עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

בן אריה: ממליץ לא לפסול את מגזר הקנאביס

מנהל ההשקעות הראשי לשוק המקומי בפיוניר ניהול הון, שמואל בן אריה,בראיון מיוחד לישראל בורסה, על הריבית בארה"ב ,מלחמת הסחר,הבחירות הצפויות, המניות החמות שלו, ואיך לא-התייחסות מפתיעה לסקטור הקנאביס. (19-6-2019)
בן אריה: ממליץ לא לפסול את מגזר הקנאביס


עינב כהן

אנו נמצאים בימים טרופים במיוחד בבורסה האמריקאית עם סטיית תקן גבוהה מאד ,כאשר בבורסה הישראלית ישנה דעיכה במחזורי המסחר באופן כללי, מלבד מניות הקנאביס, שלמרות שהנן נמצאות כעת בתיקון עמוק- העניין מהן לא יורד.

מנהל ההשקעות הראשי לשוק המקומי בפיוניר ניהול הון, שמואל בן אריה,בראיון מיוחד לישראל בורסה, מתייחס לתקופה המיוחדת ולפוטנציאל הטמון בה, וכן נותן את דעתו על על שוק הקנאביס.

שמואל, אנחנו רואים בזמן האחרון מצב מבלבל מאד בשוק האמריקאי.מצד אחד נראה כי הכלכלה לוקחת צעד אחורה, בעיקר בשל מלחמת הסחר,מצד שני, העלאות הריבית כנראה נעצרו ונראה בהמשך ירידת ריביות מה שימשוך אנשים לבורסה בהיעדר אלטרנטיבות, אז איך שוק ההון יגיב למצב המיוחד הזה?

"אתה שואל את שאלת השאלות,אבל שיהיה לך ברור- במצב מאקרו כלכלי עגום-זה הדבר שהכי ישפיע קשה על שוק המניות ולא יעזרו כל סיפורים אחרים.

כשיש לאנשים פחות כסף לצרוך-המניות יפגעו באופן ישיר שכן הרווחיות של החברות יורדת".

את זה אני מבין, אבל מה תהיה האלטרנטיבה בריבית אפסית?

זה הקטע המענין. במשבר כלכלי בארה"ב האמריקאים באים עם יכולת מונוטורית גבוהה ואם הם יכנסו לצמיחה שלילית יש לאמריקאים איך לעודד את השוק הריאלי וכמובן שהמניות ירוויחו מזה בהיעדר אלטרנטיבות, ולכן בעיניי גם אם יבוא מיתון-הפד יגיב חזק".

על מה צריך להסתכל כדי לבחון אם מיתון מגיע?

"כדאי לשים לב להתנהגות הדולר. עלייה חדה שלו מול המטבעות האחרות ואחוז אבטלה עולה- זה מבחינתי יהיה הסימן השלילי,כרגע אני לא רואה את זה קורה ולכן הריבית הנמוכה תמשיך לתדלק את השווקים למעלה.

באופן אישי, אני חושב שטראמפ בחיים לא יגיע לשנת בחירות עם עלייה בנתוני אבטלה.במקרה של הורדת ריבית בשל משבר, הכסף שיגיע לפנסיות ויצטרך להשיא 5% תשואה שנתית יתקשה מאד להביא אותם בדרך אחרת מלבד המניות, ולכן כל ירידה במניות טובות ופחות מסוכנות תנוצל לכניסה מחודשת של כסף מהמוסדיים".

אז אתה בעצם אומר, שיש לפד פתרונות לעודד צמיחה מהירה במקרה של מיתון. אז כמה זמן יכולה לבוא מפולת? נראה שלזמן מוגבל מאד.

כפי שאמרתי, הם באים מוכנים עם תשובות ונפילה כבדה בשוק המניות יכולה להיות כמה חודשים בלבד,אבל אל תשכח ששוק המניות של היום זה שוק בווליום גבוה, עם תנועות חדות שיכולות להבהיל מאד משקיעים ולגרום להם לצאת מהשוק בהפסדים כבדים".

בשל ההתחמות עם איראן,אנו רואים תנודתיות חדה של מחירי הנפט. איך מסתדרת עם זה הכלכלה האמריקאית?

"למחירי הנפט יש קורלציה עם שער הדולר, אבל מעניין לראות שהפד מתנהל מצויין ושער הדולר לא קופץ שהנפט עולה.

בגדול, ירידה של מחירי הנפט טובה לכלכלה האמריקאית,למרות המכה שחוטפות חברות האנרגיה האמריקאיות".

"האמריקאים ינצחו-יש להם את הסיליקון וואלי"

מלחמת הסחר- זה לא נגמר. השוק יתעלם מזה באיזו שהיא נקודת זמן לדעתך?

"הסיפור הוא הפרוייקט הלאומי של סין להעצמה טכנולוגית עד 2025,אשר בשנים האחרונות קרם עור וגידים.האיום על ההגמוניה של ארה"ב היא אמיתית ומלחמת הסחר לא פה בשביל לעבור,כאשר רק בשנת 2025 יבינו את גודל תוצאות המהפיכה הסינית.

השוק צריך להתרגל לקפריזות של טראמפ יותר מאשר נטו למלחמת הסחר בכל יום, ואם הוא ירגע-זה גם יירגע.מצד שני זה יכול להחמיר ולהשפיע חזק אם יטילו מכסים על אייפונים או מעבדים משמעותיים,אבל חוץ מזה- השוק יתרגל בסוף גם לזה".

מי ינצח בסוף?

"יהיה כנראה הסכם סחר ראשוני שיעבור כמה שינויים בהמשך. תראה, הסינים לא יוותרו וגם האמריקאים לא יכולים לאפשר את זה,שכן הרבה מהפרוייקט הזה בנוי על גניבת פטנטים.

בכל אופן, בסוף האמריקאים ינצחו. הכוח אצלם.המוחות הגדולים בעולם יושבים בסיליקון ואלי".

"החזר החוב של חברת טבע בשנת 2021 בעייתי מאד"

בוא נדבר על סיפור ישראלי עצוב- מניית טבע. יש לה תקומה?

"על פניה התמחור אטרקטיבי, מכפיל מכירות 0.5 אביטדה של 2-3.

אבל איפה הבעיה? החברה צריכה להחזיר חוב מהותי ב2021 ועל הנייר אין להם מאיפה לשלם,אז או שימחזרו חוב או שימכרו חטיבות רווחיות.

בשני המקרים הבעיה גדולה- מחזור חוב עם לחץ על המנייה באיזורי שער 5 דולר- יהיה קשה מאד לחברה.

מצד שני אם תמכור חברות רווחיות ותתכווץ ,איך היא תציף ערך למחזיקי המנייה? סיפור לא פשוט, שכנראה יוביל בהמשך להשתלטות,השאלה גם זה באיזה מחיר למנייה יהיה".

בואו נדבר קצת על הבחירות בישראל וליברמן. הוא אמר שיכפה ממשלת אחדות.איך זה ישפיע על שוק ההון?

"אין ספק שאם יצליחו להרכיב ממשלת אחדות עם פחות גורמים סקטוראיליים שלא תורמים לכלה ,כגון המפלגות החרדיות, זה יעשה פלאות לכלכלה ויוכלו לטפל בגרעון בצורה אמיתית וזה ייתן רוח גבית מהותית גם לשוק ההון.

אני חושב שלמרות שמדברים על כך שהיתה צמיחה בישראל בשנים האחרונות- לא כך הדבר. ביחס לגידול באוכלוסיה אנו יותר דומים לאירופה מאשר לארה"ב, אין צמיחה אמיתית בישראל.

אם תקום ממשלה צרה עוד פעם השוק פחות יאהב את זה, כאשר ממשלת אחדות תייצג את הסקטור העובד".

"חובה להיחשף לסקטור הקנאביס"

שמואל, כמוסדי, איך אתה רואה את סקטור הקנאביס?

"בסופו של דבר יש פה סקטור אמיתי עם תוצר אמיתי בניגוד לבלוקצ`יין.

אבל מנגד, בשנות התשעים היתה בועת הדוט קום. אז מאז האינטרנט לא נפל, אבל מה כן נפל? המון חברות אינטרנט עם שוויים מנופחים ולא מכל החברות יצא קיום רק מעטות.

יהיו פה בסקטור הזה חברות כמו מיקרוסופט וחובה להיחשף אל הסקטור הזה ואל המניות הפוטנציאליות בו.

אבל המשימה היא קשה, צריך לחפש בדקדוק איזה חברות ייצרו רווח גם עוד 5 שנים ולבדוק יתרונות וחסרונות של כל אחת ומי שיזהה את החברות האלה יוכל לעשות פה תשואה גבוהה מאד. זה סקטור שאני ממליץ לכולם לא לפסול".

איזה חברות מעניינות אותך בסקטור?

"עמיר שיווק מעניינת מאד.אם באמת BOL ילכו להנפקה, ואני לוקח את עמיר שיווק באיזור מכפיל 10 אזי הנפקה לBOL לפי 500 מיליון דולר תתן אפסייד של כ20% מהשער הנוכחי. השוק מעריך היום את עמיר שיווק לפי הנפקה ב300 מיליון דולר של BOL , כלומר על כל הנפקה בדולר מעל זה מעל יש לך עוד 25 סנט עלייה בשווי החברה.

החברה השנייה זה פארמוקן (מדיקל), חברה שעושה רושם טוב של חברה אמיתית ורצינית ואני בודק אותה לעומק בימים אלה".

"אלביט מערכות-החברה עם הניהול הטוב בישראל"

אז בוא לסיום תספר איזה מניות מעניינות אותך להשקעה בישראל?

"החברה הכי טובה, למרות שמנייתה אינה זולה, שמבחינתי עוד תגיע רחוק הנה אלביט מערכות.

מדובר בחברה עם יכולת ניהול מדהימה, שגם טבע בשיאה לא היתה ברמת ניהול כזו.

המנייה השנייה הנה פוקס, אבל לכיוון הרבעון הבא.

יש כרגע לחץ על מניות הריטייל,אבל לדעתי פוקס זו ליגה אחרת לעומת קסטרו וגולף, המאקרו בתחום קשה אבל היא מתנהלת בצורה מצויינת ונסחרת במכפיל סביר.

בתחום האשראי חוץ בנקאי אני אוהב את נאווי ואופל בלנס.

חברות מעניינות עם עסקים שהולכים ומתרחבים עם תשואה על ההון גבוהה מאד.

גם חברות הנדל"ן המניב עשויות להמשיך לתת תשואה יפה בטווח הארוך,בטח שהריבית כנראה לא תעלה לשום מקום, בסקטור הזה אני מעדיף את אמות וריט1 למרות שהמכפילים לא זולים.

הייתי מתרחק ממניות התקשורת, אחת מהן יכולה להגיע לקריסה וזו יכולה להיות סלקום,מגרד באצבעות דווקא ב"בזק" כן להשקיע, אבל לדעתי עשויה להיות עוד הפחתת הון אחת ובעתיד זה יכול להיות מעניין".
מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת

פרסומת
פרסומת