עקבו אחרינו
ברשתות החברתיות:
לפרטים נוספים
צלצלו:
050-756-0642
[email protected]
לפרטים נוספים צלצלו: 050-756-0642
[email protected] או שלח לנו וואטסאפ

סבתא זושה, ושביתת הפרקליטים/יהודה יזרעאלי

גבולות לילד בגיל צעיר. (30-12-2010)
סבתא זושה, ושביתת הפרקליטים/יהודה יזרעאלי
 
סבתא זושה מתפללת ששביתת הפרקליטים לא תיפסק, היא בטוחה שחייבים לשפר את התנאים הכלכליים שלהם ואסור לפרקליטים להתפשר. לא יתכן שפרקליט העובד עבור המדינה ירוויח משכורות נמוכות שלא מכבדות את העוסק במקצוע חשוב זה המגן על הציבור. שהרי פרקליטים אלו מתמודדים יום יום עם  פרקליטי צמרת המרוויחים עשרות ומאות אלפי שקלים לחודש בהגנם על נאשמים בעלי יכולת. שאלתי את סבתא זושה מה הלהיטות? האם יש לה בן או נכד שעובד בפרקליטות וקיבלתי תשובה מפתיעה: לנכד שלי, רן יש משפט תעבורה החודש ואני רוצה שלא יישלל רישיון הנהיגה שלו. אבא של רן שילם מעל 12,000 ₪ לעו"ד שעבד בפרקליטות כדי שיגן על רן. רן נהג תחת השפעת אלכוהול בכמות העולה פי-3 מהמותר וצפוי לשלילה ארוכה.
סבתא זושה מקווה שהפרקליטים ימשיכו לשבות והמשפט יתבטל ונכדה האהוב רן ימשיך לנהוג. אבא של רן בטוח שבנו צריך לצאת זכאי ואין סיבה שישללו את הרישיון של בנו האהוב ובגלל זה הוא מוכן להשקיע את 12,000 ה-₪ ולהצילו משלילה ארוכה. 
כשאנו בוחנים את התנהגותו של רן לאורך השנים אנו מגלים כי רן עשה, תמיד, את מה שרצה לעשות כשלהוריו אין רצון להשפיע על הדרך בה בחר. לרן לא היו מחסומים, רן מעולם לא שאל היכן עוצרים בעצור, לרן מעולם לא היו גבולות של מותר ואסור, כן ולא, נכון ולא-נכון.  רן הגיע לבית הספר - כשרצה, למבחנים - אם היה לו נוח, ולמסיבות – תמיד. אין ספק שכמות האלכוהול בדמו מייצגת את החינוך שקיבל: אני ואין בלתי.
ברוב המקרים קשה לנו לחבר אירועים בעברינו וליצור רצף של סיבה ותוצאה. לא תמיד אנחנו עוצרים את הריצה היום יומית ובודקים את ההתנהלות שלנו ומה גרם לה. לא כולנו מוכשרים לבדיקה כזו. בדיקה הדורשת אומץ רב והסתכלות לאמת בעיניים.
אם נבחן את ההתנהגות של המשפחה של רן נגלה שבמשפחה אין גבולות, איש הישר בעיניו יעשה. וחוסר הגבולות מתפרש על כל תחומי החיים: כלכלי, משפחתי, וחוקי. חוסר הגבולות לא התחיל ביום בו נתפס רן נוהג בשכרות, חוסר הגבולות החל ביום בו נולד. בצעצועים אותם קיבל, בגיבוי להתנהגותו בגן עם חברים ובכיסויי אותו קיבל בכתב כשנעדר מבית הספר לעיתים קרובות.
ילד שלא מוצבים בפניו גבולות בגיל צעיר, גדל להיות ילד חסר גבולות/אחריות בהמשך חייו. ילד כזה "יונק" את התנהגותו מאירועי החיים שחלפו לידו (שהרי אין לו גבולות). משפחתו של רן מחזיקה את אחד השיאים בהוצאת כספים ללא מטרה, שהרי אנחנו עושים מה שבא לנו ללא גבולות. ללא חשיבה, ללא עצירה ורצון להבין מה ילד יום. למה שנחשוב על המחר אם היום יש לי הרבה כסף? מדוע שלא אקנה לילדי את כל מה שהם רוצים ועכשיו? שהרי אני מהווה דוגמא עבורם וכך אני מתנהג כל יום כל היום. מדוע רק לי יהיה איפון? למה שכל הילדים "יסתבכו" עם טלפון ישן? לא מגיעה להם קידמה!!
אין ספק שעם השנים משפחתו של רן תגלה שהיא טועה בגישה הבסיסית שלה. חיים ללא גבולות הם חיים שמנסים להתעלם מהמציאות. חיים כאלו מלאים הפתעות שהרי אם אנחנו מוציאים כסף מיותר היום, כסף זה יחסר לנו בשעת צרה, שעת משבר כשנהייה זקוקים לו. משפחתו של רן אינה מתכננת את חייה הכלכליים מעבר לחודש הקרוב. היא חייה את ההווה, מוציאה על הנאות היום כשזה בא על חשבון המזון של המחר, הרפואה שלהם בגיל הפנסיה, השקט הנפשי של אדם היודע שיש לו ממה לחיות.
כולנו טועים פה ושם אבל מקרה זה מלמד אותנו ששקל ועוד שקל שווה חיים. שהרי הבעיה המרכזית כאן היא לאו דווקא ההוצאה הכספית הלא מרוסנת של המשפחה. הבעיה היא חוסר גבולות שהובילה לנהיגה תחת השפעת אלכוהול, נהיגה שכמעט נגמרה במוות.
וכדי להוסיף חטא על פשע, ממשיכים הוריו של רן במסר של "אין גבולות" ומממנים לו את ההגנה המשפטית. הורים טובים (ללא מירכאות) היו נותנים לילדם להתמודד עם החיים דרך שלילה ארוכה, טסט חדש וקנס מרתיע. הם פשוט לא מבינים שמה שהם עושים עלול (חס וחלילה) להביא לתאונה הבאה. הם לא מבינים שהשוטר שעצר את בנם הציל את חייו, חסך מהם לוויה, נתן הזדמנות נוספת.
ומי אנחנו שנסרב להזדמנות נוספת, מי אנחנו שלא נרים הזדמנות המונחת לפנינו על הדרך. לכן, כשאנו שמים גבולות לילדינו אנחנו בעצם עוזרים להם להתכונן לעתיד טוב יותר.
מי שיודע שקשה לו להבין היכן הגבולות, מוזמן להתייעצות עם בעלי מקצוע שיסבירו לו באובייקטיביות היכן מומלץ לשים גבולות, להיכן כדאי לנווט את הכלכלה המשפחתית, היכן מונח החיוך של המחר. חיוך שיועבר לילדים שיבינו שהחיים מתחילים בחינוך פיננסי וממשיכים בכיבוד החוק.
ולסבתא זושה אוסיף, "הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות". לפעמים לאהוב את הנכד/ילד משמעו להרביץ לו על הישבן (פיזית, כלכלית, חינוכית...).

הדמויות בסיפור זה דמיוניות וכל קשר למציאות מקרי בהחלט.
 
 
יהודה יזרעאלי הוא בעל "תובנה" ופועל כיועץ פיננסי וצרכני לעסקים ומשפחות. הייעוץ הפיננסי מצמיח את העסק ומביא אותם למטרה (חלום) מבלי לטבוע בדרך. הייעוץ הפיננסי גורם לעסק להרוויח יותר, להצליח יותר ולדאוג פחות. משפחות שעוברות ייעוץ פיננסי אינן דואגות מה יקרה מחר, הם קובעות מה יקרה מחר על ידי תיכנון פיננסי קפדני. יהודה בעל רקע הנדסי (Bsc), כלכלי (MBA) ומשפטי. בייעוצים יהודה משלב את כל התחומים (ויועצים חיצוניים) על מנת שהלקוח יצמח ויממש את הפוטנציאל האישי והכלכלי והעסקי. www.tovana4u.co.il
[email protected] ,
או לטלפון: 0577-556-335מובהר ומודגש כי הכותב [מחזיק בניירות ערך שהונפקו על ידי החברה נשוא המאמר] או [מספק שירותי ייעוץ לחברה בתחום שוק ההון ומקבל תמורה עבור כך]  ("החברה"), ועל כן קיים לו עניין אישי בחברה ובניירות הערך שלה. אין לראות במידע המובא במאמר כהצעה או שידול לקנות, למכור או לבצע עסקה כלשהיא בנייר ערך או מכשיר פיננסי אחר שהונפק על ידי בחברה, ואין באמור משום המלצה או הבעת כדאיות לגבי השקעה בחברה. המידע שמסופק במאמר הינו לצורך אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו ונתוניו האישיים של כל אדם.

פרסומת
פרסומת
פרסומת
פרסומת
בואו ללמוד שוק ההון עם עינב כהן! לפרטים נוספים לחצו כאן.