסיה שלא צומחת זה בסדר גמור. לא צריך את הבועה של ה13% צמיחה בשנה...).

ג.הנפט: איך שלא מסתכלים על זה מחירי הנפט קרובים לתחתית. אין מי שמרוויח במצב הזה מלבד הסעודים.כולם מוכרים בזול כדי לכסות חובות קרובים. הסבירות כי למרות ההיצע הקיים שגדול מהותית מהביקוש, בסופו של דבר, חברות אופ"ק לא יוכלו לעמוד בעוד כמה חודשים במצב הזה ויחליטו לקצץ בתפוקה.

רק עצם הודעה על מפגש חירום שלהם עשוי להקפיץ את מחירי הנפט בעשרות אחוזים ואיתם גם את כל בורסות העולם, מה שנכון לכרגע נראה רחוק מבחינה פוליטית, יתקרב בסופו של דבר באם זה כבר יפגע בכלכלות בצורה קשה.

נכון לכרגע, הנפט שכבר הופק, חייב למצוא קונים ובכל מחיר,כדי שחברות האנרגיה יוכלו לפרוע את חובותיהן, הבעיה תהיה בתשלומי החובות הבאים ששם כבר לא יהיה לחברות את הפריבילגיה למכור נפט לכל הממעט במחיר.

צריך גם לדעת, פוזיציות השורט והלונג שניהם נמצאות בשיא על הנפט כרגע, כך שאם תהיה תנועה חדה לאחד הכיוונים אחד הצדדים יצטרך "להתכסות" ותתרחש תנועה חדה ואפשר לומר קיצונית לאחד הכיוונים. אם זה יהיה מכיוון מעלה-נוכל לראות טיסה מהירה מאד לשערים של 40-45 דולר לחבית. אם למטה- נראה תנועה לכיוון ה20 דולר והמשך נפילות בבורסות העולם.

ד.מכפילים: המכפילים של כל הבורסות זולים. גם של ארה"ב. מניות הבנקים במכפילים של 8-9. נמוכים מבחינת ממוצע היסטורי.

ה.החיים ממשיכים: עם כל הכבוד למפולת הזו,הבנקים לא קרסו, פלאפונים ממשיכים להימכר, אנשים ממשיכים לגהץ בויזה, אנשים עושים קניות לבית ויוצאים לבתי מלון...

ו.מזומן: מוסדיים יושבים על מזומן ברמות שהיו ב2009. מיותר לציין,מה ייקרה כאשר כל הכסף הזה יחפש כניסה לבורסה...כי פשוט אין כל כך מקום אחר להשקיע בו.

5. מה יהיה בהמשך עם המניות? אתם יושבים במניות של חברות גרועות? כנראה אתם בבעיה היום ,מחר ואח"כ.

אתם במניות של חברות טובות לטווח ארוך? אז התקופה הזו היא שולית מבחינתכם.מין "סיכה" במפת חיי ההשקעה שלכם. ההיסטוריה מוכיחה כי הן חוזרות לעלות לשערים גבוהים יותר ממה שהיו לפני הנפילה.

כן..זה יהיה קצת קשה להאמין כרגע, אבל הבורסה בשני שליש מהזמן עולה.

6. אז למה אנחנו כל יום לחוצים מחדש?  הסיבה היא שהמעקב שלנו יום יומי, אנו מחוברים לחדשות, לאירועים הכלכליים, לרשתות החברתיות.. אין לנו שקט. מחפשים את האירוע הבא בפוליטיקה, בכלכלה, בספורט..מחוברים לסלולארי.

מדוע אנו לא עושים כן עם קרן הפנסיה שלנו? עם קופות הגמל? האם גם אותן אנו מחפשים למכור כל יום? התשובה שלילית. והסיבה היא-כי אנו לא מחוברים אליהן באינפוזיה. לתיק ההשקעות שלנו -אנו כן.

7.האם גם האג"ח חוטפים במקרה של נפילות חדות? התשובה חיובית.אבל בטח לא ירידות כמו בסדר גודל של המניות.

הסיבה היא בעיקר מכירות של קרנות ותעודות המציפות את שוק האגח במכירות.

מבחינת אסטרטגית ההשקעה שלי, בשוק האג"ח מעניין אותי רק דבר אחד-האם לחברה יש יכולת לפרוע את חובה או לא.כי אם כן- אין לי בעיה עם התזזיתיות. אני יודע בדיוק מה אני מקבל ומתי ולכל אג"ח יש התחלה וסוף.

מה שיפה בשוק האג"ח אלה הימים האלה, שהוא נותן הזדמנויות שמשתלמות אח"כ לשנים רבות קדימה.

האם הגענו לנקודה הזו שצריך לאסוף אגחים מכל הבא ליד כמו שעשינו ב2014? התשובה שלילית,מרבית האגחים עדיין לא אטרקטיביים מבחינת תשואה.אבל זה יכול לקרות בהמשך השנה.

8. מה יהיו הסימנים לעליות מחודשות? על זה נרחיב בהזדמנות אחרת, אבל ב99% מהמקרים,אחרי נפילות כאלה,ישנו דשדוש ואז יציאה למהלך עליות.

באם נצליח להיתמך ברמות האלה מחר/מחרתיים, תבנית הדשדוש הקיים תשאר על כנה והשבירה תתבטל.

רוצים ללמוד שוק ההון ישירות ממנכ"ל "ישראל בורסה" ,עינב כהן?

המצטרפים עד ה1.3.16 יקבלו במתנה תוכנת גרפים ב50% הנחה!

לימודי שוק ההון בסדרת שיעורים עם עינב כהן
מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

אי לכך,צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת