עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

רעבים למידע?הכירו את אלסטיק!

מתוך עולמות שלמים של מידע, אתם לא הרגשתם, אבל אלסטיק מצאה לכם את המחט שאתם מחפשים בכל ערימת השחת. אז איפה הסיפור של האוכל פה? (1-12-2020)
רעבים למידע?הכירו את אלסטיק!

דור איזמאילוב

הסיפור שלנו מתחיל ממתכנת בשם שי בנון.
אשתו של שי, רצתה להיות שפית מקצועית, ונסעה ללונדון על מנת ללמוד את המקצוע.
 
שי נסע בעקבותיה,השתעמם,והתחיל לחפש את עצמו שם.
 
חלק מתחביביו היה לכתוב אפליקציות, ובנוסף לכך, התשוקה שלו הייתה לחיפוש מידע.
 
שי שם לב, שלאשתו יש הרבה מתכונים, והחליט לכתוב אפליקציה, שבעצם תסדר לה את המתכונים כך שתוכל לשלוף אותם במהירות, בלי לחפש הרבה זמן.
שי פרסם את האפליקציה הזאת באינטרנט כקוד פתוח, משם זה התגלגל וצבר תאוצה.
 
היום אפליקציית החיפוש הזו קיבלה שם, קוראים לה אלסטיק והיא שווה מעל 8 מליארד דולר.סמבול-ESTC.
 
רעבים לאוכל מידע וכסף? אז הכתבה הזו היא בשבילכם.

מנוע חיפוש גמיש

כפי שאתם בטח מבינים, אפליקציה של מתוכנים לא באמת תגיע לשווי כזה (אלא אם כן היא תכין לי את המתכונים בעצמה ואז יהיה על מה לדבר) ובואו נגיד שבישול זה לא הקינדר הכי בואנו בשוק ההון לטעמי.

אז החברה אלסטיק מחזיקה עכשיו יותר נכון במערכת או ערכה שמכונה בשוק ELK: E- Elasticsearch , L – Logstash , K – Kibana זה בעצם STACK שלם של כלים שבאים לתת פתרון אחד והוא מנוע חיפוש גמיש (ומכאן השם – ELASTIC).

אני אגלה לכם סוד קטן, כשאתם מחפשים שיר בספוטיפיי, כשאתם מזמינים מונית באובר או לרווקים פה שמוצאים מאצ` בטינדר  - תגידו תודה לאלסטיק כי היא זאת שמצאה לכם.

מתוך עולמות שלמים של מידע, לא הרגשתם, אבל אלסטיק מצאה לכם את המחט שאתם מחפשים בכל ערימת השחת.

אז בגדול, הרעיון של אלסטיק הוא לתת את האפשרות לאסוף כמויות אדירות של מידע מבוזר (שאין לו מבנה קבוע – unstructured) ולתת לו איזשהו מבנה, לאחסן אותו, לנתח אותו ולהסיק ממנו מסקנות (BIG DATA). בנוסף, כחלק מהSTACK של אלסטיק – KIBANA – אחראית על הצגה (ווירטואליזציה) של הנתונים בצורה עסקית.

מנוע החיפוש הוא בעצם כרגע העיסוק המרכזי של אלסטיק.

ככל שחברות מפתחות וגדולות הן צריכות איזשהו מנוע חיפוש שיעזור להן למצוא מידע בצורה מהירה.

נכנסת לתחום האבטחה

בזמן האחרון ניתן לראות שאלסטיק מתחילה להיכנס לעוד תחומים קשורים לאחסון ושליפת מידע מבוזר ובעצם מתכננת שירותי SAAS בתחומי הפצה ואבטחה.

אלסטיק בעצם נותנת את האפשרות לאסוף כל נתון ואפילו הקטן ביותר. וזאת על מנת: מבחינת אבטחה – תיעוד פעולות, מבחינת IT – תחקור בעיות. אני מאמין שלא הרבה כאן מכירים את עולם מערכות המידע ולכן אני אפרט.

ישנן המון חברות, במיוחד פיננסיות, שצריכות לעמוד בתקנים ורגולציות. כחלק מהתקנים, ישנה דרישה של תיעוד כל הנעשה במערכות האירגון. תיעוד של כל קליק אפילו. בנוסף לתיעוד, צריכה להיות אפשרות לתחקר את התיעוד ועל כל אלה עונה המערכת של אלסטיק.

 

בנוסף, בעולם של היום שהמון חברות עוברות לענן. מתבצעת המון תקשורת בין שרתים שיושבים בענן (CLOUD) לבין שרתים שיושבים ותחת אחריות החברה\הלקוח (ON-PREM).

עקב כך, ישנם המון קשיים בתקשורת ועבודה בין הענן ללקוח. התקשורת חייבת להיות מאובטחת ומהירה וחשוב מכל- מנוטרת. הבעייה הזאת מעלה את הצורך שכל התהליכים ומה שנעשה מאחורי הקלעים יהיה ניתן לצפייה, וזה בדיוק איפה שאלסטיק מגיעה לשחק תפקיד מרכזי. אלסטיק אחראית על איסוף מידע, עיבוד מידע והצגת המידע.

כבר היום, ניתן לראות שניתן להשתמש בSTACK של אלסטיק ישירות מהענן! כשירות מן המניין. כמו שאמרתי על REMINI שלא תוכל לתת שירות בענן, אצל אלסטיק זה בדיוק ההיפך, חברות ענן משתמשות ותומכות בשירותים שלה.

לאלסטיק יש לא מעט מתחרים – בעולם החיפוש גוגל מן הסתם מתחרה שלה ובעולם האבטחה והניהול יש שתי חברות מרכזית: datadog , splunk שיש לקחת אותן בחשבון.

היתרון והחיסרון של אלסטיק הוא שכל הכלים שלה הם OPEN – SOURCE מה שאומר שכל מי שרוצה יכול להשתמש בהם בחינם.

למה זה יתרון? תקופת קורונה, הרבה מאוד מעדיפים לחסוך ולהשתמש בכלים OPEN SOURCE .

חיסרון – בצורה הזאת אלסטיק לא מכניסה כסף. אבל, מה שאלסטיק עושה בזמן האחרון זה כמו שאמרתים לבנות שירותים בעלות. בין אם זה שירותי אבטחה בענן ובין אם זה יכולות מתקדמות של חיפוש ואחסון נתונים שלא מוצעות לגרסה החינמית שלה.

אלסטיק כרגע חברה מפסידה ולא צפויה להיות רווחית ברבעונים הקרובים. מבחינת הכנסות בין השנים 2019-2020 היא עלתה ב57 אחוז ובשנים 2019-2018 עלתה 70 אחוז. אומנם, אחת הסכנות בהשקעה בחברה הוא זה שהיא פרסמה צפיה לטווחה הרחוק ומה שרואים בו הוא שאחוז הגדילה בהכנסות קטן.

הצפי הזה קצת נותן סיבה לדאגה משום שעבור חברה כזאת עם העליות שהיו לה (עד קצת ירדה) צריכה לשמור על גדילה בהכנסות שכן אם היא לא תגדל זה יכול להפריע לה בלהיות ריווחית.

חשוב לי להגיד, שכחלק מהמקצוע שלי אני נחשף לטרנדים וביקושים בשוק הזה. ואני רואה יותר ויותר חברות מתחילות לאמץ את המערכות של אלסטיק. בנוסף לכך, ישנה שמועה (וזאת רק שמועה כרגע) שמתוכננת קנייה של אלסטיק על ידי אמאזון.

 
מובהר ומודגש, כי המאמרים המידע והראיונות המתפרסמים בפורטל "ישראל בורסה" מסופקים כשירות למידע בלבד,ולא כהמלצות קנייה או מכירה בבורסה ואין לראות בהם תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, לשיווק השקעות או ייעוץ השקעות לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן.

 

כותבי המאמרים ,הנם כתבים בלבד ולא יועצי השקעות וכל הפועל על בסיס מאמר זה-לוקח על עצמו את מלוא האחריות להפסדים שעלולים להיגרם לו. צוות "ישראל בורסה", לא יהיה אחראי בשום צורה שהיא, לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה.

וכן מודגש,כי לכותבי המאמרים בפורטל זה, יש אחזקה בחלק מהמניות ,והם עשויים למוכרן מעת לעת.

כמו כן,כותבי המאמרים, נותנים שירות לחברות ציבוריות בתחום ייעוץ להנפקות,והם עשויים להיות יועצי הנפקות בחברות המדוברות.

חשוב להבין, כי במידע הנכתב במאמרים, עשוי ליפול טעויות וכן עשויים לקרות שינויי שוק ו/או שינויים אחרים במנייה, וכי עלולות להתגלות סטיות בין הנתונים הנכתבים למצב החברה בפועל.

 

 

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת